اعتراض گزارشگران بدون مرز به بازداشت 'خودسرانه' روزنامه‌نگاران در ایران

به روز شده:  13:13 گرينويچ - دوشنبه 28 ژانويه 2013 - 09 بهمن 1391

۱۲خبرنگار همچنان در بازداشت دولت ایران

وزیر فرهنگ و ارشاد ایران گفته که اتهام ۱۴ خبرنگاری که دستگیر شدند، مطبوعاتی نیست و احتمالا امنیتی است. حضور همزمان نیروهای امنیتی در دفتر پنج روزنامه و هفته نامه و موج دستگیری ها حتی در بهار سال ۱۳۷۹ سابقه نداشته.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

در پی بازداشت شب گذشته (یک شنبه ۸ بهمن‌ماه) شماری از روزنامه‌نگاران در ایران، سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی بدون قید و شرط بازداشت‌شدگان شد.

در این بیانیه آمده است: "مقامات مسئول ایران باید به بازداشت‌های خودسرانه و پی در پی که تنها هدف‌شان تضمین ثبات و ادامه حیات نظام است، پایان دهند. فرجام این اقدامات تنها شکست است".

کریستف دولوار، دبیر اول گزارشگران بدون مرز در این باره گفت: "تشدید سرکوب بی وقفه روزنامه نگاران در ایران ادامه دارد، هنوز دوران ترور و سرکوبی که از فردای انتخابات مورد اعتراض خرداد ١٣٨٨ آغاز شد، به پایان نرسیده است. ۵ ماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران، این بازداشت‌ها هشداری روشن است: دهان و زبان روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها بسته خواهد شد."

همچنین یک نهاد مدافع حقوق روزنامه نگاران در افغانستان نسبت به بازداشت تعدادی از روزنامه نگاران ایرانی توسط دولت جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده است. مؤسسه "نی" در بیانیه‌ای از رهبر ایران خواسته به آزادی بیان و رسانه ها در آن کشور احترام بگذارد و از بازداشت و خشونت با خبرنگاران بپرهیزد.

این در حالی است که سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، امروز دوشنبه ۹ بهمن ماه در مورد بازداشت‌های اخیر گفت: "اطمینان دارم اتهام آنها (روزنامه‌نگاران بازداشت شده) مطبوعاتی نبوده است".

آقای حسینی در گفت وگو با خبرگزاری مهر، گفته که "هنوز در حال بررسی موضوع هستیم" و بعد از جمع‌آوری اطلاعات زوایای آن مشخص خواهد شد.

۱۲ خبرنگاری که ظرف دو روز گذشته شنبه و یک شنبه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند

خبرگزاری مهر علت بازداشت این روزنامه نگاران را همکاری برخی از آنان با رسانه های فارسی زبان که آنها را "ضد انقلاب" نامیده است،‌ اعلام کرد.

به نوشته خبرگزاری‌های مهر و فارس، به زودی دادستانی انقلاب اطلاعیه‌ای در خصوص بازداشت این روزنامه‌نگاران صادر خواهد کرد.

غلامحسین محسنی اژه ای،‌ سخنگوی قوه قضاییه،‌ روز دوم بهمن ماه گفته بود: "بر اساس اطلاعاتی که از منابع موثق به دست من رسیده است، متأسفانه عده‌ای از روزنامه‌نگاران امروز جدای آنکه در روزنامه‌های کشور قلم می‌زنند دست‌شان در دست غربی‌ها و ضد انقلاب است."

بنا بر گزارش‌های رسیده، ماموران امنیتی دیشب در دفاتر روزنامه‌های اعتماد، بهار، شرق، آرمان و هفته نامه آسمان حضور یافتند.

جواد دلیری، ساسان آقایی، نسرین تخیری، مطهره شفیعی، نرگس جودکی، امیلی امرایی، پوریا عالمی، پژمان موسوی، اکبر منتجبی و صبا آذرپیک روزنامه نگارانی هستند که دیشب بازداشت شدند. حسین یاغچی هم امروز بازداشت شده است.

براساس برخی گزارش‌ها کیوان مهرگان که حکم محکومیت داشته با قرار جدید به زندان اوین فراخوانده شده است.

ماموران امنیتی دیشب در گروهی هشت نفره وارد دفتر روزنامه اعتماد شدند. آنها پس از ورود موبایل‌ روزنامه‌نگاران و کارت‌های شناسایی آنها را گرفتند و آنها را از برقراری هر نوع تماس تلفنی منع کردند. اجازه ورود و خروج هم به کسی داده نمی‌شد.

