انتقاد تلویحی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از تایید صلاحیت احمدی نژاد در انتخابات ۸۴

جواد فاضل لنکرانی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که یک تشکیل مذهبی محافظه کار در ایران است، از وضعیت جاری در این کشور انتقاد کرده و به طور تلویحی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران را مسئول آن دانسته است.

او فرزند محمد فاضل لنکرانی، یکی از مراجع تقلید شیعه قم است که در سال ۱۳۸۶ درگذشت. خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس ایران از عنوان "آیت الله" برای جواد فاضل لنکرانی استفاده کرده است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، آقای فاضل لنکرانی در دیدار با علی لاریجانی رئیس مجلس گفته "اگر شورای نگهبان دو دوره قبل [سال ۱۳۸۴] در انتخابات ریاست جمهوری به وظیفه خود درست عمل می کرد، وضعیت کشور اینگونه نبود."

در این دوره محمود احمدی نژاد که شهردار تهران بود با حضور در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری که برای اولین بار به دور دوم کشیده شد در رقابت با اکبر هاشمی رفسنجانی، پیروز انتخابات و رئیس جمهور ایران شد.

جواد فاضل لنکرانی در دیدار با علی لاریجانی، نماینده قم و رئیس مجلس ایران این انتقادات را مطرح کرده است.

آقای فاصل لنکرانی گفته "اکنون شاهد هستیم عده ای تلاش می کنند تا نقش مراجع و روحانیت را در امور کشور به بهانه اینکه برای حفظ شأن روحانیت نباید آنها در امور سیاسی نظر دهند کمرنگ کنند و می گویند مراجع ساکت باشند در حالی که روحانیت به ویژه مراجع عالیقدر همواره در رأس قرار دارند و همیشه در کنار مردم بوده و صدای آنها بوده اند."

اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که عمده آنها زمانی از حامیان محمود احمدی نژاد محسوب می شدند، در ماه های اخیر انتقادات صریحی از آقای احمدی نژاد کرده اند.

محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در جریان حضور آقای احمدی نژاد در مراسم وداع با پیکر هوگو چاوز، رئیس جمهور درگذشته ونزوئلا و در آغوش گرفتن مادر آقای چاوز به تندی از او انتقاد کرده بود.

آقای یزدی گفته بود "امام زمان که ایشان سخنان خود را با نام آن حضرت شروع و ختم می‌کند در این کشور یک نایب زنده، حاضر، مدیر و مدبر دارد که تصمیم‌گیرنده است، کسی نمی‌تواند بگوید تابع امام زمان هستم ولی از نظرات ولی فقیه بالفعل تبعیت نکند. . . تصمیم ایشان تصمیم امام زمان است."

Image caption جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یک تشکیل مذهبی محافظه کار در ایران است

منظور آقای یزدی از نایب امام زمان در حال حاضر آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران است.

آقای یزدی گفته بود "اظهار نظرهایی که ایشان [محمود احمدی نژاد] داشته و دارند گاهی منشأ نگرانی‌هایی است که حتی دوستان و علاقمندان را نگران می‌کند و در این زمینه در حوزه‌های علمیه و جامعه مدرسین در این خصوص بحث شده و نگرانی‌هایی مطرح شده است."

آقای احمدی نژاد چه در زمانی که شهردار تهران بود و چه پس از آغاز دوران ریاست جمهوری اش، خود را یکی از معتقدان جدی بازگشت نزدیک امام دوزادهم شیعیان نشان داده است.

اغلب سخنرانی های او در محافل داخلی و مجامع جهانی با ذکر و دعایی درباره ظهور امام زمان و به زبان عربی بوده است. برخی از روحانیون محافظه کار در ایران گفته های آقای احمدی نژاد درباره امام دوازدهم را موجب بی توجهی به روحانیون و ولی فقیه تعبیر کرده اند که مطابق تعابیر رسمی در ایران، جانشین امام غایب شیعیان است.

یک سال پیش هم با افزایش میزان تورم و آغاز گرانی های کم سابقه در ایران، شماری از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در نامه ای به امضای محمد یزدی رئیس این شورا از محمود احمدی نژاد، خواسته بود که "ضمن تبادل نظر با کارشناسان اقتصادی جلوی گرانی‌ها و افزایش قیمت‌های موجود را بگیرد تا به خواسته‌های مردم شریف جامعه عمل پوشانده شود."