آیت‌الله خامنه‌ای: اگر اسرائیل قدم غلطی بردارد تل‌آویو و حیفا را با خاک یکسان می‌کنیم

به روز شده:  16:58 گرينويچ - پنج شنبه 21 مارس 2013 - 01 فروردین 1392

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در سخنرانی امروز خود در مشهد گفت مردم ایران در سه دهه اخیر آمریکا را دشمن اصلی خود تلقی کرده‌اند و "مرکز و اساس دشمنی آمریکا است، البته دشمنان دیگری هم هستند."

او گفت اسرائیل هم ایران را تهدید می‌کند اما تلقی ایران از قدرت اسرائیل به ترتیبی است که "در صف دشمنان ملت ایران به چشم" نمی‌آید و "اگر غلطی از سردمداران اسرائیل سر بزند جمهوری اسلامی تل‌آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد."

رهبر ایران همچنین از سیاست‌های بریتانیا و فرانسه انتقاد کرد و گفت: "ما با دولت و کشور فرانسه مشکلی نداشتیم. اما سیاست غلط، که از زمان سارکوزی که دولت امروز فرانسه همان راه را می‌رود، دشمنی با ملت ایران است."

آیت‌الله خامنه‌ای گفت رئیس جمهور ایالات متحده از مشکل اقتصادی ایران همچون پیروزی خود صحبت می‌کند. او افزود "بله، تحریم‌ها اثرگذار بوده است. این هم اشکال اساسی در خود ما است که اقتصادمان وابسته به نفت است."

تحلیل

کسری ناجی - بی‌بی‌سی

سخنان تند رهبر در اولین روز سال جدید جای چندانی برای امیدواری به سالی همراه با آرامش در ایران نمی‌گذارد.

سخنان آیت‌الله خامنه‌ای در مورد اسرائیل و با خاک یکسان کردن حیفا و تل‌‌آویو، همزمان با سفر رئیس‌جمهور آمریکا به اسرائیل، تنها می‌تواند مواضع آمریکا را به اسرائیل نزدیک کند، که برنامه هسته‌ای و موشکی ایران را خطری بزرگ برای خود و جهانیان می‌داند.

اما هستند کسانی که می‌گویند در دعواهای سیاسی سخنان تند یک طرف می‌تواند گاهی تلاشی باشد برای زمینه‌سازی گفتگو و سازش.

آیت‌الله خامنه‌ای امروز گفت در مورد گفتگوهای دوجانبه با آمریکا خوشبین نیست، اما مخالفتی هم ندارد – اولین باری که او رسما راه را برای مقام‌های ایرانی برای مذاکره با آمریکا باز می‌کند – اگر چنین هدفی داشته باشد.

او درباره مناقشه هسته‌ای ایران و مذاکره مذاکره دو جانبه با آمریکا گفت: "من به این مذاکره خوشبین نیستم اما مخالفتی هم با آن ندارم." با این حال گفت برداشت ایران این است که پیشنهاد مذاکره "یک تاکتیک آمریکایی است" و ایالات متحده باید ثابت کند در پیشنهاد "مذاکره منطقی" صادق است و در پی تحمیل نظرات خود نیست.

رهبر ایران تاکید کرد که تاکنون نماینده‌ای از طرف او با ایالات متحده مذاکره نکرده و هر مذاکره‌ای بین ایران و آمریکا توسط دولت‌ها انجام شده‌ است.

پیشتر اخباری درباره مذاکره علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران، با مقام‌های آمریکایی منتشر شده بود.

رهبر ایران گفت ایران در مساله هسته‌ای تنها می‌خواهد که حق غنی‌سازی اورانیوم برایش به رسمیت شناخته شود.

'همه سلیقه‌های معتقد باید مشارکت کنند'

آیت‌الله علی خامنه‌ای معمولا اولین روز سال خورشیدی را به مشهد سفر کرده و در این شهر سخنرانی می‌کند.

او در بخش دوم سخنانش به مسائل داخلی ایران پرداخت و بر اهمیت انتخابات ریاست‌جمهوری آینده تاکید کرد.

"آنچه که برای رئیس‌جمهور آینده نیاز داریم، امتیازات امروز منهای ضعف‌های موجود است"

آیت‌الله علی خامنه‌ای

آقای خامنه‌ای گفت: "در انتخابات همه سلیقه‌ها و جریان‌های معتقد باید مشارکت کنند."

او گفت در هر انتخاباتی "رهبری یک رای بیشتر ندارد و این رای هم تا وقتی به صندوق انداخته نشده کسی از آن اطلاع ندارد."

رهبر ایران همچنین گفت: "آنچه که برای رئیس‌جمهور آینده نیاز داریم، امتیازات امروز منهای ضعف‌های موجود است."

آیت‌الله خامنه‌ای پیشتر به حمایت صریح و جدی از محمود احمدی‌نژاد دست می‌زد، اما به نظر می‌رسد که در ماه‌های اخیر رابطه میان رهبر و رئیس‌جمهور ایران به گرمی گذشته نیست.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.