تمدید معافیت یازده کشور از تحریم های نفتی ایران

به روز شده:  21:52 گرينويچ - چهارشنبه 13 مارس 2013 - 23 اسفند 1391

جان کری ابراز امیدواری کرد ایران به پاسخگویی به جامعه جهانی متقاعد شود

ایالات متحده معافیت ژاپن و ده عضو اتحادیه اروپا را از تحریم های اعمال شده علیه ایران تمدید کرده است.

به گفته جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، معافیت ۱۸۰ روزه این کشورها در پاسخ به همکاری آنها در کاهش قابل توجه خریداری نفت خام از ایران صورت گرفته است.

آقای کری در بیانیه ای که چهارشنبه صادر شد، اعلام کرد که این تصمیم بیانگر "تعهد جامعه جهانی برای متقاعد کردن ایران برای عمل به تعهدات بین المللی خود است."

آقای کری گفت: "پیام جامعه جهانی به رژیم ایران واضح است: برای پاسخگویی به نگرانی های جامعه جهانی دست به اقدام معنی دار بزنید یا این که تحت انزوا و فشار بیشتری قرار بگیرید."

ده کشور اروپایی که معافیت آنها از مجازات های مربوط به لغو تحریم های نفتی اعمال شده علیه ایران به وسیله آمریکا تمدید شده است، عبارتند از: بلژیک، جمهوری چک، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا، هلند، لهستان، اسپانیا و بریتانیا.

تمدید معافیت این ده کشور و ژاپن به بانک های آنها اجازه می دهد بدون نگرانی از مجازات شدن به وسیله ایالات متحده، مبادلات مالی مربوط به خریداری نفت خام را از ایران انجام دهند.

این بار سوم است که معافیت های این یازده کشور برای یک دوره ۱۸۰ روزه تمدید می شود.

ژاپن که سومین مصرف کننده نفت خام در جهان است، .سال گذشته خریداری این محصول را از ایران به میزان ۴۰ درصد کاهش داد.

اتحادیه اروپا نیز از ژوئیه سال گذشته خریداری نفت خام را از ایران به طور کامل تحریم کرد.

تحریم های آمریکا و اروپا باعث کاهش ۵۰ درصدی صادرات نفت خام ایران شده است. ایران در حال حاضر روزانه حدود یک میلیون بشکه نفت خام می فروشد.

معافیت چین و هند که از دیگر مشتریان عمده نفت خام ایران هستند، هفتم دسامبر تمدید شده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.