آمریکا در مورد عدم همکاری با آژانس به ایران هشدار داد

به روز شده:  17:26 گرينويچ - چهارشنبه 06 مارس 2013 - 16 اسفند 1391
جوزف مک منوس

آقای مک منوس گفت که اگر گفت‌وگوهای آژانس با ایران به نتیجه نرسد، شاید لازم باشد که آژانس روش خود را تغییر دهد

جوزف مک منوس، نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار داد که اگر ایران برای برطرف کردن نگرانی‌های موجود در مورد فعالیت‌های هسته‌ای‌اش با آژانس همکاری نکند، با انزوای بین‌المللی شدیدتری روبرو خواهد شد.

آقای مک منوس امروز چهارشنبه ۶ مارس (۱۶ اسفند) در جلسه شورای حکام آژانس در وین گفت: "باید تأکید کنم که ما تأخیر بیشتر ایران در عمل کردن به تعهداتش در قبال آژانس را نخواهیم پذیرفت و روندهای دیپلماتیک دیگر نمی تواند جای این کار را بگیرد".

به نظر می رسد که منظور آقای مک منوس از "روندهای دیپماتیک دیگر"، مذاکرات اتمی ایران با گروه ۱+۵ باشد که قرار است به زودی ادامه یابد.

اتحادیه اروپا هم روش تأخیری ایران را "غیر قابل قبول" خوانده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهان دسترسی فوری به مجتمع نظامی پارچین در نزدیکی تهران است تا در مورد آزمایش هایی تحقیق کند که گفته می شود در این محل انجام شده است و می تواند با ساخت بمب اتمی مرتبط باشد.

ایران به طور کلی با بازدید نمایندگان آژانس از پارچین مخالفت نکرده، اما برای این کار شرایطی تعیین کرده است که آژانس آنها را نمی پذیرد.

"عدم دسترسی به توافق در مورد پارچین تقصیر آژانس است"

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس امروز اتهامات مربوط به انجام فعالیت های مرتبط با ساخت سلاح اتمی در پارچین را "بی اساس" توصیف کرد و گفت که مسئولیت عدم دسترسی به توافق در مورد پارچین متوجه آژانس است.

ایران و آژانس تا کنون چند بار در مورد دسترسی بازرسان به مجتمع پارچین گفت و گو کرده اند اما به نتیجه نرسیده اند.

نماینده آمریکا در آژانس گفته است که اگر در این گفتگوها پیشرفتی به دست نیاید، شاید لازم باشد که آژانس روش خود را تغییر دهد.

آقای مک منوس در این مورد جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

آمریکا، اسرائیل و اتحادیه اروپا ایران را متهم می کنند که در پی دستیابی به توانایی ساخت سلاح اتمی است، اما ایران می گوید که برنامه اتمی اش اهدافی صلح آمیز دارد.

شورای امنیت سازمان ملل با صدور چند قطعنامه از ایران خواسته است که به فعالیت های مرتبط با غنی سازی اورانیوم خاتمه دهد، اما ایران از اجرای این قطعنامه ها سر باز زده است.

نماینده آمریکا در آژانس در جلسه امروز شورای حکام، اقدام اخیر ایران در نصب سانتریفوژهای پیشرفته را "تحریک کننده" خواند و از آن انتقاد کرد.

ایران با استفاده از این سانتریفوژها می تواند سرعت غنی سازی اورانیوم را افزایش دهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.