بررسی روزنامه‌های صبح دوشنبه تهران – چهاردهم اسفند

به روز شده:  02:58 گرينويچ - دوشنبه 04 مارس 2013 - 14 اسفند 1391

روزنامه‌های امروز صبح تهران در صفحات اول خود از قول وزیر خارجه خبر داده اند که از امروز شاهد رفع تدریجی تحریم‌ها خواهیم بود، سخنی که مورد تحسین و نقد تحلیلگرانی قرار گرفته که چندین مقاله درباره آن نوشته اند. دستورهای تازه رییس جمهور برای مهار قیمت‌ها با انتقاد تند روزنامه‌ها روبرو شدند که می‌پرسند اگر با دستور قیمت‌ها کاهش می‌یافت چرا تا به حال نشد.

تحریم‌ها کاهش می‌یابد؟

قانون

تیتر و عکس صفحه اول قانون

حمید کریم‌نیا در کلیک بهار نوشته پیشنهادات تازه از جنبه‌ای به منظور برآورد توان و انتظارات طرف ایرانی تلقی شده و در عین حال ایجاد فرصتی است برای هرگونه تصمیم‌سازی غرب به منظور احتمال یک تهدید نظامی علیه تاسیسات یاد شده. البته این می‌تواند یک نظر کارشناسی باشد و قابل تامل لیکن تنها یک نظر کارشناسی است و معلوم نیست ایده پیشنهاددهندگان ۱+۵ نیز چنین باشد.

نویسنده محتمل دانسته که میزان تاثیر تحریم‌های اقتصادی شدت بیشتری گرفته و دیگر تاثیر شرایط داخلی ایران به لحاظ انتخابات آینده ریاست‌جمهوری و سرانجام این که توافق‌ها در پی ایجاد شرایطی به منظور بهبود همکاری‌های ایران و کشورهای ۱+۵، به‌خصوص آمریکاست.

محمدعلی صباح‌زنگنه هم در کلیک آرمان نوشته به نظر می‌رسد که آنچه گروه ۱+۵ در دولت‌های مختلف به آن رسیده این بوده که ایران و هیات مذاکره‌کننده آن در تمامی دولت‌ها متفق‌القول بوده‌اند. به‌واقع باید اشاره داشت که تغییر هیات مذاکره‌کننده در اصل موضوع تفاوتی ایجاد نخواهد کرد. به همین خاطر آنها به این نتیجه رسیده‌اند که نباید مذاکرات با ایران را قطع کرد. درحقیقت قطع کردن مذاکرات با ایران به‌معنای ایجاد منطقه غیرقابل محاسبه خواهد بود که یا باید تصمیم حاد و تندی را اتخاذ کنند که نتایج بدی را برای کل جهان به همراه دارد یا مذاکرات را ادامه دهند تا به نتایج روشنی برای هر دو طرف برسند و آنها روش دوم را انتخاب کرده‌اند.

به نظر این عضو پیشین وزارت خارجه این همکاری می‌تواند به نفع ایران و سایر اعضای ۱+۵ از لحاظ منطقه‌ای نیز تاثیرگذار باشد. از سوی دیگر روسیه و چین از سیاست‌های منفعلانه خود دست برداشته‌اند و به‌ نظر می‌آید که غرب این پیام را دریافت کرده است که با کنار زدن و نادیده گرفتن روسیه و چین نمی‌تواند به نتایج مطلوب برسد. از سوی دیگر موضوعات بسیار حاد منطقه‌ای مانند بحران در سوریه، در رسیدن به این دیدگاه بی‌تاثیر نبوده است.

علی بیگدلی در مقاله ای در کلیک قانون نوشته اظهارات آقای صالحی مبنی بر این‌که تحریم‌ها کاهش پیدا می‌کند ، تعجب برانگیز بود که چرا ایشان خارج از نشست‌های مشترک با ۱+۵ این چنین صحبتی کردند. و در این بازه زمانی و درست چند روز مانده به نشست کار‌شناسان ایران و ۱+۵. ولی در کل نباید از این مهم هم گذشت که ایشان به‌عنوان وزیر امور خارجه نمی‌تواند حرف بی‌اساسی را بیان کند و به طور حتم صحبت‌ها و رایزنی‌هایی در کار بوده است. نکته دیگر این سخنان امکان رد آن از جانب طرفین غربی است.

