ایران از فرستادن یک میمون به فضا خبر داد

به روز شده:  20:22 گرينويچ - دوشنبه 28 ژانويه 2013 - 09 بهمن 1391

ایران می گوید موفق شده به وسیله یک کاوشگر، یک میمون را به فضا بفرستد و دوباره آن را در زمین تحویل بگیرد.

رسانه های ایران می گویند که این پروژه توسط سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع انجام شده است. هیچ نهاد مستقلی این آزمایش فضایی ایران را تائید نکرده است.

خبرگزاری های داخلی گزارش داده اند کاوشگری که میمون را به فضا فرستاد، پیشگام نام دارد و بعد از رسیدن به ارتفاع مورد نظر مجدداً به زمین بازگشت.

احمد وحیدی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران گفته است که ارسال کاوشگر پیشگام و بازیابی آن، گام نخست برای اعزام انسان به فضا در مراحل بعدی است.

دسترسی به ارتفاع بیش از ۱۲۰ کیلومتری، ارسال موجود زنده (میمون) با فیزیولوژی شبیه انسان، بومی‌سازی فناوری طراحی، ساخت و پرتاب کپسول زیستی، بازیابی سالم محموله، ثبت داده‌های محیطی، زیستی و تصاویر در تمامی مراحل پرتاب از پرتاب این کاوشگر به فضا بوده است.

ایران ابتدا در سال ۲۰۰۸ دو موشک- کاوشگر ۱ و کاوشگر ۲ - را به فضا پرتاب کرد که حامل بار نبودند.

این کشور در سال های گذشته "محموله‌ای زیستی" شامل موش، سوسک و کرم خاکی به فضا فرستاده بود که بر اساس گزارش منابع رسمی این کشور هیچیک از آنها زنده نماندند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.