"ایران به پیشنهاد گروه پنج به علاوه یک پاسخ دهد"

Image caption خانم اشتون گفته محتاطانه به نتیجه مذاکرات خوش بین است.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و رییس هیات پنج به علاوه یک، روز چهارشنبه گفت پاسخ ایران به پیشنهاد گروه پنج به علاوه یک بسیار مهم است.

خانم اشتون که در آنکارا، پایتخت ترکیه سخن می‌گفت، افزود "من محتاطانه خوش‌بینم، ولی در عین حال آشکار می‌گویم بسیار مهم است ما پاسخی (مثبت از ایران) دریافت کنیم."

در همین حال یک مقام ارشد آمریکایی در گفتگو با خبرنگاران لحن ایران پس از مذاکرات اخیر را بسیار مثبت خوانده و ابراز امیدواری کرده که "عمل مثبت" و "پاسخ جدی" نیز به رویکرد ایران افزوده شود.

این مقام آمریکایی تاکید کرده پیشرفت در مذاکرات کاملا به پاسخ ایران نسبت به پیشنهادات گروه پنج به علاوه یک بستگی دارد ولی افزوده که گفتگوهای روز جمعه "آخرین فرصت ایران" نیست و هنوز زمان و فرصت برای بررسی بیشتر پاسخ ایران وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری‌های رسمی در ایران، تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، به سرپرستی سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، برای ادامه مذاکره با گروه پنج به علاوه یک وارد آلماتی، پایتخت قزاقستان شد.

قرار است مذاکرات آلماتی ۲ در روز جمعه و شنبه، شانزدهم و هفدهم فروردین‌ماه میان ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، آمریکا، فرانسه، چین، انگلیس و روسیه و نیز آلمان انجام شود.

هشتم و نهم اسفند سال گذشته مذاکره میان ایران و گروه پنج به علاوه یک در آلماتی صورت گرفت.

سعید جلیلی پس از مذاکرات اسفندماه گفت که شش کشور مذاکره‌کننده تلاش‌کرده‌اند "به نظر ما نزدیک شوند".

پیش از این مذاکرات، در بیست و هشتم اسفندماه، گفت‌وگوهای کارشناسی میان ایران و شش کشور مذاکره‌کننده در شهر استانبول در ترکیه صورت گرفته است.

علاوه بر سعید جلیلی، سرپرست تیم ایران و دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، سید عباس عراقچی، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه، علی باقری، معاون سیاست خارجی و امنیت بین‌الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی، حمیدرضا عسگری، مشاور وزارت خارجه و رسول موحدیان سفیر سابق ایران در لندن، اعضای اصلی این تیم هستند. تیم جمهوری اسلامی، شامگاه چهارشنبه وارد آلماتی، پایتخت قزاقستان شد.

مقامات غربی گفتند در مذاکرات پیشین در آلماتی، پیشنهادی به ایران ارائه شده تا بن‌بست در مناقشه بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی شکسته شود.

غربی‌ها به ایران پیشنهاد کردند تحریم‌ها بر طلا و دیگر فلزهای گران‌بها برداشته شود و نیز تحریم‌های مربوط به فراورده‌های پتروشیمی نیز کاهش یابد.

ایران می‌گوید غنی کردن اورانیوم حق این کشور است و هدف برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی صلح‌آمیز است. به ویژه آمریکا، اروپا و اسراییل به صلح‌آمیز بودن اهداف برنامه هسته‌ای ایران بدگمان هستند.

مذاکرات آلمانی ۲، هشتمین دور مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه پنج به علاوه یک، از تابستان سال ۱۳۸۷ تا کنون است.