اسامی روزنامه‌نگاران بازداشت شده

 • حسین یاغچی، هفته نامه آسمان
 • نسرین تخیری، روزنامه اعتماد
 • جواد دلیری، روزنامه اعتماد
 • ساسان آقایی، روزنامه اعتماد
 • مطهره شفیعی، روزنامه آرمان که به قید وثیقه آزاد شد
 • نرگس جودکی، روزنامه آرمان
 • امیلی امرایی، روزنامه بهار
 • پوریا عالمی، روزنامه شرق
 • پژمان موسوی، روزنامه شرق
 • صبا آذرپیک، خبرنگار آزاد
 • اکبر منتجبی، هفته نامه آسمان
 • سلیمان محمدی، روزنامه بهار
 • میلاد فدایی اصل، خبرگزاری ایلنا

ماموران پس از بازرسی دفتر روزنامه، از روزنامه‌نگاران حاضر در تحریریه فیلمبرداری کردند و سپس نسرین تخیری، ساسان آقایی و جواد دلیری را به اتاق الیاس حضرتی، مدیر مسئول روزنامه بردند و مورد سوال و جواب قرار دادند.

ماموران حدود دو ساعت بعد این سه روزنامه‌نگار را با خود به مکان نامعلمومی منتقل کردند. آنها حکم جلب احسان مازندرانی، یکی دیگر از اعضای تحریریه روزنامه اعتماد را نیز با خود داشتند.

در همین حال هشت تن از ماموران نیز به روزنامه بهار رفتند و با گرفتن موبایل روزنامه‌نگاران اجازه تماس به آنها ندادند. ماموران در روزنامه بهار با حکم جلب به دنبال ریحانه طباطبایی بودند، که در آن زمان در روزنامه حاضر نبود، آنها پس از بازرسی دفتر روزنامه و فیلمبرداری از آنجا، محل را ترک کردند. این در حالی است که شنبه شب سلیمان محمدی ،دبیر سرویس حوادث روزنامه بهار و میلاد فدایی اصل دبیر سیاسی خبرگزاری کار ایران (ایلنا) توسط ماموران امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بودند.

ماموران به دو روزنامه شرق و آرمان نیز رفتند و در روزنامه آرمان نرگس جودکی و مطهره شفیعی را بازداشت کردند.خانم شفیعی امروز به طور موقت آزاد شد.

حدود ساعت نه شب این ماموران به روزنامه شرق رفتند. با لیست بازداشتی‌ها به اتاق مدیر مسئول رفتند و سپس وارد تحریریه شدند، مجدد موبایل‌ها و کارت‌های شناسایی روزنامه‌نگاران را گرفته و بعد از مدتی پژمان موسوی و پوریا عالمی را همراه خود بردند. آنها حکم جلب صدرا محقق را نیز همراه داشتند.

پس از این چهار روزنامه ماموران به دفتر هفته نامه آسمان رفتند و اکبر منتجبی و محمد قوچانی را در اتاق سردبیری به طور جداگانه مورد بازخواست قرار دادند و پس بعد از بررسی صفحه فیس بوک اکبر منتجبی و بعضی از روزنامه نگاران، آقای منتجبی را با خود بردند.

امیلی امرایی دیگر روزنامه‌نگار بازداشت شده است. ماموران با حضور در منزل او که در روزنامه بهار شاغل است، او را بازداشت کردند. هنوز مشخص نیست که او و بقیه روزنامه‌نگاران بازداشت شده به کجا منتقل شده‌اند.

صبا آذرپیک، خبرنگار سایت بازتاب امروز نیز شب گذشته با حمله ماموران امنیتی به منزلش بازداشت شد. براساس اخبار رسیده هشت نفر از ماموران امنیتی دیشب حدود ساعت ۸ شب به منزل این روزنامه‌نگار مراجعه کردند. اما به دلیل اینکه حکم بازداشتی نشان ندادند، خانم آذرپیک در منزل را باز نکرد و ماموران در نهایت با شکستن در و با برخورد نامناسب او را دستگیر کردند و برخی از وسایل خانه را نیز ضبط کردند.

این ماموران تا نیمه شب مشغول تفتیش منزل خانم آذرپیک بودند و در نهایت حکم بازداشت او را نشان دادند. این حکم توسط دادسرای فرهنگ و رسانه صادر نشده بود.

مادر صبا آذرپیک امروز صبح برای پیگیری به دادسرای فرهنگ و رسانه و همچین زندان اوین رفته، اما پیگیری های او تاکنون بی نتیجه بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.