 آرمان

تیتر و عکس حجت سپهوند در صفحه اول آرمان

نویسنده تاکید کرده طرح گام به گام را لاوروف وزیر خارجه روسیه نخستین بار بیان کرد که ایران این طرح را نپذیرفت و رد کرد ولی شاید در پی سفر اخیر صالحی به مسکو باب چنین مذاکراتی باز شده باشد. حال این پرسش پیش می‌آید که اگر باب این مذاکرات باز شده بود چرا در مذاکرات آلماتی قزاقستان این موضوعات مطرح نشد و حصول نتیجه به یک سری مذاکرات دیگر موکول شد؟

مراقب ترکیه باشید

محمدعلی مشفق در مقاله ای در کلیک شرق مروری کرده است در روابط ایران و ترکیه در دویست سال گذشته از زمانی که عثمانی در همسایگی ایران بود، و به این جا رسیده که: غرب مسیحی در آن زمان خلاف امروز که در جبهه دشمنی با ایران قرار دارد، امپراتوری عثمانی را دشمن شماره یک خود قلمداد می‌کرد.

نویسنده با اشاره به این که امروز ایران بزرگ‌ترین تهدید در دکترین غرب مسیحی و در راس آن آمریکا به حساب می‌آید و ترکیه هم پیمان غرب و از اعضای پیمان نظامی آتلانتیک شمالی «ناتو» است و می‌تواند به عنوان بازوی عملیات نظامی غرب مسیحی و در راس آن آمریکا، در تقابل ایران و غرب «کارویژه»ی خاص خودش را در پی داشته باشد.

نویسنده که پیش از این از جمله مدیران وزارت کشور بوده در این مقاله تاکید کرده نمی‌توان در مقاطعی که روابط ایران و غرب بحرانی است احتمال تهدید از جانب ترکیه به عنوان بازوی اجرایی ناتو را نادیده انگاشت. مهم این است که ایران و ترکیه در رقابت‌های منطقه‌ای و مناطق تحت نفوذ خود کمتر به رویکرد‌های ایدئولوژیک تکیه کرده و بیشتر بر رقابت‌های اقتصادی، فناوری، گردشگری و دیگر عرصه‌ها تکیه کنند.

چرا فقط تعطیلات مذهبی را می‌زنید

روزنامه کلیک جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به طرح مجلس برای کاهش تعطیلات کشور پرداخته و ضمن اشاره به زیادی تعطیلات در کشور و لزوم کاسته شدن از آنها نوشته چرا نمایندگان مجلس هر وقت در صدد حذف تعطیلات بر می‌آیند قبل از همه به سراغ مناسبت‌های مذهبی و انقلابی می‌روند؟ در سال‌های گذشته نیز بعضی از نمایندگان مجلس هشتم و هفتم هم در صدد قربانی کردن بعضی روزهای مذهبی و روزهای ۱۲ فروردین و ۱۵ خرداد بر آمدند و البته با شکست مواجه شدند.

نویسنده این مقاله ضمن مخالفت با لغو تعطیل روزهای تولد امام رضا و خواهر وی نوشته درباره ۱۵ خرداد هم شاید طراحان این طرح به جمله معروف بنیان‌گذار جمهوری را از یاد برده اند که گفت من ۱۵خرداد را برای همیشه عزای عمومی اعلام می‌کنم. و آیا قابل قبول است که افرادی در سایه این نظام به این مجلس راه پیدا کنند و برای حذف تعطیلات زائد، به سراغ همان روزهائی بروند که سمبل این انقلاب و این نظام هستند؟!

