محمد خاتمی: دود تحریمها به چشم مردم می رود

به روز شده:  23:21 گرينويچ - دوشنبه 22 اکتبر 2012 - 01 آبان 1391
محمد خاتمی

"در دوره من منافقین (سازمان مجاهدین خلق) در دنیا مطرود شده بود"

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، در دیدار با جمعی از معلمان به انتقاد از سیاست های دولت احمدی نژاد پرداخت. آقای خاتمی با مقایسه وضعیت اقتصاد کشور در زمان ریاست جمهوری اش و هفت سال اخیر گفت واردات و وابستگی به درآمد نفت سه برابر شده است.

به گزارش سایت رسمی رئیس جمهوری پیشین ایران، او با دعوت به مقایسه آمارهای دو دولت اضافه کرده: " در دوره اصلاحات روز به روز اتکای دولت به درآمدهای مالیاتی افزایش یافت و سهم درآمدهای نفتی در بودجه جاری کم تر شد. در عوض با درآمد نفت حساب ذخیره ارزی تأسیس شد و در پایان کار دولت تقدیم حضرات شد."

آقای خاتمی ضمن مخالفت شدید با تحریم ها، افزایش وابستگی دولت به درآمد نفت و واردات را از عوامل تاثیر گذاری آنها دانست و گفت:"آقایان متوجه نیستند که بیشترین دود تحریمها به چشم مردم می رود. اگر امروز ما آسیب پذیریم باید دید سیاست ها و مدیریت کشور چقدر در افزایش اثر مخرب این تهدیدها مؤثر بوده است."

محمد خاتمی همچنین با یادآوری تشکیل دولتش پس از پیروزی در انتخابات سال ۷۶ گفت: "چرا جامعه ما این طور است که هر دولتی سر کار می آید باید از صفر شروع کند؟" او این اشکال را به خود هم وارد دانست و گفت بهتر بود که پس از انتخابات با آقای ناطق نوری مشورت می کرد و از او می خواست با توجه به اینکه رای یک سوم مردم را کسب کرده بود، در مورد اعضای کابینه نظر بدهد.

سید محمد خاتمی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری پیش رو گفت "نمی گذارند" اصلاح طلبان در انتخابات شرکت کنند. او با بیان اینکه مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ هزینه های زیادی دادند پرسید، "آیا با ادامه این روش های تنگ نظرانه، بخش قابل توجه جامعه که احساس می کند به آنها جفا شده، حاضر می شوند پای صندوق بیایند؟."

رئیس جمهور پیشین ایران با انتقاد از مدیریت سیاست خارجی در سالهای اخیر گفت: "در دوران مسؤولیت من منافقین (سازمان مجاهدین خلق) در دنیا محدود و مطرود شده بودند؛ آن ها اصلاحات را ”فتنه“ می دانستند، ولی امروز حتی آمریکا هم آن ها را از لیست تروریست ها بیرون می آورد. چه کسی پاسخگو است که چه مقدار از این هزینه متعلق به ما و مدیریت داخلی ماست و چقدر بدخواهی آنها؟."

محمد خاتمی در پایان این دیدار ضمن تاکید بر لزوم بازگشت به "مصلحت جامعه" و احیای حرمت مردم ، بر لزوم برگزاری انتخابات "مطابق با قانون اساسی" تاکید کرد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.