محمد خاتمی: نمی‌گذارند وارد صحنه شوم

Image caption محمد خاتمی: کار در چارچوب نظام و رهبری از اصولم است

از محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری پیشین ایران نقل شده که گفته "نمی‌گذارند" او وارد صحنه شود؛ هرچند آقای خاتمی احتمال نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری امسال را رد نکرده است.

وبسایت خبری بهارنیوز، شنبه ۳۱ فروردین، در گزارشی از دیدار محمد خاتمی با جمعی از رزمندگان به نقل از او نوشته است: "در مقابل این همه لطف مردم، بنده کوچک هر فداکاری حاضرم بکنم تا خدمتی کرده باشم. اما همه قرائن و شواهد می‌گویند که نمی‌گذارند."

در روزهای گذشته، شمار زیادی از فعالان اصلاح‌طلب و زندانیان سیاسی از محمد خاتمی دعوت کرده‌اند تا برای تغییر شرایط و "نجات از این وضعیت" در انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۹۲ نامزد شود.

به گزارش بهارنیوز، رئیس‌جمهوری پیشین ایران، در دیدار روز شنبه درباره دعوت‌هایی که از او شده، توضیح داده است: "این‌ها همه شوخی است که موج ایجاد شود تا آن‌ها [منتقدان حکومتی اصلاح‌طلبان] تحت تاثیر قرار بگیرند."

او شرایط فعلی کشور و موانعی را که بر سر نامزد شدن وجود دارد، برای هوادارانش توصیف کرده است.

گروهی از هواداران آقای خاتمی گفته‌اند که گزارش بهارنیوز از سخنان او گزینشی و ناقص است، اما دفتر او هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده است.

در چارچوب نظام و رهبری هستم

به گفته آقای خاتمی، منتقدان او در صورت حضورش در انتخابات ساکت نخواهند نشست و هزینه این حضور را بر سر مردم و طرفداران او خالی خواهند کرد.

به گزارش بهارنیوز، او می‌گوید هزینه‌ای که به مردم و کشور وارد می‌شود، برای او شخصا غیرقابل تحمل است.

آقای خاتمی گفته "اگر بخواهم بیایم، چارچوب‌های خودم را دارم. در چارچوب نظام و رهبری کار کردن، از اصول کاری من است."

او ابراز نگرانی کرده که اگر بیاید و بخش‌های عمده نظام موافق حضورش نباشند، تمام دستگاه‌هایشان را علیه او به کار خواهند انداخت.

شرایط دشوار است

او از طرفدارانش پرسیده "چگونه می‌توان مملکت را با این همه مشکل و معضل به پیش برد؟"

رئیس‌جمهوری پیشین ایران، از شرایط اقتصادی داخل کشور و سیاست خارجی که "ایران را به انزوا کشانده" به شدت انتقاد کرده است.

در ماجرای پرونده هسته‌ای ایران، آقای خاتمی گفته است که دولت او با اعتمادسازی برای نخستین بار استفاده از فناوری هسته‌ای را رسمیت بخشید بدون اینکه دنیا را "تحریک" کند.

به گفته آقای خاتمی، حتی در صورت همکاری همه نهادها، "دست‌کم چهار سال طول می‌کشد تا ایران به شرایط نقطه صفر یا برنامه چهارم بازگردد."

آقای خاتمی گفته که جدا از بحران‌های اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی، اعتماد هم از بین رفته و "بهترین افراد نظام در زندان هستند".

چرا موسوی و کروبی محصورند؟

به گزارش بهارنیوز، او پرسیده "چرا بهترین جوانان ما با بهانه‌های عجیب و غریب در زندان هستند؟ چرا باید آقایان موسوی و کروبی در حصر باشند؟"

او آزادی زندانیان و تبدیل فضای امنیتی به سیاسی و رفع حصر را از شرایط یک انتخابات آزاد توصیف کرده، اما گفته است که مقصودش شرط‌ گذاشتن برای شرکت در انتخابات نیست.

رویکردهای سیاسی، امنیتی و اطلاعاتی، رویکردهایی است که به گفته آقای خاتمی، ایران را "به این روز کشانده" و اگر این رویکردها عوض شود می‌توان کاری کرد. او گفته نشانی از تغییر رویکردها نمی‌بیند.

آقای خاتمی با مقایسه دوره فعلی و دوره قبلی ریاست جمهوری خود گفته است "سال ۱۳۷۶ کارکردن راحت‌تر بود چون آقای هاشمی زیرساخت‌های مناسبی فراهم کرده بود؛ اما در حال حاضر مردم توقع دارند یک شبه همه چیز تغییر کند و این فشار‌ها را تشدید خواهد کرد."

آمدن یا نیامدن خاتمی

بعد از انتشار گفته‌های آقای خاتمی در رسانه‌های ایران، شماری از هواداران و نزدیکان رئیس‎جمهوری پیشین ایران در سایت "آفتاب صبح امید" تأکید کردند که انتشار این خبر به معنای اعلام نظر محمدخاتمی درباره نامزد شدن یا نشدن در انتخابات ریاست جمهوری امسال نیست.

آن‌ها می‌گویند گفته‌های آقای خاتمی به طور گزینشی نقل شده است.

گفته شده است که محمد خاتمی درباره تصمیم خود برای شرکت در انتخابات به‌زودی توضیح خواهد داد.

مطالب مرتبط