سرمقاله جمهوری اسلامی در نهایت نوشته طراحان طرح حذف تعطیلات زائد چرا به سراغ ۱۳ فروردین و تعطیلی پنجشنبه‌ها در ادارات و آموزش و پرورش نمی‌روند؟ چرا برای جلوگیری از حدود سه هفته تا یکماه تعطیلی پیوسته کشور به بهانه تعطیلات نوروز فکری نمی‌کنند؟ آیا دیوار مذهب و انقلاب و نظام جمهوری اسلامی از دیوارهای دیگر کوتاه‌تر است که هر کس درصدد ساماندهی به تعطیلات بر می‌آید فوراً به سراغ ایام شهادت معصومین و ۱۵ خرداد و ۱۲ فروردین می‌رود؟

مدیریت احمدی‌نژادی

قانون

کارتون معین ایزدی، قانون

مهران کرمی در سرمقاله کلیک جهان صنعت نوشته محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور این روزها بیش از هر کسی شوق بهار دارد. او در شب‌های مانده به نوروز از چپ و راست فرمان تنظیم بازار می‌دهد، برای خودروسازان خط و نشان می‌کشد، به وزارتخانه‌ها سر می‌زند تا خود مستقیما عملکرد افراد زیردستش را بررسی کند؛ درست مثل آن موقع که در شهرداری بود و به میدان فلاح و ابوذر می‌رفت تا چهره به چهره شهروندان تهرانی را ببیند و گاه دستشان را ببوسد یا زمانی که در جایگاه ریاست جمهوری به شهر‌ها و روستاهای دور افتاده می‌رفت و عروسک و دوچرخه‌ای یا ایران چکی در دست شهروند فقیری می‌گذاشت که در خرج زندگی مانده است.

به نوشته این مقاله این شیوه مدیریت سیاسی و اقتصادی در تاریخ به نام محمود احمدی‌نژاد ثبت شد تا اینکه سال ۹۱ رسید، سالی که نتایج مدیریت او در بخش‌های زیرمجموعه دولت، چه مسکن یا تجارت و اقلام خوراکی و دارویی و چه قیمت ارز و سکه و خودرو خود را نشان داد.

سرمقاله جهان صنعت با اشاره به اخبار امروز روزنامه‌ها درباره بازدید احمدی نژاد از وزارت اقتصاد و دستور وی برای ارزان سازی ارزاق در شب عید نوشته این جز ضعف تدبیر آیا معنی دیگری هم دارد؟ بله معنی آشکار دیگری هم دارد و آن اینکه بوی بهار می‌آید و رییس‌جمهور که شعار زنده باد بهارش قضا نمی‌شود، نگران وضع معیشتی مردم در ایام بهار شده است اما باید دید کدام بهار.

محمدحسین روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری نوشته محمود احمدی نژاد روز گذشته با قاطعیت و قدرت و سرعت منحصر به فردی اعلام کرد:«برای کنترل بازار باید آستین‌ها را بالا بزنیم». پس از انتشار این سخنان، قرار بود موجی از شادمانی همه جا را فرا بگیرد اما چون هنوز آثار شادمانی‌های باقی مانده، مردم همیشه در صحنه ترجیح دادند چنین نکنند!

به نوشته این مقاله بعضی صاحب نظران خواستار تامل بیشتر روی موضوع شده و درخواست کردند دولت خیلی در مقابله با گرانی این همه قاطعیت به خرج ندهد و بالا زدن آستین‌ها را بگذارد برای شعار «زنده باد بهار» و بقیه داستانها! از سوی دیگر این همه عجله دولت برای مقابله با گرانی هم کمی تا بسیاری نگران کننده است! بعضی پزشکان هم عقیده دارند عجله زیاد باعث استرس و خدای ناکرده بیماری قلبی می‌شود و دولتمردان نباید با خودشان این کار را کنند. در همین راستا و پهنا، بعضی کارشناسان شدیدا خواهش کردند که دولت این قدر به خودش فشار نیاورد.

این گروه به نوشته طنزنویس مردم سالاری تصریح کردند: وقت برای کنترل بازار زیاد است و فقط یک سال و نیم از شدت گرفتن گرانی‌ها می گذرد، یک سال و نیم در مقابل عمر جهان که میلیاردها سال است از یک چشم به هم زدن هم کمتر است و اصلا به چشم نمی‌آید.

مانکن‌هائی که چیزی برای فروش ندارند

عکس: روزنامه شرق

فاطمه جمال‌پور در زیر عکسی در کلیک شرق نوشته: ورودی مصلا منتظر ون ایستاده‌ایم. خانمی مسن رو به ما می‌گوید: نروید. به درد نمی‌خورد. حتی یک مانتو هم برای فروش نیست. و می‌رود. ون می‌رسد مسافران پیاده می‌شوند و این بار دختری جوان می‌گوید: نروید به دردبخور نیست. فقط یک مشت مدل دارد! می‌پرسم مدل زنده؟ می‌گوید: بله!

