ایران: پیشنهاد هسته‌ای جدیدی ارائه نکرده‌ایم

به روز شده:  14:16 گرينويچ - شنبه 06 اکتبر 2012 - 15 مهر 1391

سعید جلیلی: پیشنهاد جدیدی خارج از چارچوب مذاکرات با ۱+۵ مطرح نشده است

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گزارش‌هایی را که درباره ارائه پیشنهادی جدید از سوی ایران برای حل‌وفصل اختلاف‌نظرها در مذاکرات هسته‌ای منتشر شده‌اند، تکذیب کرده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، سعید جلیلی آنچه را "ادعای مطرح شده از سوی غرب مبنی بر ارائه پیشنهادی از سوی ایران موسوم به طرح ۹ گام" خواند، تکذیب کرده است.

علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران هم به روزنامه همشهری گفته است که "ایران پیشنهاد و نظرات خود را به طور روشن از طریق دبیر شورای عالی امنیت ملی و نماینده دائمی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده، اما تاکنون هیچ طرح مکتوبی به ۱+۵ ارائه نکرده است."

او بر ادامه رایزنی با مذاکره‌کنندگان ۱+۵ برای "دستیابی به یک چارچوب مشخص و عادلانه" تاکید کرد.

نیویورک‌تایمز به تازگی با انتشار گزارشی، از ارائه پیشنهادی از سوی ایران کلیک خبر داد و نوشت که با وجود تاکید پیشین مقامات ایران بر غیرقابل مذاکره بودن حق این کشور در غنی‌سازی اورانیوم، در طرح پیشنهادی جدید به احتمال توقف روند غنی‌سازی اورانیوم اشاره شده است.

بنا بر این گزارش، طرح ایران در "۹ گام" ارائه شده بود و در چارچوب آن، پیش از تعلیق فعالیت‌های مربوط به غنی‌سازی اورانیوم، کشورهای غربی باید امتیازاتی را برای این کشور قائل شوند، از جمله تمام تحریم‌های مربوط به خرید نفت ایران را لغو کنند.

گزارش شده است که آقای جلیلی امروز (شنبه، ۱۵ مهرماه) برای ارائه گزارش درباره آخرین وضعیت مذاکرات هسته‌ای ایران در نشست مجمع تشخیص مصلحت نظام حاضر شده است.

این مذاکره‌کننده هسته‌ای ارشد ایران گفته است: هیچ‌گونه پیشنهاد جدیدی خارج از چارچوب مذاکرات ۱+۵ در اجلاس اخیر سازمان ملل متحد مطرح نشده است و ادعای برخی رسانه‌های آمریکایی در این رابطه بی‌اساس است.

در گزارش نیویورک‌تایمز آمده بود که در حاشیه نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک ایران سعی کرده است حمایت‌هایی را برای اجرایی کردن طرح پیشنهادیش جلب کند.

بنا بر این گزارش، ایران در ماه ژوئیه گذشته نیز پیشنهاد مشابهی را به نمایندگان ۱+۵ ارائه کرده بود.

نیویورک‌تایمز اضافه کرده بود که مقامات آمریکایی از پیشنهاد ایران استقبالی نکرده‌اند و حتی پیش از این، در مذاکراتی که تابستان امسال انجام شد، دیدگاهی کاملا متضاد مطرح کرده و از ایران خواسته‌اند تا پیش از آن که تحریم‌ها و محدودیت‌های بین‌المللی علیه این کشور لغو یا تعدیل شوند، فورا فعالیت‌های مربوط به تولید اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد را متوقف کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.