اقدام مجلس ایران برای مقابله با کمبود کالاهای اساسی

به روز شده:  20:43 گرينويچ - سه شنبه 22 ژانويه 2013 - 03 بهمن 1391

مجلس ایران در پی طرحی است که دولت را موظف به تامین کالاهای اساسی می کند.

پس از آنکه دو فوریت این طرح روز یکشنبه اول بهمن در مجلس رای نیاورد، یک فوریت آن به رای گذاشته شد که با ۱۳۹ رای موافق، ۳۴ رای مخالف و ۱۵ رای ممتنع به تصویب رسید.

جعفر قادری از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، روز سه شنبه سوم بهمن (۲۲ ژانویه) به خبرگزاری مهر گفت که احمد توکلی مامور تهیه طرح یک فوریتی تامین کالاهای اساسی شده است.

در صورت تصویب دو فوریت این طرح، باید حداکثر ظرف ۶ ساعت چاپ و توزیع می‌شد و حداکثر ۴۸ ساعت پس از چاپ و توزیع، در دستور کار مجلس قرار می‌گرفت.

نمایندگان پیشنهاد کننده طرح یک فوریتی جدید می گویند که در پی "تامین کالاهای اساسی برای اقشار کم درآمد" و مقابله با تاثیرات تورم بالا هستند.

پیش از این کمبود برخی از کالاهای اساسی باعث نگرانی شهروندان ایرانی شده و در یک مورد کمبود عرضه مرغ و گرانی شدید آن، به تظاهرات اعتراضی در شهر نیشابور انجامیده بود.

آقای توکلی، که مامور تهیه طرح تامین کالاهای اساسی شده، پیش از این گفته بود که تامین کوپنی کالاهای اساسی، تنها راه "حفظ انقلاب و نظام" است.

"اگر این طرح به تصویب مجلس برسد یعنی آنکه ما پذیرفته‌ایم تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی بر کشور تاثیر گذاشته است و در حال فلج کردن مردم است"

ابراهیم نکو نماینده مخالف طرح تامین کالاهای اساسی

گوشت قرمز و مرغ، شیر، شکر، قند، برنج و روغن از جمله مهمترین کالاهای اساسی در ایران محسوب می شوند.

ابراهیم نکو از نمایندگان مخالف این طرح در مجلس گفته بود که "اگر این طرح به تصویب مجلس برسد یعنی آنکه ما پذیرفته‌ایم تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی بر کشور تاثیر گذاشته است و در حال فلج کردن مردم است."

آقای نکو به عنوان راه حل افزوده بود: "اگر می‌خواهیم به اقشار آسیب پذیر کمک کنیم باید به اقتصاد مقاومتی که اقتصادی پایدار است روی بیاوریم."

اقتصاد مقاومتی اصطلاحی است که نخستین بار توسط رهبر جمهوری اسلامی به کار رفته و به شیوه های مقابله در برابر فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم های بین المللی اشاره دارد که توسط آیت الله خامنه ای "وحشیانه" توصیف شده اند. این تحریم ها، به دنبال خودداری ایران از اجرای قطعنامه های سازمان ملل درباره غنی سازی اورانیوم شدت گرفته اند.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، چندی پیش با انتقاد از شرایط سیاسی و اقتصادی ایران گفته بود که نباید کار به اقتصاد مقاومتی می کشید.

نهادهای حکومتی ایران در ماه های اخیر همایش های متعددی با عنوان اقتصاد مقاومتی برگزار کرده اند. از جمله یک روز قبل، همایشی با همین نام در بومهن در نزدیکی تهران برگزار شد و طی آن محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت که دشمن "مانند کشتی گیرها زیر خم ما را از همان زانوی زخمی که اقتصاد و زندگی مردم است، گرفته است".

پیش از این محمدحسن آصفری، یکی از نمایندگان مجلس ایران، هشدار داده بود که تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به سمت برنامه "نفت در مقابل غذا" پیش می‌رود.

نفت در برابر غذا نام یک برنامه سازمان ملل متحد است که در دهه آخر حکومت صدام حسین در عراق به اجرا در آمد و بر مبنای آن، در ازای فروش مقدار مشخصی از نفت عراق، کالاهای اساسی و دارو به این کشور فروخته می شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.