هشدار مجلس به احمدی‌نژاد: در مورد دارو فاجعه در راه است

به روز شده:  14:00 گرينويچ - چهارشنبه 14 نوامبر 2012 - 24 آبان 1391
مجلس ایران

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گزارش خود را در صحن علنی ارائه کرد

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس ایران می‌گوید که در مورد بحران تأمین دارو به رئیس‌جمهور تذکر داده، اما توجهی نشده است و تأکید کرد که با ادامه این وضع "مطمئنا در زمینه دارو فاجعه به بار می آید".

آقای شهریاری امروز چهارشنبه ۲۴ آبان (۱۴ نوامبر) در گزارشی به صحن علنی مجلس گفت که آزادسازی قیمت انرژی (هدفمندکردن یارانه ها)، افزایش شدید قیمت ارز خارجی و عدم اختصاص سهم بهداشت از درآمد حذف یارانه ها و همچنین عدم اختصاص ارز دولتی به این بخش، عوامل بحران موجود هستند.

او گفت: "آزادسازی نرخ حامل های انرژی هزار میلیارد تومان برای حوزه سلامت هزینه آورده در حالی که حتی یک ریال از هدفمندی یارانه ها به حوزه سلامت داده نشده است".

به گفته آقای شهریاری، هزینه آب، برق، گاز و گازوئیل وزارت بهداشت و زیرمجموعه های آن (از جمله بیمارستان ها) نسبت به سال ۱۳۸۸ به ترتیب ۶.۵ برابر، ۷ برابر، ۱۱ برابر و ۱۶ برابر شده است.

او همچنین گفت که نوسان شدید قیمت ارز باعث شده است که قیمت لوازم پزشکی به شدت افزایش یابد، به طوری که "سرنگ آنجیو ۲۴۵ درصد، فیلم رادیولوژی ۲۴۰ درصد، الکتروشوک ۲۸۹ درصد، گاز هلیوم ۶۶۷ درصد، کیسه خون ۳۵۰ درصد و صافی دیالیز ۳۵۲ درصد افزایش قیمت داشته اند".

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس ایران بانک مرکزی را به "سوء مدیریت" متهم کرد و گفت که در چنین وضعیتی، در شش ماه گذشته ارز مورد نیاز به نرخ دولتی به حوزه سلامت اختصاص نیافته است.

اخیرا مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت ایران هم در یک برنامه زنده تلویزیونی گفته بود: "طی ۶ ماه گذشته تلاش زیادی برای اختصاص ارز مرجع به شرکت‌های واردکننده دارو و مواد اولیه دارویی انجام داده‌ایم، ولی موفق نشدیم و نمی‌دانیم این ارز در کجا مصرف شده است".

"طی ۶ ماه گذشته تلاش زیادی برای اختصاص ارز مرجع به شرکت‌های واردکننده دارو و مواد اولیه دارویی انجام داده‌ایم، ولی موفق نشدیم و نمی‌دانیم این ارز در کجا مصرف شده است"

مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت ایران

این در حالی است که به گفته رئیس کمیسیون بهداشت مجلس، بخشی از داروهای مورد نیاز در ایران وارداتی است و مواد اولیه مورد استفاده در تولید ۴۰ تا ۶۰ درصد داروهای داخلی هم از خارج می آید و برای واردات آنها به ارز خارجی نیاز است.

وزارت بهداشت اعلام کرده است که از ۲ و نیم میلیارد دلار ارز مورد نیاز برای واردات دارو در سال جاری، تنها ۶۰۰ میلیون دلار ارز دولتی به این امر اختصاص یافته است.

آقای شهریاری با اشاره به کمبود شدید شیرخشک در بازار ایران گفت که تأمین این ماده حیاتی برای کودکان، توسط دولت در اولویت های ۳، ۵ و ۷ قرار گرفته و در نتیجه ارز با نرخ دولتی به آن اختصاص پیدا نمی کند.

او در بخش دیگری از سخنان خود به عدم اختصاص اعتبارات مربوط به غذای دانشجویان در رستوران دانشگاه ها و خوابگاه ها اشاره کرد و در مورد احتمال بروز اعتراضات دانشجویی هشدار داد.

آقای شهریاری گفت: "چرا منتظر می مانیم تا تشکل های صنفی دانشجویان اعتراض کنند و بعد بخواهیم مشکل را حل کنیم؟"

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.