اعتراض به صادرات خاک ایران به کشورهای همسایه

خاک

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس ایران از صادرات "غیرقانونی" خاک کشاورزی این کشور خبر داده است. همزمان یکی از مقامات دولتی ایران هم درباره خطر بحران خشکسالی در ایران هشدار داده است.

خبرگزاری فارس روز سه‌شنبه (۲۴ اردیبهشت- ۱۴ مه) از قول عباس پاپی‌زاده نوشت که "خاک حاصل‌خیز کشاورزی" ایران به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از جمله قطر و امارات عربی متحده صادر می‌شود.

به گفته آقای پاپی‌زاده، این صادرات "غیرقانونی" است.

این نماینده مجلس تایید کرده که شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد "خاک شیرین" مرغوب کشاورزی از استان‌های بوشهر و هرمزگان در جنوب ایران به کشورهای قطر و امارات متحد عربی صادر می‌شود.

آقای پاپی‌زاده گفته است این خاک حاصل‌خیز به شکل محموله‌های شن، ماسه و مواد معدنی صادر می‌شود "تا قانون را هم دور زده باشند."

به گفته این نماینده مجلس، طبق قانون ایران صادرات خاک کشاورزی ممنوع است اما صادرات شن، ماسه، سنگ و انواع مواد معدنی "ممنوعیتی ندارد".

'موضوع امنیت ملی'

عباس پاپی‌زاده یادآوری کرده است که کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس "خاک زراعی مرغوب ندارند و حتی خاک باغچه و گلخانه‌ را هم وارد می‌کنند".

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس ایران موضوع صادرات خاک کشاورزی را "یک بحث امنیت ملی" شمرده و گفته است: "خاک در مرزبندی‌ها مهم است و قلمرو و وضعیت جغرافیایی یک کشور را نشان می‌دهد."

او پیشنهاد داده است که کشورهای منطقه خلیج‌فارس به بازار مناسبی برای محصولات کشاورزی ایران تبدیل شوند، نه برای خاک ایران.

به گفته این نماینده مجلس، درباره فروش خاک کشاورزی به کشورهای عربی "بارها در مجلس تذکر داده شده است".

خبرگزاری نیمه‌رسمی فارس نوشته است روزنامه‌نگاران ایرانی که اخیرا برای پوشش خبرهای زلزله به بوشهر سفر کرده بودند، "از نزدیک شاهد بارگیری خاک شیرین ایران برای فروش به کشورهای حاشیه خلیج فارس بوده‌اند".

در ماه‌های گذشته گزارش‌های دیگری در رسانه‌های ایران درباره صادرات خاک کشاورزی و واگذاری زمین به شهروندان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس خبرساز شده بود.

توضیح تصویر،

ایران در ۱۰ سال گذشته به شکل پیاپی خشکسالی داشته و میزان بارندگی آن تا ۷۵ درصد سطح عادی کاهش پیدا کرده است

از جمله خبرگزاری مهر در تیرماه سال ۹۱ از قول "یک مقام مسئول سفارت قطر در تهران" گزارش داد که اجاره بخشی از زمین‌های کشاورزی ایران به قطر قطعی شده‌ و "زمین‌های مورد نیاز در حدود ۷ تا ۸ ماه پیش، از ایران اجاره شده‌ است".

این خبرگزاری همچنین در گزارشی دیگر از سرمایه‌گذاری قطری‌ها در جنوب استان کرمان گزارش داده بود.

نگرانی درباره خشکسالی در ایران

گزارش‌ها درباره صادرات خاک حاصل‌خیز ایران به کشورهای دیگر در حالی منتشر شده است که یک مقام وزارت نیرو ایران درباره خطر بحران خشکسالی در این کشور داده است.

علیرضا دائمی، سرپرست معاونت آب وزارت نیرو، روز سه شنبه (۲۴ اردیبهشت) درباره 'بحران آب' در ایران هشدار داده است.

او 'افزایش جمعیت و خشکسالی' را عامل این بحران احتمالی بر شمرده است.

در هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، دولت ایران سیاست افزایش جمعیت را در پیش گرفته و اخیرا آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران هم از این سیاست حمایت کرد.

سرپرست معاونت آب وزارت نیرو ایران یادآوری کرده است که ایران در ۱۰ سال گذشته به شکل پیاپی خشکسالی داشته و میزان بارندگی آن تا ۷۵ درصد سطح عادی کاهش پیدا کرده است.

این مقام دولتی پیش‌بینی کرده است که در ۲۰ سال آینده، حجم آب در دسترس در ایران به 'یک‌چهارم' سطح میانگین کاهش پیدا کند در حالی که این میزان در سال ۱۹۶۰ (حدود نیم قرن پیش) یک‌دوم حجم میانگین بوده است.