آیت‌الله خامنه‌ای: غربی‌ها در نشست اخیر ایران و ۱+۵ امتیاز ندادند

به روز شده:  18:51 گرينويچ - پنج شنبه 07 مارس 2013 - 17 اسفند 1391

آیت الله خامنه‌ای: بهانه تحریم ها به ظاهر موضوع هسته ای است اما علت اصلی آن یک هدف بلندمدتی است که غربی ها به دنبال آن هستند

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، امروز ۱۷ اسفندماه در دیدار با رئیس و اعضای مجلس خبرگان، در مورد نشست اخیر ایران و گروه ۱ + ۵ در آلماتی قزاقستان گفت: "در این دیدار غربی‌ها کار مهمی انجام ندادند که از آن تعبیر به دادن امتیاز شود بلکه آنها فقط به بخشی از حقوق ملت ایران، اعتراف کوچکی کردند."

آیت‌الله خامنه‌ای گفت که برای سنجش "صداقت" غربی ها در نشست اخیر با ایران، باید منتظر اجلاس بعدی بود. نشست بعدی ایران و گروه ۱+۵ قرار است حدود یک ماه دیگر در آلماتی برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، رهبر ایران افزود: "بهانه تحریم ها به ظاهر موضوع هسته ای است اما علت اصلی آن یک هدف بلندمدتی است که غربی ها به دنبال آن هستند."

وی موضوع هسته‌ای را یکی از چالش‌های پیش روی "نظام اسلامی" خواند و افزود که این چالش "به زیان ما نبوده و نخواهد بود."

رهبر ایران گفت: هدف اصلی تحریم‌ها رودررو قرار دادن مردم با نظام اسلامی بوده است و امید غربی‌ها این بود که با فشار آوردن به مردم آنها در مقابل نظام قرار بگیرند که مراسم ۲۲ بهمن خلاف آن را نشان داد.

دومین روز از مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در آلماتی، قزاقستان در چهارشنبه نهم اسفندماه به کارخود پایان داد و ساعاتی بعد، رئیس هیات نمایندگی ایران اعلام کرد که دو طرف بر سر ادامه مذاکرات فنی در استانبول و مذاکرات هیات های دو طرف در آلماتی به توافق رسیده اند.

هنوز در مورد دیدگاه رسمی گروه ۱+۵ در مورد مذاکرات آلماتی گزارشی در دست نیست اما به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام آمریکایی گفته است که با شرایط کنونی، تغییری در تحریم های ایالات متحده علیه ایران صورت نخواهد گرفت.

آیت الله خامنه‌ای در این دیدار به انتخابات ریاست جمهوری خرداد آینده نیز اشاره کرد و در این مورد که موضوع بررسی صلاحیت ها در انتخابات به عنوان "اشکال نظام اسلامی" مطرح می‌شود، گفت: "این سخن غیرفنی و ناشیانه‌ای است زیرا بررسی صلاحیت کاندیداها و عبور آنها از صافی های قانونی، در دموکراسی های دنیا وجود دارد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.