بررسی روزنامه‌های صبح تهران – پنجشنبه ۲۲ فروردین

روزنامه اعتماد
توضیح تصویر،

تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

هر چه به زمان برگزاری انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری در ایران نزدیک‌ می‌شویم، مطبوعات ایران بیشتر به این موضوع می‌پردازند از جمله صفحه اول اغلب روزنامه‌ها در این پنجشنبه آخر هفته به اخبار و یادداشت‌های این رویداد اختصاص یافته است. در این میان هم برخی از روزنامه‌ها گزارش‌هایی هم منتشر کرده‌اند از زلزله اخیر استان بوشهر.

از آلماتی تا پیونگ یانگ!

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول کیهان در سرمقاله این روزنامه نوشته است که شاید تیتر یادداشتش در نگاه اول، عجیب تلقی شود و این پرسش احتمالی را در پی داشته باشد که میان مذاکرات ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک در آلماتی پایتخت قزاقستان و مناقشه‌ای که این روزها به بهانه آزمایش بمب اتمی در کره شمالی، میان واشنگتن و پیونگ یانگ در جریان است چه رابطه‌ای می‌توان یافت؟ ولی این ماجرا از زاویه دیگری نیز قابل بررسی است.

آقای شریعتمداری در سرمقاله خود این احتمال را مطرح کرده که مناقشه اخیر میان آمریکا و کره شمالی یک پروژه فریب بوده و به منظور دامن زدن به ترفند ایران‌هراسی و زمینه‌سازی برای خروج آمریکا از بن‌بست در چالش هسته‌ای با ایران، طراحی شده باشد.

با مقدماتی که در سرمقاله کیهان به آنها اشاره شده، خلاصه مدیر مسئول کیهان نتیجه‌گیری کرده که آمریکا بعد از ناکامی در چالش هسته‌ای ۱۰ ساله با ایران اسلامی، در پی آن است که این چالش را از آلماتی به پیونگ یانگ منتقل کند.

یک سوال و یک امیدواری

احمد شیرزاد در روزنامه اعتماد نوشته است که اصلاح‌طلبان در باره برخی شخصیت‌ها، بزرگان و چهره‌های جریان اصولگرا دچار نوعی سردرگمی و علامت سوال هستند که آیا اظهارات این اشخاص در جایگاه یک پیشکسوت سیاسی ادا می‌شود یا یک مقام مسئول حکومتی یا یک کنشگر سیاسی؟

در ادامه این مقاله آمده است که اخیرا یکی از بزرگان اصولگرا که برای خود تشکیلات سیاسی جدیدی هم تاسیس کرده و به عنوان پدر معنوی این جریان سیاسی و مریدان خود به ایراد سخن می‌پردازد از رد صلاحیت قطعی سران اصلاح‌طلب از سوی شورای نگهبان در صورت حضور آنها در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم خبر داده است.

به نوشته آقای شیرزاد از نظر ایشان اگر اصلاح‌طلبان امکان ورود کاندیداهای برتر خود به انتخابات را داشته باشند، پیروز هستند و اگر این امکان از آنها سلب شود آنگاه شکست می‌خورند و این نوع اظهارنظر نوعی خط‌‌ دهی به شورای نگهبان برای حذف کاندیدای برتر است.

آقای شیرزاد همچنین نوشته که در این میان یک امیدواری حداقلی وجود دارد که شورای نگهبان براساس آنچه قانون اساسی گفته به نظارت بر فرآیند انتخابات بپردازد.

ورود هاشمی به انتخابات و "تغییر معادلات"

اظهارات محمد رضا باهنر در مورد انتخابات بازتاب وسیعی در روزنامه‌های امروز داشته است از جمله روزنامه آرمان در صفحه اول خود گفته‎‌های او را چاپ کرده است. به اعتقاد نایب رئیس مجلس با حضور هاشمی رفسنجانی صحنه انتخابات مقداری دستخوش تغییرات می‌شود.

