نام نویسی رحیم مشایی و سرسختی احمدی نژاد

نام نویسی اسفندیار رحیم مشایی برای انتخابات ریاست جمهوری تجلی صفاتی است که هم پیروزی و هم ناکامی را برای محمود احمدی نژاد و گروهش به همراه داشته است: سرسختی، روش تهاجمی و گریز از اجماع.

این صفات در برابر اصلاح طلبان و آمریکا موجب شد که رهبر جمهوری اسلامی و اردوی اصولگرایان نخست از او حمایت کنند و زمینه پیشرفتش را فراهم آورند.

اما اکنون که اکثر محافظه کاران مخالف نام نویسی مشایی بودند سرسختی و عزم جناح احمدی نژاد برای این کار زمینه دشمنی آنها را فراهم آورده است.

احتمال اینکه شورای نگهبان صلاحیت مشایی را تایید کند بسیار کم است. قبلا، آیت الله علی خامنه ای او را حتی برای سمت معاون اولی ریاست جمهوری مناسب تشخیص نداده بود.

اکنون، پافشاری در مورد مشایی اختلاف و تنش را در اردوی محافظه کار دامن خواهد زد و موجب آشفتگی فکری و ریزش هوادارانشان خواهد شد.

احمدی نژاد ابزاری در دست ندارد که به وسیله آن حرف خود را به کرسی بنشاند و یار و همکار نزدیک خود را به کاخ ریاست جمهوری ببرد. حتی تهدید به تعلیق رای گیری، در حالی که سردار سابق سپاه، محمد نجار، در وزارت کشور مسئول انتخابات است، تهدیدی جدی به نظر نمی رسد.

اما اختلافات احمدی نژاد با رفقای سابق خود برای دیگران منفعت دارد. چند قطبی شدن اردوی محافظه کار فضایی را ایجاد می کند که اصلاح طلبان شاید بتوانند در آن نفسی بکشند و حتی برای تقویت نامزدهای خود تلاش کنند.

اسفندیار رحیم مشایی هنگام نام نویسی درباره ضرورت اجرای قانون و شرکت سلیقه های مختلف در انتخابات صحبت کرد. وی گفت: "همه ما باید از قانون تبعیت کنیم. تمام دستگاه‌ها باید تابع قانون باشند من نیز تابع قانون خواهم بود ... مقام معظم رهبری فرمودند تمام سلایق باید در انتخابات حضور داشته باشند."

علت مخالفت محافظه کاران با مشایی افکار اوست. مشایی مبتکر اندیشه "مکتب ایرانی" شناخته می شود و به دلیل ترویج این اندیشه به تجدید نظر طلبی متهم شد و مورد بی مهری قرار گرفت.

مکتب ایرانی اندیشه ای است که ایران را به مثابه یک "پدیده" و یا پله ای در سیر تکامل تاریخی روح بشری معرفی می کند و برای اعتلای آن تلاش دارد.

چکیده تفکر مشایی این است که ملت ایران صحیح ترین درک از اسلام را دارد، و بر پایه آن، انسان را احترام و تکریم می کند.

در این منظومه فکری "ایرانیت" یک موضوع معنوی، و نه قومی، است.

به اعتقاد مشایی گام برداشتن در حوزه معنویات به معنای خطر کردن در زندگی روزمره است. ایمان صحیح در انسانیت تجلی پیدا می کند و انسان با تصمیم های بزرگ بسوی تکامل می رود.

این گونه اعتقادات غیر سنتی مذهبی بود که خشم متفکرین سنتی حوزه های اسلامی را برانگیخت و زمینه انزوای مشایی را فراهم آورد.

اکنون به نظر می رسد که مشایی با اعتقاد به همان اراده گرایی به صحنه انتخابات آمده است ولی اینکه بتواند از سد شورای نگهبان عبور کند موضوع دیگری است.