اعلام آمادگی کواکبیان برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده ایران

به روز شده:  19:19 گرينويچ - شنبه 16 مارس 2013 - 26 اسفند 1391

مصطفی کواکبیان: در شرایط کنونی حضور هاشمی و خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری تکذیب می‌شود

مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردم‌سالاری و از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب در ایران در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که برای شرکت در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده ایران نامزد می‌شود.

آقای کواکبیان گفت که برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی ایران، هیچ شرطی جز اجرای دقیق قانون انتخابات ندارد.

انتخابات ریاست جمهوری ایران روز ۲۴ خرداد سال آینده برگزار خواهد شد.

فعالان سیاسی با اشاره به شرایط عرصه سیاسی ایران پس از اعتراضات به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۱۳۸۸ از تردید گروه‌های اصلاح‌طلب برای مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی خبر می‌دهند. به دنبال اعتراضات سال ۸۸، بسیاری از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب بازداشت شدند و گروهی از آنها پس از گذشت نزدیک به چهار سال، همچنان در زندان به سر می‌برند.

مهدی کروبی و میرحسین موسوی، نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری ایران هم برای بیش از دو سال است که در حبس خانگی به سر می‌برند. زهرا رهنورد، همسر آقای موسوی هم به همراه او در حصر است.

آقای کواکبیان که در زمان رقابت‌های انتخاباتی سال ۸۸ ریاست یکی از ستادهای هواداران میرحسین موسوی را بر عهده داشت، امروز (شنبه، ۲۶ اسفند) گفت: "خوشحال می‌شویم که حبس‌ها و حصرها به پایان برسد و دیگر زندانی سیاسی نداشته باشیم، اما آزادی زندانیان سیاسی شرط ما برای حضور در انتخابات نیست."

او ناآرامی‌های پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ را هم ناشی از "بداخلاقی‌های مناظره‌های انتخاباتی" خواند و اضافه کرد: "نمی‌گویم که قدرت‌های جهانی در پی ایجاد فتنه نبودند، اما اعتقادم این است که ریشه فتنه در بداخلاقی‌ها بود."

او همچنین گفت: "دولت آینده، مقام رهبری را فصل‌الخطاب می‌داند و معتقد است که اگر اختلافی بین قوای سه‌گانه پیش آید، طبق قانون اساسی، رهبری تنظیم‌کننده قواست."

'تکذیب' حضور هاشمی و خاتمی

منتقدان دولت کنونی ایران، از اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی، دو رئیس‌جمهور پیشین ایران از چهره‌های شاخص برای نامزدی انتخابات پیش رو نام می‌برند و برخی گروه‌های اصلاح‌طلب نیز خواهان نامزدی آقای خاتمی شده‌اند، اما مصطفی کواکبیان در واکنش به احتمال حضور این دو نفر گفت: "قطعا اگر این دو بخواهند در انتخابات شرکت کنند، شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری تصمیم دیگری خواهد گرفت، ولی تا این لحظه این موضوع به شدت تکذیب می‌شود."

او اضافه کرد که حزب مردم‌سالاری به دنبال نامزدی آقای خاتمی در انتخابات آتی بود، ولی پس از آن که او این درخواست را قبول نکرد، آقای کواکبیان به عنوان نامزد اختصاصی حزب معرفی شد.

"اگر اجماعی توسط اصلاح‌طلبان صورت بگیرد، حتما پیروز انتخابات خواهیم بود"

مصطفی کواکبیان

او گفت: "من اصراری ندارم با خاتمی رقابت کنم، با این وجود، تابع حزب مردم‌سالاری هستم."

این فعال سیاسی همچنین درباره نامزدهای احتمالی دیگر گروه‌های اصلاح‌طلب ایران و چگونگی اتفاق‌نظر این گروه‌ها بر سر یک نامزد در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: "ما سه راه‌حل پیشنهاد کردیم، اول این که یک هیات بی‌طرف و کارشناس، نظرسنجی انجام دهد، دوم این که در این باره بزرگان حکمیت کنند و راه‌حل سوم هم این که احزابی که طرفدار حضور در انتخابات هستند، به اجماع برسند. من تابع نتیجه این نظرسنجی‌ها هستم، اما خواهش می‌کنم که دیگران به نفع من کنار بروند."

او گفت: "به نظر من اگر اجماعی توسط اصلاح‌طلبان صورت بگیرد، حتما پیروز انتخابات خواهیم بود و این که بعضی اصلاح‌طلبان معتقدند که ما در انتخابات نامزدی معرفی نکنیم و به یکی از نامزدهای اصولگرایان رأی بدهیم، توهین به اصلاح‌طلبان است."

او اضافه کرد: "پیروزی احمدی‌نژاد در انتخابات سال ۸۴ حاصل تعدد کاندیداهای اصلاح‌طلبان بود و من فکر می‌کنم که قطعا این تجربه تکرار نمی‌شود."

آقای کواکبیان با بیان این که "به عنوان یک تکلیف حزبی" نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شده است، گفت: "برای گرم کردن فضای انتخابات نیامده‌ایم، چون اصولگرایان به اندازه کافی فضا را گرم کرده‌اند."

او گفت: "اصلاحات بر مبنای خط امام و مطالبات مردم، نه تنها متوقف نمی‌شود، بلکه باید با سرعت بیشتری اجرا شود."

در عین حال، او درباره موضع شورای نگهبان درباره تایید احتمالی صلاحیت خود گفت: "من در سال ۸۴ توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت نشدم، اما نمی‌توانم برای این شورای تعیین تکلیف کنم."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.