سال آینده ۱۸ نفر به اتهام سوءقصد به متخصصان هسته‌ای ایران محاکمه می‌شوند

به روز شده:  01:20 گرينويچ - دوشنبه 18 مارس 2013 - 28 اسفند 1391

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، گفته است که ۱۸ نفر به اتهام سوءقصد به متخصصان هسته‌ای ایران بازداشت شده‌اند.

او گفته که کیفرخواست این افراد صادر شده و آنان سال آینده محاکمه می‌شوند.

آقای دولت‌آبادی گفته: "این افراد با سرویس‌های جاسوسی آمریکا و اسرائیل همکاری داشتند و به دنبال آن بودند که با ادامه فعالیتشان ضربات سنگینی به جمهوری اسلامی بزنند" اما اطلاعات بیشتری درباره جزئیات بازداشت و هویت این افراد نداده و گفته است "قطعا" افراد بیشتری در این سوءقصدها دست داشته‌اند.

مسعود علی‌محمدی فیزیکدان ایرانی، در ۲۲ دی ۱۳۸۸ در نزدیکی منزلش با انفجار بمبی کلیک کشته شد. مقام‌های ایرانی آمریکا و اسرائیل را با این سوءقصد مرتبط معرفی کردند، اما مخالفان حکومت احتمال می‌دادند مواضع سیاسی انتقادی آقای علی‌محمدی در این زمینه نقش داشته است.

اردیبهشت امسال مجید جمالی فشی به اتهام انجام سوءقصد به جان آقای علی‌محمدی کلیک اعدام شد.

پس از آقای علی‌محمدی چهار نفر دیگر، از جمله فریدون عباسی دوانی، رئیس کنونی سازمان انرژی اتمی ایران، در ایران مورد سوءقصد قرار گرفتند که هر یک به ترتیبی با برنامه‌های هسته‌ای ایران ارتباط داشتند.

آقای عباسی دوانی از سوءقصد جان به در برد اما مجید شهریاری، فیزیکدان هسته‌ای، مصطفی احمدی روشن، معاون بازرگانی سایت نظنز و داریوش رضایی‌نژاد دانشجوی دکترای رشته برق کشته شدند.

مقام‌های ایرانی دستگاه‌های اطلاعاتی خارجی و به خصوص اسرائیل را عامل این سوءقصدها می‌دانند.

همچنین آبان ماه سال گذشته یک پادگان سپاه پاسداران در نزدیکی کرج منفجر شد که کلیک گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال دست داشتن موساد در این باره مطرح شد.

سال ۱۳۸۸ محمود المبحوح، از فرماندهان نظامی حماس، در هتلی در دوبی کشته شد و ادعا شد ماموران اطلاعاتی اسرائیلی با استفاده از گذرنامه‌های جعلی اروپایی دست به این کار زده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.