به گفته آقای باهنر، احمدی‌نژاد در دو دوره گذشته با سوار شدن بر موج تخریب و کوبیدن هاشمی توانست به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شود و در این دوره نیز بی‌میل نیست با سوار شدن بر همان موجح و ادامه آن از این موقعیت استفاده کند.

به نوشته روزنامه آرمان او در پاسخ به این سوال که شما آقای احمدی‌نژاد را به خوبی می‌شناسید، اگر نامزد مدنظر وی تائید صلاحیت نشود، واکنش او چه خواهد بود، گفته که دعا می‌کنم کاری نکند، چون اگر این اتفاق رخ دهد هزینه‌های خودش هم بالا می‌رود.

به دنبال جبران مافات

خبر مربوط به رد شدن کلیات لایحه بودجه ۹۲ در مطبوعات امروز بازتاب گسترده‌ای داشته است از جمله نادر کریمی جونی در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است که هرچند کمیسیون تلفیق مجلس، کلیات لایحه بودجه ۹۲ را تصویب نکرده اما در اقدامی معنادار از عودت آن به دولت خودداری کرده است.

توضیح تصویر،

تیتر و عکس صفحه اول آرمان

در ادامه سرمقاله آمده است که سال گذشته هم کمیسیون تلفیق در اعتراض به نحوه برآورد هزینه، درآمد دولت تصمیم به بازگردان بودجه به دولت گرفت اما سرانجام با حکم حکومتی رهبری بودجه به روال معمول خویش بازگشت و در صحن علنی مجلس به تصویب رسید.

به نوشته آقای جونی هر چند محمود احمدی‌نژاد بعدا و در زمان ابلاغ دیرهنگام، بودجه مصوب را لایحه‌ای بازنویسی شده و مغایر با دیدگاه‌های دولت معرفی کرد. اکنون نیز به نظر می‌رسد همان سناریو تکرار شود.

"به تضعیف پول ملی تن ندهید"

فرشاد مومنی در سرمقاله روزنامه بهار نوشته است که با همه بی‌انضباطی‌ها و سهل‌انگاری‌هایی که در جریان تقدیم لایحه بودجه دولت به وجود آمده بود، انتظار می‌رود نمایندگان محترم مجلس، هم درک هر چه دقیق‌تری از بایسته‌های شرایط کنونی اقتصاد کشور ارائه کنند و هم کمک کنند که برخلاف روال چند سال اخیر مصالح و ملاحظات دورمدت توسعه ملی نسبت به امور جاری از اولویت بیشتری برخوردار باشد.

در ادامه سرمقاله خطاب به نمایندگان مجلس آمده است، آنها باید بدانند که رای دادن به امواج جدید تضعیف ارزش پول ملی، علاوه بر آن که ریسک‌گریزی بخش خصوصی مولد را افزایش خواهد داد، به رکود تورمی در اقتصاد ایران هم عمق بیشتری خواهد بخشید.

به نوشته آقای مومنی باید امیدوار بود که نمایندگان محترم مجلس به این نکته توجه کنند که آثار مخرب تضعیف پول ملی به هیچ وجه کمتر از ایجاد شوک‌های قیمتی جدید به حامل‌های انرژی نیست.

"چگونه حماسه بسازیم؟"

پویا جبل عاملی در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است که شاید به نظر می‌رسد برای ایجاد حماسه در سطح ملی باید مردمان آن چنان ایثارها و از خود‌ گذشتگی‌ها کنند که در تاریخ یکتا شوند.

در ادامه سرمقاله آمده است که اما حماسه را جور دیگر نیز می‌توان به ارمغان آورد. به نوشته آقای جبل‌عاملی حماسه اقتصادی به جز این نیست که تولید ملی و درآمد سرانه افزایش یابد و ایرانیان از رفاه بالاتری برخوردار باشند.

در پایان مقاله نویسنده نتیجه‌گیری کرده که تا زمانی که بازار هر روز کوچک‌تر، درهای اقتصاد بسته‌تر و مداخلات و ریسک‌ها بیشتر شود، حماسه اقتصادی انگیزه تحول قدرت لازم را نخواهد داشت.