'افزایش صادرات نفت ایران علیرغم تحریمها'

به روز شده:  13:36 گرينويچ - پنج شنبه 14 مارس 2013 - 24 اسفند 1391

محمود احمدی نژاد می گوید ایران هم کنون ۴ میلیون بشکه نفت تولید می‌کند

گزارش آژانس بین المللی انرژی نشان می‌دهد که صادرات نفت ایران در ماه فوریه، صد و پنجاه هزار بشکه در روز نسبت به ماه قبل از آن افزایش یافته است. رستم قاسمی وزیر نفت ایران نیز امروز تاکید کرد که تحریمهای آمریکا تاثیری بر صادرات نفت این کشور نداشته است.

آژانس بین المللی انرژی که اعضای آن را ۲۸ کشور عضو سازمان توسعه و همکاریهای اقتصادی به علاوه ۶ کشور دیگر تشکیل می دهند در گزارش ماهانه خود صادرات نفت ایران را در فوریه ۱.۲۸ میلیون (یک میلیون و دویست و هشتاد هزار) بشکه در روز تخمین زده در حالیکه ماه قبل از آن (ژانویه)، صادرات نفت ایران روزانه ۱.۱۳ میلیون (یک میلیون و یکصد و سی هزار) بشکه بوده است، که این به معنای ۱۳ درصد افزایش است.

آمریکا از ۱۸ بهمن با تشدید تحریمهای نفتی ایران، کشورهای خریدار را موظف کرده پول نفت را به جای واریز به حساب بانکهای ایرانی به بانکهای کشورهای خود بسپارند. ایران نمی تواند این پول را برداشت کند و فقط می تواند معادل آن کالا دریافت کند.

در گزارش آژانس بین المللی انرژی آمده است: "تنها چیزی که روشن است این است که بن بست فعلی بین ایران و غرب [درمذاکرات هسته ای] نمی تواند دوام داشته باشد".

در همین حال امروز(پنجشنبه ۲۴ اسفند) طرح توسعه و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه امام خمینی شازند با حضور محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور اسلامی ایران به بهره‌برداری رسید. گفته می شود این پالایشگاه تولید بنزین ایران را هشت میلیون لیتر افزایش می دهد و رسانه های ایران این پالایشگاه را "بزرگترین طرح بنزین‌سازی جهان" خوانده اند.

در مراسم افتتاح این پالایشگاه رستم قاسمی وزیر نفت ایران گفت افزایش تولیدات نفتی ایران نشان دهنده بی اثر بودن تحریمهای آمریکاست.

با وجود افزایش صادرات نفت در ماه فوریه، صدور نفت ایران در دو سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته و از ۲.۵ میلیون (دو میلیون و پانصد هزار) بشکه در روز در سال ۲۰۱۱ به ۱.۲۸ میلیون بشکه تنزل پیدا کرده است.

سال گذشته تحریمها باعث شد صادرات نفت ایران به نصف (حدود روزانه ۱ میلیون بشکه) کاهش پیدا کند. کاهش درامد نفت باعث کاهش عواید ارزی ایران شده که به گفته کارشناسان، یکی از نتایج آن تنزل قابل توجه ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی و افزایش نرخ تورم به بالای ٢٥ درصد بوده است.

البته برخی کارشناسان معتقدند که افزایش بهای نفت باعث شده است تا از تاثیر تحریمهای نفتی تا حدودی کاسته شود.

معافیت شش ماهه ۱۱ کشور از تحریمهای آمریکا

برای سومین بار متوالی، آمریکا امروز معافیت ۱۱ کشور (۱۰ کشور اروپایی و ژاپن) را از تحریم خرید نفت ایران شش ماه دیگر تمدید کرد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت ژاپن به این دلیل مشمول این معافیت شده که خرید نفت از ایران را ۴۰ درصد کاهش داده است.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، ده کشور اروپایی هم به دلیل اینکه در چارچوب تحریم اتحادیه اروپا علیه برنامه اتمی ایران، از اول جولای ۲۰۱۲ خرید نفت را از ایران قطع کرده اند مشمول این معافیت شده اند.

آقای کری گفته است که "در نتیجه می توانم به کنگره گزارش کنم که این معافیت ۱۸۰ روزه که قابل تمدید است شامل حال نهادهای اقتصادی می شود که مقرشان در این کشورهاست."

با این حال جان کری تاکید کرد که "تا زمانی که ایران به نگرانی هایی که درباره برنامه اتمی اش وجود دارد رسیدگی کامل نکند، آمریکا و جامعه بین المللی به ادامه فشارها بر رژیم این کشور متعهد است."

وی گفت: "پیام جامعه جهانی به ایران روشن است: یا با اقدامات واقعی نگرانیهای جامعه بین المللی را برطرف کنید یا اینکه با فشار و انزوای روزافزون مواجه شوید."

پالایشگاه امام خمینی در شازند

"تحریم نفت نمی تواند دوام داشته باشد"

در روزهای اخیر گزارشهایی منتشر شده که عربستان سعودی، عراق و کویت با در حال مذاکره با هند هستند تا با فروش نفت بیشتر این کشور را آماده کنند خرید نفت ایران را متوقف کند. شرکتهای هندی که مایلند از نوسانات بازار در امان بمانند در حال بررسی موضوع هستند و منتظرند تا ببینند آیا دولت دستوری برای قطع خرید نفت ایران صادر می کند یا نه.

این در حالیست که دیروز گزارشی در واشنگتن منتشر شد که افزایش فشار نفتی بر ایران را در درازمدت مقدور نمی داند.

گزارش موسسه "تامین آینده انرژی آمریکا" می گوید در دهه گذشته ناتوانی کشورهای تولید کننده نفت در تامین نفت بیشتر باعث شد تا بازار نفت نتواند از نفت ایران صرف‌نظر کند.

اما رکود جهانی اقتصاد باعث کاهش تقاضا در بازار نفت شد و تولیدکنندگان غیر اوپک تولید نفت را افزایش دادند در نتیجه شرایط برای تحریم نفت ایران مهیا شد.

این گزارش در عین حال تاکید می کند که "اما این فرصت دائمی نیست." اینکه بازار نفت بتواند از نفت ایران صرف نظر کند "بدون آنکه تغییر قابل ملاحظه ای در قیمت نفت ایجاد شود" تا نیمه سال ۲۰۱۴ بیشتر دوام نخواهد داشت.

بر اساس این گزارش از سپتامبر سال ۲۰۱۳ تقاضای چین برای نفت افزایش خواهد یافت بنابراین اکنون بهترین زمان برای اعمال فشار به ایران است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.