نصرالله: هواپیمای بی‌سرنشین سرنگون‌شده ساخت ایران بود

به روز شده:  19:42 گرينويچ - پنج شنبه 11 اکتبر 2012 - 20 مهر 1391

پیش از این نیز دست کم در سه مورد، هواپیماهای در کنترل حزب الله لبنان وارد آسمان اسرائیل شده‌ بودند

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان گفته است که هواپیمای بدون سرنشینی که هفته گذشته در اسرائیل سرنگون شده، ساخت ایران بوده و روی "پایگاه های حساس" اسرائیل پرواز کرده است.

آقای نصرالله در گفت و گو با شبکه تلویزیونی لبنانی المنار گفت که حزب الله لبنان مسئول ارسال این هواپیمای بدون سرنشین به درون آسمان اسرائیل بوده است.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد که اجزای این هواپیمای تجسسی در ایران ساخته شده اما در لبنان مونتاژ شده است.

ارتش اسرائیل روز شنبه اعلام کرد یک هواپیمای بدون سرنشین را که از سمت دریای مدیترانه وارد آسمان اسرائیل شده بود، سرنگون کرده است.

خبرنگاران می گویند که تاکید حسن نصرالله بر "پایگاه های حساس" ظاهرا اشاره ای است به رآکتور هسته ای دیمونا در اسرائیل.

حسن نصرالله با اشاره به هواپیمای بدون سرنشین دیگری که حزب الله در جنگ با اسرائیل در سال ۲۰۰۶ استفاده کرد، افزود: "این اولین بار نبود و آخرین بار هم نخواهد بود. ما می توانیم به تمام مناطق [اسرائیل] دسترسی داشته باشیم."

آقای نصرالله همچنین در سخنان تلویزیونی روز پنجشنبه ۱۱ اکتبر (۲۰ مهر) گفت که حزب الله نخستین گروه مقاومت در تاریخ است که چنین تجهیزات پیشرفته ای در اختیار دارد."

همزمان بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هم گفته که این کشور در حفاظت از مرزهایش مصمم است.

آقای نتانیاهو که از مناطق مرزی اسرائیل و مصر بازدید می کرد گفت: "همانطور که هفته گذشته اقدام کردیم، ازاین پس هم با جدیت تمام در برابر هرگونه تهدیدی حاضر خواهیم شد."

بنابر ادعای آقای نصرالله "هواپیمای بدون سرنشین ساخت ایران" ابتدا کیلومترها بر فراز دریای مدیترانه پرواز کرده و سپس از نواحی جنوبی اسرائیل وارد این کشور شده است.

دولت اسرائیل هم همزمان با انتشار نقشه مسیر این هواپیما اعلام کرده بود که پس از ردیابی و پیش از مورد هدف قرار دادن آن، یک جنگنده اسرائیلی در کنار این هواپیمای بدون سرنشین پرواز کرده بود.

خبر سرنگونی این هواپیمای بدون سرنشین در حالی منتشر می شود که اخبار مربوط به شدت گرفتن اختلاف ها میان کشورهای غربی و ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور در هفته های گذشته افزایش یافته است.

با این حال، روز دوشنبه ۱۷ مهر، جمال الدین آبرومند، معاون هماهنگ کننده فرمانده سپاه پاسداران ایران در واکنش به سرنگونی این هواپیما توسط اسرائیل و انتشار گزارش‌هایی مبنی بر احتمال "ایرانی بودن این هواپیما" گفته بود که این گزارش‌ها ممکن است "عملیات روانی" اسرائیل باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.