متعجب نگاهم می‌کند. خانم جوان دیگری که مثل من در انتظار سوار شدن ون است و ظاهری متفاوت و پربرش دارد و بعد می‌فهمم خود طراح لباس است، می‌گوید: مدل زنده! از این کارها نمی‌کنند اینها!

به نوشته شرق: البته دیگر خبری از طراح‌های اسمی نیست. مسوولان نمایشگاه ترجیح داده‌اند غرفه‌هایشان را به دانشجوهای بی‌اسم و رسم دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها و آموزشکده‌های بی‌اسم و رسم بدهند. لباسی نیست که اشتیاق برانگیزد یا نگاه‌ها را خیره کند، همه چیز کپی‌برداری از دست یکدیگر و بازار است انگار!

شبیه‌سازی خیالی

کسری نوری در مقاله ای در صفحه آخر کلیک بهار خاطره ای نقل کرده که نشان می‌دهد وی چندی پیش در خیابان‌های تهران کسی را دیده است شبیه به راسپوتین کشیش بدکار که به دربار آخرین تزار روسیه نفوذ کرد و آنجا را به تباهی کشاند تا جائی که به دست شاهزاده ای کشته شد.

به نوشته این مقاله جالب آن‌که خرافیون دربار، باور کرده بودند که او در‌حالی‌که «ذکر» یا «وردی» زیر لب می‌خوانده فرزند بیمار تزار را شفا داده است. در این فکر بودم که با خود گفتم مبادا خدای ناکرده تاریخ به‌ سرش بزند و به خیال باطل فکر کند می‌تواند ماجرای راسپوتین را این بار در ایران تکرار کند!

به نوشته مقاله بهار کسی که گذشته چندان روشنی ندارد؛ زخم‌خورده از نظام است یا می‌تواند نفوذی بیگانگان باشد؛ مدعی «معنویت» و «ارتباط با غیب» است؛ روی برخی مقام‌های عالی‌رتبه «نفوذ و سیطره»‌ای ویژه دارد دلم می‌خواهد بگویم:«گشتم نبود، نگرد، نیست»، ولی انگار ته دلم همچین قرص نیست. حالا بگذارید کمی دیگر هم بگردم، شما هم بگردید لطفا!

نخند عزیزم، فردا تو راهه

آیدین سیارسریع در صفحه طنزانه ق کلیک انون نوشته: احمدی‌نژاد در حاشیه‌ افتتاح دو شبکه تماشا و سلامت پس از مشاهده‌ پورحسین، رئیس شبکه چهار (و همچنین مجری مناظره‌ها) به مزاح گفت: می‌خواهید الان هم بگویم بگم بگم؟ خبرنگار طنزانه ادامه‌ی گفت‌وگوی رئیس دولت با رئیس شبکه چهار را این‌گونه نقل می‌کند:

دکتر (با لبخند): بگم بگم؟

پورحسین که در شرایط سختی قرار گرفته لبخند می‌زند و وانمود می‌کند این امر موجب انبساط خاطرش شده است.

دکتر ادامه می‌دهد: حالا می‌خواهم مزاح دیگری با شما کنم!

پورحسین: بفرمایید.

دکتر: تورم ۲ درصد است. هه‌هه هه‌هه.

پورحسین لبخندی به پهنای صورت می‌زند: بله. صد درصد

دکتر: صددرصد نه، ۲ درصد

پورحسین: صحیح، ۲ درصد

دکتر: حالا یه مزاح دیگر. همه علیه من شده‌اند و نمی‌گذارند عدالت را خوب بگسترانم.

پورحسین و دکتر دوتایی قاه‌قاه می‌زنند زیر خنده.

دکتر: تازه ... یه چیز جدید یاد گرفتم...انسان آزاد خلق شده و باید آزاد باشه

پورحسین شکمش را می‌گیرد و می‌گوید: دکتر اذیت نکن تو رو خدا.

کارتون روز

شرق

کارتون علی درخشی، شرق

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.