رفسنجانی: افراطیون نتوانستند دلسوزان را نابود کنند، آنها را خانه‌نشین کردند

به روز شده:  18:57 گرينويچ - دوشنبه 08 اکتبر 2012 - 17 مهر 1391

اکبر هاشمی رفسنجانی بار دیگر خواهان برگزاری انتخابات آزاد در ایران شده

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس جمهور پیشین ایران بار دیگر از وضعیت جاری در کشورش انتقاد کرده و گفته "گرچه افراطیون و باندبازان نتوانستند دلسوزان کشور اعم از مدیران کارآمد و علمای دلسوز و نیز دانشگاهیان فرهیخته را نابود کنند، اما آنان را متفرق و خانه‌نشین کردند."

سیاستمداران و رهبران ایران، در انتقادات خود معمولا از اشاره مستقیم به افراد خودداری می کنند اما با اشاراتی که در ادبیات سیاسی این کشور معنادار است، منظور خود را مشخص می کنند.

اشاره آقای هاشمی رفسنجانی به " افراطیون و باندبازان" می تواند طیفی از سیاستمداران و مقام های این کشور را در دولت و سایر نهادهای حکومت در بر بگیرد که در سال های اخیر به گفته او خواهان دوری آقای رفسنجانی از افراد و مراکز اصلی تصمیم ساز ایران بوده اند.

رئیس جمهور سابق ایران که زمانی از او به عنوان دومین مرد قدرتمند این کشور یاد می شد، گفته است وضع کنونی ایران "تا حدود زیادی ناشی از انزوای ناخواسته نخبگان کارآمد کشور است."

آقای هاشمی رفسنجانی این انتقادات را روز دوشنبه هفدهم مهر (هشتم سپتامبر) در دیدار با گروهی از دانشگاهیان مطرح کرده است.

او در سال های اخیر به عنوان امام جمعه موقت در نماز جمعه تهران حاضر نشده و ریاست مجلس خبرگان را که اختیار نصب و عزل رهبر را دارد از دست داده و به گفته خودش مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام که او ریاست آن را دارد، همانند گذشته مورد توجه قرار نمی گیرد.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در اولین خطبه نماز جمعه تهران که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ اقامه کرد، آقای هاشمی رفسنجانی را دوست پنجاه ساله خود خواند اما گفت که نظرش به نظر محمود احمدی نژاد نزدیک‎تر است.

پیشنهاد تلویحی رفسنجانی برای 'پذیرش اشتباهات' به حکومت

آقای هاشمی رفسنجانی در دیدار اخیرش با گروهی از دانشگاهیان بار دیگر خواهان برگزاری "انتخابات آزاد" شده و گفته که "جرأت و شهامت پذیرش اشتباه و اصلاح ناکارآمدی‌ها قدم اول اصلاح امور و برگشت به مسیر درست" است.

آقای هاشمی رفسنجانی یک روز پیش از این در گفت و گو با روزنامه آرمان روابط عمومی، چاپ تهران گفته بود که آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی تنها کسی است که در حال حاضر می‌تواند امور را به "مسیر" بازگرداند.

آقای رفسنجانی گفته تنها کسی که می تواند وضعیت جاری ایران را تغییر دهد در حال حاضر رهبر ایران است

انتقادات مکرر آقای هاشمی رفسنجانی از شرایط کشورش و گلایه او از "خانه نشینی نخبگان" در حالی است که او روز گذشته گفته بود که مثل گذشته از جریان و جزئیات امور در ایران آگاه نیست و جلساتی که پیشتر با رهبر ایران به صورت هفتگی برگزار می کرد، مدتی است به صورت ماهیانه برگزار می شود.

آقای هاشمی رفسنجانی در توضیح روابطش با رهبر ایران گفته بود که "هر وقت هم حرفی داشته باشم، محدودیتی ندارد. تلفن می‌کنم و می‌روم با ایشان حرف‌هایم را می‌زنم. مشکلی در رابطه با هم نداریم. گاهی که عجله‌تر باشد، با تلفن حرف می‌زنیم."

او گفته بود برای بازگشت امور به مسیر حاضر است "اگر [آیت الله علی خامنه ای] بخواهند در خدمت ایشان کمک کنیم."

در حال حاضر مهدی و فائزه دو فرزند آقای هاشمی رفسنجانی در زندان اوین هستند.

فائزه در حال گذراندن شش ماه محکومیتی است که دادگاه برای او تعیین کرده و مهدی هم یک روز پس از بازگشت به ایران، با قرار بازداشت، در زندان اوین است.

پیشتر از آقای رفسنجانی نقل شده بود که او نمی خواهد وضع خاصی برای فرزندانش برقرار باشد و "میان بچه های او بچه های مردم فرقی وجود ندارد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.