آمریکا معافیت مشروط خریداران نفت ایران از تحریم را تمدید کرد

به روز شده:  07:35 گرينويچ - پنج شنبه 14 مارس 2013 - 24 اسفند 1391
کری

کری معافیت تعدادی از کشورها از اقدامات تنبیهی مرتبط با تحریم ایران را تمدید کرده است

دولت آمریکا معافیت تعدادی از خریداران نفت ایران از اقدامات تنبیهی را تمدید کرده است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، با صدور بیانیه ای، اعلام کرده است که کشور ژاپن به دلیل کاهش قابل توجه خرید نفت خام از ایران، از تحریم های مندرج در "قانون مجوز بودجه دفاع ملی مربوط به سال ٢٠١٢ معاف می شود."

"قانون مجوز بودجه دفاع ملی" شامل بودجه سالانه وزارت دفاع ایالات متحده است و بخش هایی از آن به موارد دیگر مربوط به "دفاع از امنیت ملی" از جمله اقدامات غیرنظامی در مقابل کشورهایی اختصاص دارد که، به اعتقاد دولت آمریکا، تهدیدی را متوجه امنیت ایالات متحده می کنند. مقامات آمریکایی برنامه های اتمی ایران را تهدیدی برای امنیت جامعه جهانی و کشور خود محسوب می کنند.

آقای کری در بیانیه خود افزوده است که علاوه بر ژاپن، ده کشور عضو اتحادیه اروپا شامل بلژیک، جمهوری چک، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا، هلند، لهستان، اسپانیا و بریتانیا نیز از اول ماه ژوئیه سال ٢٠١٢ خرید نفت از ا یران را کاملا متوقف کرده و در نتیجه، مشمول معافیت از تحریم های ایالات متحده می شوند.

وزیر خارجه آمریکا گفته است که در گزارش خود به کنگره، اعلام خواهد کرد که معافیت از اقدامات تنبیهی شامل نهادهای مالی مستقر در این کشورها خواهد بود.

جان کری در این بیانیه اظهار داشته است که در مجموع، بیست کشور و اقتصاد جهان همچنان به کاهش قابل توجه خرید نفت از ایران ادامه می دهند و افزوده است: "پیامی که جامعه جهانی برای حکومت ایران ارسال می کند، پیامی روشن و صریح است: به اقدامی ملموس دست بزنید تا نگرانی جامعه جهانی رفع شود و اگرنه، با انزوا و فشار بیشتری مواجه خواهید شد."

تاسیسات فردو

هدف آمریکا از تحریم ایران وادار کردن دولت این کشور به "قبول خواست جامعه بین الملل" توصیف شده است

طبق قانون مجوز بودجه دفاع ملی، کشورها، موسسات و شهروندان غیرآمریکایی هم که تحریم های مورد نظر ایالات متحده را رعایت نکنند ممکن است با اقدامات تلافی جویانه این کشور مواجه شوند اما به دولت اختیار داده شده است تا در صورت تشخیص کافی بودن میزان همکاری سایر کشورها با خواسته های آمریکا، موسسات مالی و تجاری آنها را از این مجازات ها معاف کند.

دوره معافیت از مصوبه سال ٢٠١٢ مربوط به تشدید تحریم جمهوری اسلامی ایران یکصد و هشتاد روز است و پس از انقضای این مدت، به تشخیص دولت آمریکا می تواند تمدید یا لغو شود.

به گفته منابع نفتی، تحریم نفتی ایران باعث شده است تا صادرات نفت این کشور، که محل اصلی عواید ارزی و منبع عمده تامین نیازهای مالی دولت است به شدت کاهش یابد و مشکلات اقتصادی این کشور را شدت بخشد.

تحریم هسته ای ایران

علاوه بر کشورهایی که در بیانیه آقای کری از آنها نام برده شده، در حال حاضر چین، هند، کره جنوبی، ترکیه، مالزی، سریلانکا، تایوان، آفریقای جنوبی و سنگاپور نیز به خاطر کاهش قابل توجه واردات نفت از ایران، از معافیت از اقدامات تنبیهی ایالات متحده برخوردارند. ارتباط تجاری این کشورها با جمهوری اسلامی در فواصل یکصد و هشتاد روزه بررسی و در مورد تمدید یا لغو معافیت آنها تصمیم گیری می شود.

در ماه ژوئن سال گذشته میلادی، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، دستور اجرای بند مربوط به تحریم مالی و تجاری جمهوری اسلامی در قانون مجوز بودجه دفاع ملی را ابلاع کرد که براساس آن، موسسات مالی خارجی که آگاهانه به تامین منابع یا ارائه تسهیلات مالی برای معاملات نفتی ایران مبادرت ورزند ممکن است مشمول تحریم های ایالات متحده شوند.

تانکر نفتی ایران

تحریم های جدید صادرات نفت ایران را کاهش داده و فشار بر اقتصاد این کشور را تشدید کرده است

این تحریم ها عمدتا به دسترسی این گونه موسسات به بازار و برخورداری از امکانات و تسهیلات مالی ایالات متحده مربوط می شود و قانون مجوز دفاع ملی سال ٢٠١٢ میلادی به وزارت خزانه داری آمریکا اجازه می دهد تا ارتباط اینگونه موسسات را با نظام مالی آمریکا ممنوع کند یا مبادلات آنها از طریق نهادهای مالی آمریکایی را محدود یا متوقف سازد.

از آنجا که رابطه تجاری و مالی با آمریکا برای اکثر کشورهای جهان اهمیت قابل توجهی دارد، محرومیت از این رابطه عاملی مهم در تبعیت آنها از خواست های ایالات متحده است.

در مصوبه کنگره ایالات متحده شرط شده است که تصمیم به وضع اقدامات تنبیهی در مورد خریداران نفت ایران منوط به تشخیص رئیس جمهوری در این مورد است که آیا نفت خام به میزانی در بازارهای جهانی عرضه می شود که کاهش یا توقف واردات نفت ایران آسیبی به آن نرساند یا نه.

دولت آمریکا در فواصل زمانی، در مورد شرایط بازار نفت جهانی تصمیم گیری کرده و براساس تشخیص خود از وضعیت بازار، درخواست کشورهای دیگر برای معافیت از اقدامات تنبیهی در برابر کاهش خرید نفت ایران به میزان معین را مورد بررسی قرار داده است.

موسسات مالی کشورهایی که ایالات متحده را قانع کنند که خرید نفت خود از ایران را تا حداکثر ممکن کاهش داده اند، از معافیت یکصد و هشتاد روزه آمریکا برخوردار می شوند.

با وجود معافیت بیست کشور از تحریم های مربوط به قانون مجوز بودجه دفاعی ایالات متحده، کارشناسان حقوقی هشدار داده اند که موسسات مالی و شهروندان خارجی، از جمله موسسات مالی کشورهای مشمول معافیت های اخیر، همچنان با محدودیت های دیگر مربوط به ارتباط مالی و تجاری با ایران مواجه هستند.

علاوه بر بند مربوط به تشدید تحریم ایران در قانون مجوز بودجه دفاعی سال ٢٠١٢، ایالات متحده دارای قوانین و مقررات دیگری نیز در مورد محدودیت رابطه یا تحریم جمهوری اسلامی است که می تواند به مجازات موسسات و شهروندان آمریکایی و خارجی لغو کننده این مصوبات منجر شود. از آن جمله می توان به قانون جامع تحریم ایران و مقررات تحریم روابط مالی با ایران اشاره کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.