گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۴۴ روز تا انتخابات

روحانی: هاشمی رفسنجانی قطعا نامزد نخواهد شد

Image caption بسیاری بر این عقیده اند که آقای هاشمی رفسنجانی از نامزدی روحانی حمایت خواهد کرد

حسن روحانی٬ از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری گفته است که اکبر هاشمی رفسنجانی "قطعا" در انتخابات آتی کاندیدا نخواهد شد.

آقای روحانی در خصوص کاندیداتوری اش گفت: "بنا نیست به نفع کسی کنار بروم و اگر قرار بود کناره گیری کنم اصلا کاندیدا نمی شدم."

او پیشتر نیز گفته بود پیش از اعلام نامزدی اش از نیامدن محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی مطمئن شده بود.

یاسر هاشمی٬ فرزند آقای هاشمی رفسنجانی که از مشاوران آقای روحانی است نیز گفته بود که پدرش احتمالا نامزد نخواهد شد.

با این حال آقای هاشمی رفسنجانی هنوز نظر قطعی خود را اعلام نکرده است.

او امروز در این باره گفت: "با وجودی كه ارزش زیادی برای دعوت مردم، قائلم و از صمیم قلب به آن احترام می‌گذارم، اما با توجه به ملاحظاتی كه دارم باید با كمك صاحب‌نظران برای آن تدبیری اندیشید.

'ستاد ائتلاف اصلاح‌طلبان پس از تصمیم نهایی خاتمی تشکیل می‌شود'

Image caption محسن مهر علیزاده در سال ۱۳۸۴ یکی از نامزدهای طیف اصلاح طلبان بود

محسن مهرعلیزاده٬ رئیس سازمان تربیت بدنی در دولت محمد خاتمی گفته است که ستاد اصلاح طلبان پس از نظر نهایی آقای خاتمی در خصوص نامزدی اش در انتخابات٬ تشکیل خواهد شد.

او گفت: "هنوز اصلاح طلبان ستادی تشکیل نداده‌اند و بجای آن شورای مشورتی ایجاد شده است، بعد از نظر نهایی خاتمی ستاد ائتلاف اصلاح طلبان تشکیل خواهد شد."

آقای مهرعلیزاده در خصوص اجماع بر روی نامزدی از سوی اصلاح طلبان در صورت عدم کاندیداتوری آقای خاتمی گفت: "شاخص های مد نظر از سوی خاتمی و مشاوران تعیین می شود تا فرد مورد اجماع معرفی شود."

او درباره احتمال نامزدی آقای خاتمی گفت: "وی هنوز نظر قطعی خود را در خصوص آمدن یا نیامدن به عرصه انتخابات اعلام نکرده، بنابراین اصلاح طلبان منتظر نظر نهایی وی هستند، در صورت نظر مثبت٬ هیچ نامزدی از این طیف معرفی نخواهد شد."

آقای خاتمی هنوز نظر قطعی خود را درباره نامزدی اش اعلام نکرده٬ اما در روزهای اخیر به نظر می رسد احتمال آمدن او کمرنگ شده است.

چند نفر از نزدیکان او از جمله محمود دعایی٬ مدیر مسئول روزنامه اطلاعات گفته اند که آقای خاتمی قطعا خود را نامزد نمی کند.

متکی: از ائتلاف پنجگانه اصولگرایان فقط یک نفر ثبت‌نام می‌کند

منوچهر متکی٬ وزیر پیشین امور خارجه و از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری گفته است که از ائتلاف پنجگانه اصولگرایان نهایتا یک نفر ثبت نام خواهد کرد.

او گفت: "نامزد نهایی این ائتلاف براساس میزان مقبولیت و از طریق نظرسنجی‌های معتبری که در حال انجام است مشخص خواهد شد."

منوچهر متکی به همراه محمدحسن ابوترابی فرد و محمدرضا باهنر (نایب رئیسان مجلس)، مصطفی پورمحمدی (رئیس سازمان بازرسی کل کشور)‌ و یحیی آل اسحاق (وزیر پیشین بازرگانی) اعضای یک ائتلاف پنج نفره از اصولگرایان را تشکیل می دهند.

این تشکل در کنار ائتلاف ۱+۲ (محمد باقر قالیباف٬ علی اکبر ولایتی و غلامعلی حداد عادل) از گروه های اصلی اصولگرایان است که فعالیت خود را برای حضور در انتخابات آغاز کرده است.

بسیاری از چهره های مطرح اصولگرا از تعدد کاندیداها در این طیف ابراز نگرانی کرده اند.

وزارت کشور:‌ معتمدان پیشنهادی دولت برای هیئت انتخابات تائید شدند

صولت مرتضوی٬ معاون سیاسی وزارت کشور گفت که شورای نگهبان فهرست معتمدان پیشنهادی دولت برای عضویت در هیئت اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری را تائید کرده است.

آقای مرتضوی در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت که "وزارت کشور در روز در روز ۱۲ اسفند ۹۱ بدون یک لحظه تاخیر با استناد ماده ۳۱ اصلاح قانون انتخابات فهرست ۳۰ نفر از متعمدین را تقدیم شورای نگهبان کرد."

او گفت: "از آنجائیکه تعداد معتمدین تائید صلاحیت شده به حدنصاب نرسید برای تکمیل این فهرست ۳۰ نفره تاکنون وزارت کشور چند لیست را به هیئت نظارت تقدیم کرده است."

روز گذشته عباسعلی کدخدایی٬ سخنگوی شورای نگهبان دریافت این فهرست را تائید کرد و گفت که این فهرست بین شورا و دولت "یکی دوباری در رفت و آمد" بوده است.

پیش از آن حسین مظفر٬ معاونت نظارت مجلس ایران چند بار نسبت به تاخیر در تشکیل این هیئت به دولت هشدار داده بود.

آقای مرتضوی علت این انتقادات را "عدم اشرافیت بر قانون" خواند و گفت: "در هیج جای قانون زمان تشکیل هیات اجرایی مشخص نشده است و به صراحت در قانون آمده که بعد از تائید فهرست معتمدان توسط شورای نگهبان، وزرات کشور ظرف مدت یک هفته ملکف است که هیات اجرایی را تشکیل دهد."

بر اساس اصلاحیه جدید قانون انتخابات ریاست جمهوری، هیئت مرکزی نظارت که توسط شورای نگهبان تشکیل می شود باید ۷ معتمد را از فهرست پیشنهادی ۳۰ نفره وزارت کشور انتخاب کند تا به اتفاق وزیر کشور، وزیر اطلاعات، دادستان کل کشور و یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس، هیئت اجرایی مرکزی را تشکیل دهند.