تجمع و ناآرامی در اطراف بازار و چند خیابان مرکزی تهران

به روز شده:  13:26 گرينويچ - چهارشنبه 03 اکتبر 2012 - 12 مهر 1391

تصاویر ارسالی مخاطبان از تعطیلی بازار و اعتراضات در تهران

تصاویر ارسالی مخاطبان بی‌بی‌سی از تعطیلی بازار و اعتراضات در خیابان‌های مرکزی تهران علیه بی‌ثباتی اقتصادی و کاهش شدید ارزش پول ملی ایران.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

خبرهای رسیده از تهران حکایت دارد که بخش های بزرگی از بازار تهران امروز تعطیل بوده و در خیابان های اطراف آن و بعضی خیابان های مرکزی شهر تجمعاتی در اعتراض به بی ثباتی اقتصادی و سقوط ارزش پول ملی برگزار شده که برخورد نیروهای پلیس را به دنبال داشته است.

به گزارش خبرگزاری های ایران، پلیس تعدادی از معترضان را بازداشت کرده است. خبرگزاری مهر نوشته که پلیس همچنین "دو تبعه یکی از کشورهای اروپایی" را دستگیر کرده است که به نوشته این خبرگزاری "با ظاهر توریست مشغول جمع آوری اخبار بوده اند".

تصاویر و ویدیوهای رسیده به بی‌بی‌‎سی فارسی در روز چهارشنبه ۱۲ مهر (۳ اکتبر) نشان دهنده تجمع صدها نفر از معترضان و حضور تعداد زیادی از نیروی پلیس ضد شورش است.

این ویدیوها، معترضانی را نشان می دهد که شعارهایی چون "دولت بی کفایت/ استعفا، استعفا"، "بازاری باغیرت/ حمایت، حمایت"، "سوریه رو رها کن/ فکری به حال ما کن"، "نترسید، نترسید/ ما همه با هم هستیم"، "نصر من الله و فتح قریب/ مرگ بر این دولت مردم فریب" و "توپ، تانک، فشفشه/ دلار باید نصف بشه" سر می دهند.

همزمان، سایت کلمه، از سایت های نزدیک به گروهی از مخالفان دولت ایران، از برخورد "بسیار خشن" نیروهای پلیس و لباس شخصی با تجمع کنندگان خبر داده است.

اعتراض در حوالی بازار

جمعیت معترض در خیابان های مجاور بازار تهران (عکس ارسالی خوانندگان)

به نوشته خبرگزاری ایلنا، خلیل هلالی رییس پلیس اماکن "در ارتباط با انتشار اخباری مبنی بر اعتصاب و اعتراض امروز واحدهای صنفی در تهران" گفته است: "بنا بر گزارش دریافتی یک جمعیت محدود روانه بازار شدند و شعارهایی داده‌اند ولی هنوز خبری از تعطیلی بازار نیست."

وی در عین حال هشدار داده است: "اگر تعطیلی جهت اختلال در امور اقتصادی صورت گرفته باشد با تایید مرجع قضایی، نیروی انتظامی این واحد‌ها را پلمپ می‌‌کند."

اظهارات سرهنگ هلالی، در شرایطی منتشر شده که در تصاویر رسیده از بازار تهران، مغازه های متعددی دیده می شوند که درهای آنها بسته است و احمد کریمی اصفهانی، دبیرکل جامعه اصناف و بازار تهران، در گفتگو با خبرگزاری مهر از "تعطیلی بازار تهران" سخن گفته است.

آقای کریمی اصفهانی گفته است که این تعطیلی پس از آن صورت گرفت که "پیامک های ناشناسی به بازاریان ارسال شد."

وی با ذکر اینکه "یک عده عناصر ناشناس از بیرون از بازار درپی برهم زدن اوضاع بازار هستند" گفت: "بازاریان برای حفظ امنیت بازار و اینکه اوضاع به هم نریزد ناچار شدند امروز مغازه های خود را ببندند."

پلیس ضد شورش در حوالی بازار

حضور پلیس ضد شورش در خیابان های مجاور بازار تهران (عکس ارسالی خوانندگان)

دبیرکل جامعه اصناف و بازار "شایعات منتشر شده مبنی بر تجمع بازاریان در اعتراض به اوضاع اقتصادی کشور و افزایش قیمت ارز" را تکذیب کرده و اظهار داشته که "تجمعات ربطی به بازار ندارد".

احمد کریمی اصفهانی در مصاحبه ای جداگانه با خبرگزاری ایسنا با ذکر اینکه "بازاری داد و فریاد نمی‌کشد و امنیت را برهم نمی‌زند" گفته است: "یک تعداد هستند که اخلال امروز در بازار و میدان فردوسی را ترتیب دادند و این اتفاقات مربوط به آنهاست."

آقای کریمی اصفهانی خواستار برخورد نیروی انتظامی با "اخلال‌گران" شده است.

در واکنشی دیگر به تحولات امروز بازار، جامعه اسلامی اصناف و بازار با صدور بیانیه ای به "منافقینی که با اقدامات خود موجب تعطیل شدن بخشی از بازار تهران شدند" هشدار داده که "مورد شناسایی قرار گرفته و در موقع مقتضی از سوی مقامات مسئول پاسخ تحرکات مشکوک خود را خواهند گرفت".

جامعه اسلامی اصناف و بازار افزوده که "علی رغم انتقادهایی که به عملکرد دولت در حوزه اقتصادی و شخص رئیس جمهور دارد"، اجازه نخواهد داد "دشمنان و به‌ویژه منافقان به اهداف خود برسند".

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.