' حال دراویش زندانی در ایران بعد ۱۲ روز اعتصاب غذا وخیم است'

به روز شده:  19:34 گرينويچ - دوشنبه 28 ژانويه 2013 - 09 بهمن 1391
دراویش گنابادی

در سال‌های گذشته چند حسینیه دراویش گنابادی در ایران تخریب شده است

منابع نزدیک به دراویش گنابادی خبر داده‌اند "حال دو درویش گنابادی که در زندان عادل آباد شیراز اعتصاب غذا کرده‌اند وخیم است."

مجذوبان نور، پایگاه خبری دراویش سلسله گنابادی گزارش داده صالح مرادی و کسری نوری دو زندانی بعد از ۱۲ روز اعتصاب غذا در عادل آباد شیراز دچار "کاهش وزن و سرگیجه شدید هستند و وضعیت جسمی مناسبی ندارند."

مصطفی آزمایش، نماینده دراویش نعمت اللهی گنابادی در اروپا، به بی‌بی‌سی فارسی گفت دلیل اعتصاب غذای این دو زندانی، "فشار مأموران به دراویش در زندان اوین تهران و انتقال وکلا و مدیران پایگاه خبری دراویش به سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ و ۲۴۰ زندان اوین است."

آقای آزمایش می‌گوید حمید مرادی سروستانی از مدیران پایگاه خبری دراویش شنبه همین هفته به شهادت هم بندان خود "در زندان اوین مورد ضرب و شتم قرار گرفته است."

به گفته نماینده دراویش گنابادی در اروپا، پیروان این شاخه تصوف در زندان "تحت فشار نیروهای امنیتی هستند که از اعتقاداتشان دست بکشند، علیه این گروه اعتراف کنند یا به اجبار سبیل و موهای خود را بزنند."

انتشار گزارش‌هایی درباره "تراشیدن اجباری موی سر و صورت وکلای دراویش در زندان اوین" باعث اعتراض پیروان دراویش در زندان و بیرون زندان شد؛ تا جایی که دو زندانی در وکیل آباد شیراز در اعتراض به این اقدام اعتصاب غذا کردند.

آقای آزمایش می‌گوید حدود ۱۷ ماه از بازداشت این گروه از دراویش گذشته اما آن‌ها همچنان "بدون محاکمه و تفهیم اتهام" در زندان نگه داشته شده‌اند.

پرونده وکالت دراویشی که بازداشت شده‌اند، "باطل شده" و به گفته خانواده‌های زندانیان، مقام های قضایی ایران به آن‌ها اجازه نداده‌اند وکیل داشته باشند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.