واکنش‌های بین‌المللی به مذاکرات اتمی ایران و ۱+۵

به روز شده:  16:45 گرينويچ - چهارشنبه 27 فوريه 2013 - 09 اسفند 1391
سعید جلیلی و کاترین اشتون

مذاکره کننده اتمی ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در آلماتی

در حالی که آمریکا و بریتانیا مذاکرات اتمی ایران و قدرت های جهانی در آلماتی را "مفید" توصیف کرده اند، اسرائیل می گوید که فشارهای اقتصادی نتوانسته از ادامه برنامه اتمی ایران جلوگیری کند و ایران باید به "اقدامات نظامی" تهدید شود.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا امروز چهارشنبه ۹ اسفند (۲۷ فوریه) در پاریس گفت که مذاکرات در آلماتی "مفید" بوده است و بار دیگر بر آمادگی کشورش برای مذاکره مستقیم با ایران تأکید کرد.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا هم گفتگوهای آلماتی را "مفید" توصیف کرده و گفته است که در انتظار پیشرفت های بیشتر در مذاکرات کارشناسان دو طرف در ماه مارس خواهد ماند.

اما بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته است که فشارهای اقتصادی نتوانسته جلوی پیشرفت برنامه اتمی ایران را بگیرد و "بر عهده جامعه بین المللی است که تحریم ها علیه ایران را تشدید کند و به ایران تفهیم کند که اگر به برنامه اتمی خود ادامه دهد با اقدامات نظامی روبرو خواهد شد".

آقای نتانیاهو گفته است که به عقیده او این تنها تهدیدی است که می تواند ایران را به دادن پاسخ مثبت به درخواست های "جامعه بین المللی" وادار کند.

نمایندگان ایران و گروه ۱+۵ شامل پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین) به همراه آلمان دیروز و امروز در آلماتی، بزرگترین شهر قزاقستان مذاکره کردند و بر سر ادامه مذاکرات در ماه های آینده توافق کردند.

ایران هم این گفتگوها را مثبت ارزیابی کرده و گفته است که اگر قدرت های جهانی به شیوه ای که در این گفتگوها داشتند ادامه دهند، این مذاکرات می تواند "نقطه عطفی" در مناقشه اتمی ایران باشد.

هنوز از جزئیات گفتگوهای آلماتی گزارشی منتشر نشده است.

سخنان کری

خبرنگاران امروز از جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در پاریس پرسیدند که چرا آمریکا در حالی که از تصمیم فرانسه برای عدم مذاکره با تروریست ها استقبال می کند، خود با ایران گفت و گو می کند.

آقای کری در پاسخ گفت: "ما از تصمیم فرانسه برای مذاکره نکردن با تروریست هایی استقبال کردیم که گروگانگیری کرده اند... اما ایران کشوری است با دولت منتخب که در سازمان ملل صاحب کرسی است".

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.