محمود احمدی‌نژاد وزیر بهداشت را برکنار کرد

به روز شده:  11:47 گرينويچ - پنج شنبه 27 دسامبر 2012 - 07 دی 1391

اختلاف های وزیر بهداشت با محمود احمدی نژاد

یک برکناری دیگر در کابینه محمود احمدی نژاد.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

دکتر مرضیه وحید دستجردی، تنها وزیر زن در تاریخ جمهوری اسلامی، امروز، ۷ دی‌ماه، به دستور محمود احمدی‌نژاد عزل و محمد حسن طریقت منفرد به عنوان "سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی" منصوب شد.

به گزارش خبرگزاری‌‎های ایران، آقای احمدی نژاد در حکم انتصاب آقای منفرد نوشته: "نظر به تعهد و تجربیات ارزشمند و به استناد اصل یکصد و سی و پنجم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران جنابعالی را به سمت 'سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی' منصوب می نمایم. ساماندهی طرح عظیم پزشک خانواده، امر دارو و درمان، رسیدگی به بهداشت و تغذیه مردم، عدالت آموزشی و بهداشتی و درمانی و کاهش هزینه های مردم در این بخش در اولویت کاری این وزارت مهم است."

آقای احمدی‌نژاد در حکم انتصاب آقای منفرد، اشاره‌ای به مرضیه وحید دستجردی نکرده بود. با این حال ساعاتی بعد در پیامی کوتاه که در وبسایت ریاست جمهوری منتشر شد از خانم دستجردی تشکر کرد.

مرضیه وحید دستجردی در هفته‌های اخیر به انتقاد از عدم اختصاص ارز لازم به واردات دارو پرداخته بود. علاوه بر این به نظر می‌رسد که او با محمود احمدی‌نژاد بر سر ریاست باقر لاریجانی بر دانشگاه علوم پزشکی تهران اختلاف نظر داشته است.

خانم دستجردی حدود دو هفته پیش در مخالفت با استعفای آقای لاریجانی گفته بود که " فشارهای وارده از جانب مدیریت اجرایی کشور برای تغییر ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران" را به مصلحت نمی‌داند.

مرضیه وحید دستجردی

وزیر بهداشت ایران بارها در مورد مشکلات دارو و مسائل پیرامون آن صحبت کرده بود

باقر لاریجانی که برادر علی و صادق لاریجانی، روسای مجلس و قوه قضائیه ایران است، دو هفته پیش استعفا کرد و امروز در پی برکناری وزیر بهداشت، از ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران کنار رفت.

خانم دستجردی سه روز پیش در مورد گران شدن دارو گفته بود: "به علت افزایش نرخ ارز افزایش در قیمت داروها را خواهیم داشت. در مورد روند تخصیص ارز دارو قبلاً صحبت‌های خود را کرده‌ایم، صحبت‌های ما همان صحبت‌های قبلی است."

این در حالی است که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران دو روز قبل از آن در مصاحبه تلویزیونی‌اش تاکید کرده بود که "احدی حق ندارد قیمت دارو را بالا ببرد "و افزوده بود که ارز مورد نیاز دارو تامین شده است.

مرضیه وحید دستجردی در مصاحبه‌های مختلف بارها گفته بود که بانک مرکزی تنها یک سوم ارز تخصیص‌یافته به واردات دارو را تامین کرده، که همین یک سوم هم از شهریور ماه در اختیار وزارت بهداشت و واردکنندگان قرار گرفته است.

در پی این اظهارنظرها و مصاحبه‌های خانم دستجردی در مورد مشکلات تامین دارو، موضوع برکناری او مطرح شد اما برخی از مقامات دولت ایران و همچنین نمایندگان مجلس این موضوع را شایعه خوانده بودند.

محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری ایران در ۲۶ آذرماه در مورد برکناری وزیر بهداشت گفته بود: "خانم دستجردی از بهترین وزرای کابینه هستند و تا زمانی که آقای احمدی‌نژاد هست، وحید دستجردی هم در کابینه خواهد بود."

همچنین نادر قاضی پور، نماینده ارومیه در مجلس ایران در جلسه علنی یکشنبه ۲۶ آذر (۱۶ دسامبر) گفته بود: "شنیده‌ایم می‌خواهند خانم دستجردی را به این دلیل که گفته است ارز دارو را به وسایل آرایشی اختصاص می‌دهند، عوض کنند، اما مجلس قطعا با این مسئله مخالفت می‌کند و نمی‌گذاریم این کار را انجام دهند."

ایران از شهریور ماه با جهش بی‌سابقه قیمت ارزهای خارجی و سقوط ریال روبه رو است و تحریم‌های نفتی و مالی ایالات متحده و اتحادیه اروپا باعث شده که ایران در تامین و انتقال ارز با دشواری‌هایی مواجه شود.

مقامات بهداشتی ایران بانک مرکزی را متهم می‌کنند که ارز لازم را برای واردات دارو تامین نمی‌کند.

مسئولان انجمن های حمایت از بیماران و بعضی نمایندگان مجلس هم بارها درباره کمبود داروهای بیماران سرطانی، قلبی، هموفیلی، تالاسمی و غیره هشدار داده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.