حکم اعدام برای دو نفر از متهمان 'زورگیری' اخیر در تهران

به روز شده:  19:06 گرينويچ - چهارشنبه 02 ژانويه 2013 - 13 دی 1391

قاضی صلواتی محاکمه متهمان پرونده زورگیری را بر عهده داشته است

دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرده که شعبه ١٥ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، برای دو نفر از متهمان حادثه زورگیری اخیر در تهران، حکم اعدام صادر کرده است.

بنا به اعلام دادسرای عمومی و انقلاب تهران دو متهم دیگر هم هر یک به ده سال حبس، پنج سال تبعید و ٧٤ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

اخیرا فیلم دوربین مداربسته‌ای در کلیک یوتیوب منتشرشده که در آن چهار نفر که به قمه مسلح هستند در خیابانی به یک عابر حمله می‌کنند، کیفش را به زور از او می‌گیرند، با قمه به او ضربه می‌زنند و فرار می‌کنند. به نظر می‌رسد که این اتفاق یک ماه پیش در تهران به رخ داده است.

در پی برانگیخته شدن حساسیت‌های عمومی نسبت به این واقعه، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران درباره زورگیری گفته بود: "تفاوتی میان به کارگیری سلاح سرد یا گرم وجود ندارد و در حکم محاربه و مجازات آن نیز اعدام است."

البته آقای لاریجانی گفته بود به جز اعدام "مجازات‌های بدیل دیگری نیز در این زمینه وجود دارد اما دستگاه قضایی باتوجه به ضرورت بالا بردن هزینه اعمال شرورانه و برخورد قاطع، مجازات اعدام را انتخاب کرده است."

برخی از منتقدان حکومت ایران و فعالان حقوق بشر معتقدند که دستگاه قضایی ایران به سادگی احکام اعدام را صادر و اجرا می‌کند و می‌گویند باید اعدام در ایران متوقف شود.

ایران پس از چین بیشترین تعداد اعدام را در جهان دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.