ایران: همچنان با روسیه مواضع مشترکی در قبال سوریه داریم

به روز شده:  06:37 گرينويچ - شنبه 17 نوامبر 2012 - 27 آبان 1391

معاون وزیر خارجه ایران: مواضع‌مان نسبت به سوریه تغییری نکرده است

معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه ایران گفته است که ایران و روسیه همچنان مواضع یکسانی در قبال تحولات سوریه دارند و به طور قاطع با هر گونه مداخله خارجی در سوریه مخالفند.

عباس عراقچی به خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) گفت: مواضع ایران و روسیه در قبال تحولات جاری سوریه تغییر نکرده است و دو کشور "با هماهنگی کامل با رویدادهای سوریه برخورد می‎کنند."

از زمان آغاز اعتراضات ضددولتی در سوریه، ایران و روسیه در موضعی یکسان و مشابه با دولت بشار اسد، گروه‌های تروریستی را عامل ناآرامی‌های سوریه معرفی کرده‌اند.

دولت سوریه می‌گوید که در حال مقابله با "تروریست‌هایی است که تحت حمایت عوامل خارجی هستند."

با این حال، بشار اسد اعلام کرده است که آماده اصلاحات در ساختار حکومت و مذاکره با مخالفان است.

ایران و روسیه همواره بر ضرورت گفت‌وگو بین طرف‌های درگیر در سوریه تاکید و با هر گونه مداخله خارجی برای پایان دادن به درگیری‌ها مخالفت کرده‌اند.

با وجود تلاش‌های بین‌المللی، درگیری‌ها در سوریه همچنان ادامه داشته است و مخالفان دولت سوریه بارها مدعی شده‌اند که شبه‌نظامیان ایرانی در روند سرکوب اعتراضات ضددولتی سوریه حضور دارند، اما این ادعاها تاکنون تایید نشده است.

مقامات رسمی ایران نیز همواره هرگونه دخالت در امور داخلی سوریه را رد کرده‌اند.

با این حال، تعدادی از مقامات ایران به دلیل آنچه همکاری و حمایت از نقض حقوق بشر در سوریه خوانده شده است، تحت تحریم‌های بین‌المللی از جمله کلیک تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند.

موضع مشترک در قبال افغانستان

عباس عراقچی، معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه ایران که به تازگی در مسکو با مقامات رسمی روسیه دیدار کرده است، گفت که افزون بر وضعیت سوریه، درباره تحولات افغانستان از جمله حضور نیروهای نظامی خارجی در این کشور، برنامه هسته‌ای ایران و مسائل مربوط به ثبات و امنیت آسیای مرکزی، قفقاز و دریای خزر با مقامات ارشد روسیه گفت‌وگو کرده است.

آقای عراقچی اضافه کرد که ایران و روسیه در قبال افغانستان هم موضع یکسانی دارند.

او گفت: هر دو کشور بر ضرورت ترک کامل افغانستان از سوی نیروهای خارجی و برچیده شدن کامل پایگاه‌های نظامی خارجی از خاک افغانستان تاکید می‌کنند.

معاون وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: توافق و تفاهم خوبی بین ایران و روسیه در خصوص روابط دوجانبه و بین‌المللی وجود دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.