وزیر آموزش و پرورش درباره آتش‌سوزی دبستان پیرانشهر: 'عذرخواهی' می‌کنم

به روز شده:  12:02 گرينويچ - 09 دسامبر 2012 - 19 آذر 1391

برخی نمایندگان خواهان استعفای حاجی‌بابایی هستند

حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش ایران، با حضور در مجلس از وقوع آتش‌سوزی در دبستان روستای شین‌آباد پیرانشهر عذرخواهی کرد.

چهارشنبه هفته گذشته کلاس چهارم دبستان دخترانه‌ای در روستای شین‌آباد دچار آتش‌سوزی شد که در پی آن ۳۲ دانش آموز به دلیل سوختگی زیاد در بیمارستان بستری هستند.

آقای حاجی‌بابایی امروز، یکشنبه ١٩ آذر(٩ دسامبر) در مجلس گفت: "از الان تا قیامت بابت هر اتفاقی که در آموزش و پرورش می‌افتد عذرخواهی می‌کنم."

بعضی از رسانه‌های ایران عذرخواهی آقای حاجی‌بابایی را "طعنه‌آمیز" دانسته‌اند.

او در جلسه امروز اظهارنظری را که درباره این آتش‌سوزی از قول او و در طعنه به خبرنگاران نقل شده بود تکذیب کرد.

پیشتر خبرگزاری مهر از قول آقای حاجی بابایی نوشته بود که او در پاسخ به سوالی درباره احتمال برکناریش گفته است: "خبرنگاران چی؟ خبرنگاران را برکنار کنیم یا نه؟ اگر به موقع خبر می دادید مواظب مدرسه شین آباد پیرانشهر باشید این اتفاق روی نمی داد."

استفاده از بخاری نفتی به جای گاز و همچنین تراکم بالای کلاس حادثه‌دیده از مسائلی است که موجب انتقاد از وزارت آموزش و پرورش ایران شده است.

'تکرار فجایع'

علاوه بر این واکنش وزیر آموزش و پرورش به حادثه آتش‌سوزی و همچنین کشته شدن ٢٦ دانش‌آموز در اردوی بازدید از مناطق جنگی ایران، که در مهر ماه اتفاق افتاد، انتقادهای بسیاری را برانگیخته است.

برخی از نمایندگان مجلس خواهان استیضاح یا استعفای وزیر آموزش و پرورش شده‌اند.

محمد دامادی، نماینده مجلس ایران، با انتشار نامه‌ای ضمن انتقاد از مقامات دولتی نوشته است: "جای تعجب اما اینجاست که به رغم فاجعه رخ داده، وزیر مربوطه از یک عذر خواهی ساده دریغ کرده است."

آقای دامادی افزوده: "ظاهرا تکرار فجایع نیز سبب شرمندگی مسئولان نیست."

آقای حاجی‌بابایی در جلسه امروز مجلس شرحی از آتش‌سوزی هفته گذشته ارائه داده و تعهد داده که امکانات لازم برای درمان دانش‌آموزانی که دچار سوختگی شده‌اند فراهم شود.

او نسبت به بهبود این دانش‌آموزان اظهار امیدواری کرده و گفته مداوای دانش‌آموزان به ترتیبی بوده که به هنگام دیدار با او: "حتی تعدادی از آن‌ها بلند شدند و سرود خواندند."

ایسنا دیروز از قول رییس اورژانس آذربایجان غربی گزارش داده بود که حال ۱۰ نفر از این دانش‌آموزان به دلیل سوختگی‌بالای ۵۰ درصد، وخیم است.

پس از سخنان آقای حاجی‌بابایی علی لاریجانی، رییس مجلس، گفت باید با کسانی که در این حادثه مقصر بوده و سهل‌انگاری کرده‌اند برخورد شود.

آتش‌سوزی در مدارس ایران در سال‌های گذشته نیز رخ داده و از جمله سال گذشته دو دانش‌آموز در آتش‌سوزی خوابگاه دبیرستانی پسرانه جان خود را از دست دادند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.