مجاهدین انقلاب اسلامی: نشانه‌ای از برگزاری انتخابات آزاد دیده نمی‌شود

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، از تشکل‌های سیاسی اصلاح طلب ایران با صدور بیانیه‌ای درباره یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفته است که "هیچ نشانه‌ای دال بر اراده حاکمیت برای تجدیدنظر در نحوه اداره کشور و برگزاری انتخابات آزاد و دمکراتیک به چشم نمی‌خورد."

این بیانیه امروز بیست و یکم فروردین نزدیک به دو ماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری منتشر شده است.

قرار است یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز ۲۴ خرداد برگزار و طی آن جانشین محمود احمدی نژاد مشخص شود.

بیانیه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی می گوید که "اصلاح طلبان به دلیل کارنامه مثبت در اداره امور کشور به ویژه در مقایسه با رقبای اصول گرای خود و نیز به دلیل ایستادگی و صداقت در دفاع از حقوق ملت و آزادی‌های شهروندی، از پایگاه و محبوبیت اجتماعی گسترده‌ای برخوردارند، از این رو در انتخاباتی آزاد و سالم دغدغه رأی ندارند و مسئله آنان نه کاندیدا بلکه آزادی و سلامت انتخابات است."

این تشکل سیاسی می گوید که "در صورت تضمین سلامت انتخابات، شانس پیروزی کاندیدای اجماعی اصلاح طلبان بسیار زیاد است. در چنین انتخاباتی اگر این کاندیدا آقای خاتمی باشد، پیروزی قاطع از آن اصلاح طلبان خواهد بود. اما متأسفانه هیچ نشانه‌ای دال بر اراده حاکمیت برای تجدید نظر در نحوه اداره کشور و برگزاری انتخابات آزاد و دموکراتیک به چشم نمی‌خورد."

در روزهای اخیر با تشکیل برخی از ستادهای مردمی، دعوت از محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران برای حضور در رقابت های انتخاباتی آغاز شده است.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی سنتی روز اول فرودین خود که در شهر مشهد ایراد شد، بر شرکت همه سلیقه های سیاسی که به جمهوری اسلامی اعتقاد دارند در انتخابات تأکید کرده بود.

بیانیه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی می گوید که "مادام که هیچ نشانی از تجدید نظر در نحوه اداره کشور مشاهده نمی‌شود، منطقاٌ باید پذیرفت که حاکمیت با حضور مؤثر اصلاح طلبان چه با هدف پیروزی و چه به منظور تثبیت موجودیت سیاسی اجتماعی خویش، تقویت حیات سیاسی جامعه و تضعیف فضای امنیتی کشور شدیداٌ مخالفت خواهد کرد."

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در تحلیل شرایط ایران و مواجهه حکومت با اصلاح طلبان، گفته که "باید انتظار داشت حاکمیت در وهله نخست بکوشد مانع حضور قدرتمند ایشان [اصلاح طلبان] در انتخابات شود و در صورت حضور از تحقق اهداف خود ناکام بمانند. تهدید و ارعاب و اعمال فشار بر فعالان سیاسی اصلاح طلب و کسانی که می‌توانند نقش مؤثری در ستادهای انتخاباتی داشته باشند، رد صلاحیت و تأیید صلاحیت با حکم حکومتی و حمله به ستادها و دستگیری‌ اعضای ستادها، عملیات روانی تبلیغاتی نهادهای امنیتی و ناظران صندوق‌ها و مهندسی آرا … مجموعه‌ ای از احتمالات و واقعیاتی است که کاندیدای اصلاح طلب با آن مواجه خواهد بود."

این تشکل سیاسی در بیانیه خود گفته است که "مراکز اطلاعاتی و امنیتی مذکور همچنین موظف شده‌اند با احضار گسترده فعالان سیاسی منتقد و تهدید به حبس و تبعید دراز مدت به نقاط محروم کشور آنان را از هرگونه فعالیت به نفع کاندیدای نامطلوب (آقای خاتمی) و اساسا هرگونه ارتباط و تماس با ایشان بازدارند. در برخی موارد نیز احضار شدگان به ترور و مرگ در تصادف رانندگی تهدید شده‌اند."

کمیسیون ماده ۱۰ احزاب ایران که بر فعالیت تشکل ها و احزاب سیاسی این کشور نظارت می کند، در اوایل سال ۱۳۸۹ خورشیدی، پروانه فعالیت سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را توقیف کرد و با ارسال نامه ای از دستگاه قضایی ایران خواست که این تشکل و حزب مشارکت (دیگر تشکل سیاسی اصلاح طلبان) را منحل اعلام کند.

بعد از این محمد سلامتی، دبیرکل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در نامه ای به کمیسیون ماده ۱۰ احزاب اعلام کرد که توقیف پروانه، مانع فعالیت احزاب نمی شود و این دو حزب به فعالیت خود ادامه می دهد.

اظهارنظرها و انتشار بیانیه ها در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری ایران در روزهای اخیر و با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات، روند صعودی گرفته است.

یادآوری حوادث و وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که به اعتراضات بی سابقه مردمی در ایران انجامید در اظهار نظر برخی از سیاستمداران مورد اشاره قرار می گیرد.

گروهی از اصلاح طلبان ایران می گویند که نباید منتظر دعوت حکومت برای حضور در رقابت های انتخاباتی ماند و باید شرایط این طیف سیاسی را بر حکومت تحمیل کرد، اما گروه دیگری از آنها با این نظر مخالفند و معتقدند شرکت در انتخابات تنها در شرایطی مطلوب است که زندانیان سیاسی آزاد شوند، حد اقلی از آزادی بیان تضمین شود و حبس خانگی رهبران اعتراضات انتخاباتی سال ۱۳۸۸ رفع شود.

برخی دیگر از سیاستمداران همچون اسدالله عسگراولادی، از چهره های برجسته حزب موتلفه اسلامی از تشکل های سیاسی محافظه کار، گفته اند که آزادی آقایان موسوی و کروبی کلید حل گره انتخابات است.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد انتخابات دوره قبلی ریاست جمهوری بیش از دو سال است که در حبس خانگی قرار گرفته دارند.