دادستان ایران: موسوی و کروبی توبه نکنند، قطعا صلاحیت حضور در انتخابات را ندارند

به روز شده:  13:35 گرينويچ - پنج شنبه 17 ژانويه 2013 - 28 دی 1391
محسنی اژه ای

آقای اژه ای می گوید که صلاحیت کاندیداها هیچ ربطی به مجرم یا غیرمجرم بودن آنها ندارد

غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل ایران گفته است موسوی و کروبی نسبت به نظام و ملت ظلم کرده و مرتکب خلاف شدند و چنانچه از کرده خود توبه نکنند و جبران مافات نکنند، قطعا صلاحیت حضور در انتخابات ریاست جمهوری را ندارند.

آقای اژه ای در پاسخ به پرسش خبرنگاری در باره تائید صلاحیت موسوی و کروبی در انتخابات آینده گفته که "صلاحیت کاندیداها هیچ ربطی به مجرم یا غیر مجرم بودن آنها ندارد و قرار نیست کسی که تائید صلاحیت می شود الزاما محکومیت قضایی نداشته باشد."

به گفته دادستان کل کشور "هر کس که مراجع ذی‌صلاح تشخیص دهند که صلاحیت حضور در انتخابات آینده را دارند مورد تایید قرار می‌گیرند و الزامی به پرونده قضایی داشتن یا نداشتن ندارد."

در هفته های اخیر با نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری، بحث بر سر این انتخابات در حالی بالا گرفته است که میرحسین موسوی و مهدی کروبی و زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی، همچنان در بازداشت خانگی به سر می برند.

این دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ پس از تظاهرات ٢٥ بهمن همزمان با آغاز تحولات کشورهای عربی، مشهور به "بهار عربی"، در حصر خانگی قرار گرفتند.

در جریان اعتراضات خیابانی بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ٨٨ و همچنین تظاهرات ٢٥ بهمن ٨٩ شعارهای تندی علیه رهبر ایران سر داده شد که در فضای سیاسی ایران کم‌سابقه بود. هواداران آیت‌الله علی خامنه‌ای از این اعتراضات با عنوان "فتنه" یاد می‌کنند و خواهان برخورد شدید با "سران فتنه" هستند.

کروبی و موسوی

موسوی و کروبی نزدیک به دوسال است که در حصر خانگی هستند

پیش از این سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران، گفته بود که برخورد با آقایان موسوی و کروبی، از جمله بازداشت خانگی آنان، زیر نظر مستقیم آیت‌الله خامنه‌ای است. او گفته بود که اگر ممانعت رهبر ایران نبود، برخورد شدیدتری با این دو رهبر معترضان صورت می‌گرفت.

در هفته اخیر برخی از اصولگرایان از جمله حبیب‌الله عسگراولادی از چهره‌های پرسابقه محافظه‌کاران سنتی به دفعات با لحن نسبتا ملایمی تاکید کرده اند که آقایان موسوی و کروبی را از سران فتنه نمی‌دانند.

آقای عسگراولادی با اشاره به این که قصد ندارد آقایان موسوی و کروبی را تبرئه یا تطهیر کند گفته "موسوی رئیس ما بوده و فتنه‌ساز نیست اما باید هر دو (موسوی و کروبی) از فتنه تبری بجویند."

این چهره سیاسی درباره بازداشت خانگی رهبران معترضان گفته است: "این که مقامات امنیتی راجع به حصر موسوی و کروبی چه می‌کنند نمی‌دانم، اما من به عنوان هیئت منصفه آنها را مجرم در فتنه نمی‌شناسم."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.