برداشت غیرقانونی ۱.۸ میلیارد دلار از حساب یک بانک ایرانی در سئول

به روز شده:  23:23 گرينويچ - پنج شنبه 24 ژانويه 2013 - 05 بهمن 1391
داروخانه در ایران

گزارش شد که یک شرکت داروسازی اروپایی موضوع تحقیقات آمریکاست

منابع خبری کره جنوبی گزارش می دهند که یک بازرگان کره جنوبی به برداشت غیرقانونی ۱.۸ میلیارد دلار از حساب یک بانک ایرانی در سئول و انتقال آن به خارج متهم شده است.

خبرگزاری یونهاپ نوشت که این فرد ۷۳ ساله که با نام خانوادگی جونگ معرفی شده، متهم است که این مبلغ را از بانک صنعتی کره جنوبی (آی بی کی) برداشت کرده است.

بنابه این گزارش، بانک مرکزی ایران این حساب به واحد پولی وان کره جنوبی، را در سال ۲۰۱۰ باز کرد تا تحریم های آمریکا به خاطر برنامه اتمی اش را دور بزند.

این سیستم به کره جنوبی اجازه می دهد پول واردات نفتی از ایران را به وان بپردازد و نه دلار. شهروندان کره جنوبی که به ایران محصولات غیرنفتی می فروشند می توانند پولشان را از طریق این سیستم دریافت کنند.

دادستان ها گفتند که متهم اسنادی را جعل کرد تا نزد آی بی کی و سایر مقام ها وانمود کند که در سال ۲۰۱۱ به ارزش ۱.۹ تریلیون وان از یک شرکت مستقر در دوبی سنگ مرمر خریده و به ایران فروخته است.

اما چنین باری عملا هرگز تحویل داده نشد.

آنها گفتند که متهم مبلغ برداشتی از حساب بانک ایرانی را به دلار تبدیل و به درخواست تماس هایش در ایران به نه کشور مختلف فرستاد.

ادعا می شود که او در ازای آن ۱۷ میلیارد وان کمیسیون گرفته است.

یک مقام ارشد دادستانی به یونهاپ گفت: "ما دریافتیم که مقام های بانک محلی در این جرم نقش نداشته یا عمدا آن را نادیده نگرفته اند. به نظر می رسد که جونگ آنها را برای تایید این فرآیند فریب داده است."

کره جنوبی در دسامبر ۲۰۱۱ قبول کرد فهرست سیاه بین المللی از شرکت ها و افراد ایرانی مورد تحریم را به اجرا بگذارد.

اما این کشور واردات نفت از ایران را ممنوع نکرد.

تحقیق در مورد شرکت داروسازی

از سوی دیگر گزارش ها حاکیست که شرکت داروسازی نووارتیس اِی جی که اروپایی است گفته که واحد داروهای چشمی آن، الکون، موضوع تحقیقات دولت آمریکا در ارتباط با صادرات محصولاتی به ایران و سایر کشورهای مورد تحریم است.

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، نوارتیس روز پنجشنبه گفت که الکون سال گذشته از تحقیقات دفتر دادستانی ناحیه شمالی تگزاس آگاه شد.

الکون که مقر آن در شهر فورت وروت تگزاس قرار دارد حکمی برای ارائه اسنادی در ارتباط با این پرونده که تاریخ بعضی از آنها به ۲۰۰۵ برمی گردد دریافت کرد.

آمریکا برنامه هایی برای ممنوعیت یا محدود کردن فروش محصولات ساخت آمریکا یا انبار شده در این کشور به برخی کشورها از جمله ایران و سوریه دارد.

وزارت امور خارجه آمریکا اخیرا اعلام کرد که دارو و دیگر اقلام انسان دوستانه از تحریم ها مستثنی شده اند.

همزمان خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه تحریم هایی را بر دو بانکدار اهل کره شمالی به خاطر نقش آنها در صدور تجهیزات و فناوری تسیلحاتی از جمله به ایران تحریم کرد.

براساس اعلام خزانه داری آمریکا، "را کیونگ" و "کیم کوانگ" نمایندگان بانک تجاری تانچون کره شمالی در شهر پکن، پایتخت چین، هستند.

در بیانیه خزانه داری آمریکا آمده است که این بانک در فروش موشک های بالستیک به گروه صنعتی شهید همت ایران نقش دارد.

آمریکا این گروه صنعتی را مسئول توسعه موشک های بالستیک مجهز به سوخت مایع در ایران می داند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.