گروهی از زندانیان سیاسی ایران: ستار بهشتی را شکنجه کرده بودند

به روز شده:  17:39 گرينويچ - شنبه 10 نوامبر 2012 - 20 آبان 1391

زندانیان سیاسی می‌گویند ستار بهشتی هنگام انتقال از بند ٣٥٠ نگران سرنوشت خود بوده

وبسایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی از رهبران مخالف دولت در ایران، گواهی گروهی از زندانیان سیاسی را منتشر کرده که این افراد طی آن می گویند ستار بهشتی فردبازداشت شده ای که هفته پیش درگذشت، تحت شکنجه قرار گرفته بوده است.

امضاکنندگان این گواهی‌نامه می‌گویند که ستار بهشتی از دهم تا یازدهم آبان ماه را در بند ٣٥٠ اوین، که محل حبس بسیاری از زندانیان سیاسی است، به سر برده و در آنجا به هم‌بندان خود گفته که مورد شکنجه قرار گرفته است.

بنا بر این نامه آقای بهشتی در بازداشتگاه پلیس ایران مورد ضرب و شتم قرار گرفته، از سقف آویزان شده، دست‌هایش را به صورت قپانی بسته‌اند و با لگد به سر و گردنش ضربه زده‌اند.

هفته گذشته خبرهایی منتشر شد که ستار بهشتی، کارگر و وبلاگ‌نویس منتقد حکومت، در زندان درگذشته است و پلیس امنیت به خانواده او اعلام کرده‌اند که برای تحویل جنازه او به پزشکی قانونی کهریزک بروند.

او روز پنج‌شنبه در رباط کریم دفن شد.

زندانیان سیاسی امضاکننده این گواهی‌نامه می‌گویند آقای بهشتی از اوین به بازداشتگاه پلیس امنیت منتقل شده و هنگام انتقال نگران بوده و گفته : "اینها قصد کشتن مرا دارند."

۴۱ زندانی، از جمله چهره‌هایی چون محمدعلی دادخواه، علیرضا رجایی و علیرضا بهشتی شیرازی این گواهی‌نامه را امضا کرده و گفته‌اند: "زمانی که ستار به بند ۳۵۰ آورده شد آثار شکنجه در تمام قسمت های مختلف بدنش مشهود بود و وی در شرایط کاملا دردناک و مجروحی قرار داشت."

و افزوده‌اند: "صورت وی زخمی، سر او متورم، مچ دست های او کبود شده بود و آثار آویزان شدنش از سقف روی مچ های او به چشم می خورد. در بخش هایی از بدن وی از جمله دور گردن، شکم و کمر وی آثار ضربه و کبودی دیده می شد."

ادامه واکنش‌ها

وزارت خارجه ایالات متحده نیز در بیانیه‌ای مطبوعاتی از حکومت ایران خواسته که با بررسی "قتل ستار بهشتی" کسانی را که مسئول این واقعه بوده‌‎اند به پاسخگویی وادارد.

در این بیانیه آمده که حکومت ایران به هر قمیتی دست به سرکوب آزادی‌ها می‌زند.

"زمانی که ستار به بند ۳۵۰ آورده شد آثار شکنجه در تمام قسمت های مختلف بدنش مشهود بود و وی در شرایط کاملا دردناک و مجروحی قرار داشت"

گواهی‌نامه ٤١ زندانی سیاسی درباره ستار بهشتی

همچنین کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران، از گروه‌های برجسته دفاع از حقوق روزنامه‌نگاران، از مقامات ایران خواسته که به تحقیق درباره "مرگ مشکوک" این منتقد حکومت بپردازند.

هم این کمیته و هم وزارت خارجه آمریکا تاکیده کرده‌اند که درگذشت ستار بهشتی اولین نمونه از جان باختن منتقدان حکومت ایران در زندان نیست.

زندانیان سیاسی نیز که درباره شرایط ستار بهشتی گواهی داده‌اند، در نامه خود گفته‌اند شکنجه‌های اعمال‌شده بر ستار بهشتی بارها و بارها در بازداشتگاه پلیس امنیت تکرار شده است.

آنان نوشته‌اند: "افرادی دربند ۳۵۰ بوده و هستند که خود شخصا این نوع شکنجه‌ها را تجربه کرده‌اند و ما گواهی می‌دهیم در موارد متعدد شاهد حضور بازداشت شدگان شکنجه شده توسط پلیس امنیت در بند ۳۵۰ بوده‌ایم."

آنان همچنین گفته‌اند اگر با عاملان قتل‌های بازداشتگاه‌های کهریزک برخورد می‌شد، نمونه‌های مشابه مجددا اتفاق نمی‌افتاد.

در ناآرامی‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ١٣٨٨ در بازداشتگاه کهریزک دست کم سه نفر جان باختند. این مساله انتقادهای شدیدی را از سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران و مقام های قوه قضائیه برانگیخت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.