احمد خاتمی: اگر سوریه سقوط کند، دشمن به مرزهای ما نزدیکتر می‌شود

به روز شده:  15:58 گرينويچ - سه شنبه 01 ژانويه 2013 - 12 دی 1391
احمد خاتمی

آقای خاتمی گفته که با سقوط سوریه، "دشمن" به مرزهای ایران نزدیک می‌شود

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران با سرزنش کردن گروهی از "خواص" که به گفته او علت حمایت ایران از حکومت بشار اسد در سوریه را درک نمی کنند، گفته که این حمایت برای حفظ منافع ایران است.

آقای خاتمی امروز سه شنبه ۱۲ دی (اول ژانویه) در یک سخنرانی در شهر بابل گفت: "مبنای حمایت ایران از سوریه این است که دشمن در آنجا نیرو پیاده می کند و دلیل آن هم مقابله با ایران، حزب الله و خط مقاومت است و اگر دنیای استکبار در سوریه موفق شود، جای بعدی عراق و بعد ایران است".

او تصریح کرده که با سقوط حکومت سوریه "دشمن به مرزهای ایران نزدیک می شود" و هدف ایران از حمایت از حکومت بشار اسد در سوریه "گذشته از مسائل دینی و اعتقادی، حفظ منافع ملی است".

از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه، رهبر ایران بارها به صراحت گفته است که دولت سوریه را "خط مقدم مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی" می داند و از آن دفاع خواهد کرد.

حتی روابط ایران با گروه فلسطینی حماس به دلیل حمایت این گروه از مخالفان دولت در سوریه به سردی گراییده است.

اخیرا روزنامه لس آنجلس تایمز در گزارشی نوشته بود که در پی پیشروی های اخیر شورشیان و تضعیف موقعیت حکومت اسد، در بین مقامات عالیرتبه ایران هم بر سر ادامه حمایت از او اختلاف نظرهایی بروز کرده است.

احمد خاتمی در سخنرانی امروز خود، با اشاره به اعتراضات انتخاباتی سال ۱۳۸۸ ایران گفت: "گرفتاری این فتنه، بی توجهی برخی از خواص بود که ماجرا را نمی فهمیدند؛ الان نیز همین گونه است، هنوز عده ای نمی فهمند و می گویند چرا ایران این همه در سوریه سرمایه‌گذاری کرده و از بشار اسد حمایت می کند".

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.