انتقاد کویت از ایران بر سر جزایر سه‌گانه در آستانه سفر احمدی نژاد

به روز شده:  19:41 گرينويچ - سه شنبه 16 اکتبر 2012 - 25 مهر 1391

امیر کویت و رئیس جمهور ایران؛ سفر هفت سال پیش محمود احمدی نژاد به کویت هنوز بی پاسخ مانده

در حالی که کویت اعلام کرده در برابر "تهدیدات ایران" در باره جزایر سه گانه در کنار امارات متحده عربی است، محمود احمدی نژاد برای دومین بار در هفت سال گذشته، عازم این کشور شده است.

آقای احمدی نژاد روز سه شنبه بیست و پنجم مهر با ترک باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، با هدف شرکت در اجلاس سران " مجمع گفت و گوی همکاری های آسیایی" وارد کویت شده و در ضیافت شام امیر این کشور به افتخار رهبران حاضر در اجلاس شرکت کرده است.

یک روز پیش از ورود آقای احمدی نژاد به کویت، محمد عبدالله المبارک الصباح، وزیر اطلاع رسانی این کشور، در گفت و گو با روزنامه سعودی الشرق گفته بود که دولت کویت در موضوع "تهدیدات ایران در اشغال جزایر سه گانه" در کنار امارات ایستاده است.

امارات عربی متحده می گوید ایران باید از "اشغال جزایر سه گانه" دست بکشد. ایران جزایر سه گانه را بخش جدایی ناپذیر از خاک خود می داند و می گوید حاضر است برای رفع سو تفاهم ها با امارات مذاکره کند.

تکرار سفرهای بی پاسخ احمدی نژاد

محمد قوام

بی بی سی

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، پس از سفر بی پاسخ خود به جمهوری آذربایجان، از این کشور راهی سفر بی پاسخ دیگری به کویت شده است.

دیدار آقای احمدی نژاد از کویت همچون سفرش به جمهوری آذربایجان، در چارچوب حضور در یک نشست منطقه ای است. با این همه سفر هفت سال پیشین او به کویت که دیدار رسمی بالاترین مقام ایرانی از آن کشور از زمان انقلاب ۱۳۵۷ بود، هنوز بی پاسخ مانده است.

مطابق رویه دیپلماتیک، بی پاسخ ماندن سفر مقام های رسمی، به معنی کم اعتنایی یا ابراز ناخرسندی نسبت به دولت مقابل است.

سه جزیره ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک تا سال ۱۹۷۱ میلادی تحت الحمایه بریتانیا بود، اما پس از عقب نشینی نیروهای نظامی بریتانیا از خلیج فارس، به کنترل ایران در آمد.

تا قبل از خروج نظامی بریتانیا از خلیج فارس، شیخ نشین هایی که بعدا امارات متحده عربی را تشکیل دادند تحت قیمومیت آن کشور قرار داشتند.

دومین سفر احمدی نژاد به کویت

روابط ایران و کویت در سال گذشته خورشیدی به دنبال دستگیری افرادی در این کشور به اتهام جاسوسی برای ایران، رو به سردی گذاشت و دو طرف سفرای خود را فراخواندند.

در جریان برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها که اوایل شهریور ماه امسال در تهران برگزار شد، گرچه امیر کویت به عنوان بالاترین مقام این کشور به ایران دعوت شده بود، اما کویت در سطح وزیر امور خارجه در این نشست شرکت کرد.

مطابق رویه‎های دیپلماتیک، بی پاسخ ماندن سفر مقام های رسمی، به معنی کم اعتنایی یا ابراز ناخرسندی نسبت به سیاست یا عملکرد دولت مهمان تلقی می‌شود.

آخرین باری که شخص اول حکومت کویت به ایران سفر کرد در زمان صباح احمد جابر الصباح امیر متوفی کویت بود که در پاییز سال ۱۳۷۶ به دعوت محمد خاتمی، در نشست سران کشورهای اسلامی در تهران حضور یافت.

در حال حاضر صباح احمد جابر الصباح، امیر کویت است که از حدود حدود شش سال پیش این سمت را در اختیار دارد.

سفر محمود احمدی نژاد به کویت، دومین دیدار او از این کشور است.

آقای احمدی نژاد یک بار در زمستان ۱۳۸۴ در ماه های اول ریاست جمهوری اش با هدف تقویت روابط دوجانبه، سفری بسیار کوتاه به کویت داشت. این نخستین سفر یک مقام عالی رتبه ایرانی از زمان انقلاب بهمن ۵۷ به کویت بود.

کویت آن زمان از ایمنی نیروگاه اتمی بوشهر که در مجاورت این کشور است، ابراز نگرانی کرده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.