وزیر اطلاعات: پیشگوی حوادث ۸۸ خود در فتنه دست داشته است

هاشمی رفسنجانی
Image caption وزیر اطلاعات هاشمی رفسنجانی را به "تحریک سران فتنه" متهم کرده است

در پی سخنان اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت، در خصوص حوادث پس از انتخابات سال ۱۳۸۸، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران، با اشاره به این سخنان گفت: "کسی که خود را پیشگوی حوادث ۸۸ عنوان می کند و می گوید 'من گفتم، من بیانیه دادم' در حقیقت پیشگویی نکرده است، ما اطلاعات دقیقی داریم که این آقا در فتنه دست داشته است."

روز پنج شنبه ۱۲ اردیبهشت، آقای مصلحی در سخنانی در اختتامیه نهمین 'همایش سراسری مسئولان هیات رزمندگان' اعلام کرد: "این فرد با تحریک سران ساده لوح فتنه و اطرافیانش مارش فتنه را می‌زد و امروز چشمان بیدار نظام تحرکات وی را رصد می‌کند و به هیچ عنوان اجازه نخواهد داد اتفاقی مانند سال ۸۸ در کشور رخ دهد."

حیدر مصلحی بدون اینکه صراحتا از آقای رفسنجانی نام ببرد، افزود: "زمانی که رهبری در نماز جمعه آن خطبه‌ها را بیان فرمودند چه کسی بود که نامه بدون سلام علیکم داد."

اکبر هاشمی رفسنجانی کوتاه مدتی قبل از رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، در نامه ای به آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، نسبت به اظهارات محمود احمدی نژاد در مناظره تلویزیونی با نامزدهای اصلاح طلب اعتراض کرد و خواستار مداخله آیت الله خامنه ای شد.

آقای احمدی نژاد در این مناظره، نامزدهای اصلاح طلب را وابسته به اکبر هاشمی رفسنجانی قلمداد کرده و فرزندان آقای رفسنجانی را به فساد مالی متهم کرده بود.

پس از آغاز تظاهرات اعتراضی نسبت به نتیجه اعلام شده انتخابات، آیت الله خامنه ای در خطبه‌های نماز جمعه تهران، خواستار قبول همگانی پیروزی محمود احمدی نژاد شد و علیه ادامه اعتراضات هشدار داد.

Image caption مصلحی به نامه رفسنجانی به رهبر هم اشاره کرده است

با این همه، چند هفته بعد، آقای رفسنجانی با حضور در مراسم نماز جمعه به عنوان امام جمعه موقت تهران، خواستار حل و فصل این بحران سیاسی از طریق تفاهم، توجه به اعتراضات و آزادی بازداشت شدگان شد.

وزیر اطلاعات در ادامه سخنان خود گفت "کسی که جزو سران فتنه بوده و انقلاب و نظام به دلیل یک سری ملاحظات او را مانند آن دو تن دیگر چندان محصور نکرده و به او آزادی عمل داده است امروز امر بر او اشتباه نشود که انقلاب یادش رفته این آقا در فتنه چه نقشی ایفا کرده است."

بعضی از مخالفان تندروی اصلاحات، از محمد خاتمی رئیس جمهور سابق به عنوان یکی از سران فتنه نام می برند.

اظهارات وزیر اطلاعات پس از آن منتشر می‌شود که اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار با خبرنگاران، نویسندگان، دانشجویان و طلاب اصلاح طلب در روز هشت اردیبهشت ماه، ضمن اشاره به اینکه نوار ضبط شده‌ای در اختیار دارد، گفته بود: "تمام حرف‌هایی که در مورد آینده گفتم و روی نوار ضبط شده محقق شد. اگر به نظرات بنده عمل می شد، امروز گرفتار شرارت های سال ۸۸ نمی شدیم چون برای من این اتفاقات روشن بود."

به گفته رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، "سیاست دولت در این هشت سال این بوده است که نیروهای باسابقه را از میدان بدر کنند. بعد اعلام کردند نسل جدید می آوریم."

آقای هاشمی رفسنجانی اظهار داشت که رئیس جمهوری ایران باید بداند که "حکومت برای مردم است. این نمی شود که هر کس هرکاری دلش بخواهد بکند و به مردم اجازه ندهد اعتراض کنند. مردم صاحب حکومت هستند. خدا هم حق حکومت را تنها به ۱۲ معصوم داد و بعد از آن هر فردی که مسئول حکومت شد به رای مردم آمد. اگر دولت بر مردم تحمیل شود مردم در شرایط خطر همکاری نمی کنند و هیچ دولت دیکتاتوری نمی تواند در دنیا موفق شود."

اصلاح طلبان و میانه‌روها سعی دارند در انتخابات ریاست جمهوری آینده آقای هاشمی رفسنجانی یا محمد خاتمی خود را نامزد انتخابات کنند، اما این دو نفر تا کنون آمادگی خود را اعلام نکرده‌اند.

مطالب مرتبط