زندگینامه نامزدها: علی اکبر ولایتی

علی اکبر ولایتی
Image caption علی اکبر ولایتی گفته که وی و همفکرانش تصمیم گرفته اند نگذارند "آنهایی که با رهبری نظام زاویه دارند امور کشور را به دست بگیرند"

علی اکبر ولایتی، در کنار غلامعی حداد عادل و محمدباقر قالیباف، از اعضای "ائتلاف برای پیشرفت" یا "ائتلاف ۲+۱" است. وی در اظهار نظری تشکیل ائتلاف ۲+۱ را ابتکار خود دانسته است.

آقای ولایتی پزشک اطفال است و در شهرستان شمیران در شمال تهران به دنیا آمده است. آقای ولایتی همواره به عنوان چهره ای محافظه کار و بدون تنش سیاسی شناخته شده و بسیاری از ناظران او را بازگو کننده بی کم و کاست نظر رهبر جمهوری اسلامی می دانند.

در اولین دوره ریاست جمهوری آقای خامنه ای، علی اکبر ولایتی کاندیدای مورد نظر رئیس دولت برای نخست وزیری بود اما مجلس ایران از تایید وی خودداری کرد و به میرحسین موسوی رای داد. پس از آن، علی اکبر ولایتی ۱۶ سال وزیر امور خارجه ایران شد.

او در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین المللی شد و تاکنون با حفظ این سمت، یکی از نزدیک ترین چهره ها به آیت الله علی خامنه ای بوده است. این سیساتمدار، معمولا دربرنامه های صدا و سیما حضور برجسته ای داشته است.

وی همچنین دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی است. این تشکل عهده دار برقراری ارتباط با روحانیون و چهره های مذهبی شیعه و سنی در جهان اسلام است و در آخرین نشست خود در سال جاری میزبان گروهی از چهره های سلفی نزدیک به بنیادگرایان اهل سنت و القاعده بود.

علی اکبر ولایتی در همین اجلاس مفهوم "بهار عربی" را رد کرد و تحولات کشورهای عربی را نتیجه بیداری اسلامی و ریشه گرفته از انقلاب اسلامی دانست. او همچنین تاکید کرد که ایران، نظام سوریه را تنها نخواهد گذاشت.

این کاندیدای ریاست جمهوری وعده داده است که در یک برنامه صد روزه تورم و گرانی را کنترل کند و طی چند هفته رساندن اجناس مورد نیاز کارگران و کارمندان را سازمان دهد. او همچنین از الگوی اقتصادی زمان جنگ دفاع کرده و در عین حال بر ضرورت کاهش تصدی گری دولت و واگذاری کارخانه ها به بخش خصوصی تاکید کرده است.

آقای ولایتی به پیروی از رهبری ایران، همواره تاکید کرده است که تحریم های وضع شده علیه ایران ارتباطی با انرژی هسته ای ندارد و می توان با حفظ برنامه هسته ای ایران، به کمک "دیپلماسی فعال" به تحریم ها پایان داد. او با وجود تاکید بر به رسمیت نشناختن کشوری به نام اسرائیل، محمود احمدی نژاد را به خاطر رد واقعه هولوکاست مورد انتقاد قرار داده است.

او در باره رابطه با آمریکا، با تاکید بر مواضع رهبر جمهوری اسلامی گفته تا هنگامی که این کشور "به عنوان یک ابرقدرت بر خواسته‌های غیر مشروع خود پافشاری می کند" رابطه با آن غیرممکن است.

آقای ولایتی در طول زندگی سیاسی خود با اکبر هاشمی رفسنجانی روابط خوبی داشته و از انتقاد به او پرهیز کرده، اما اخیرا با اشاره به آقای رفسنجانی از کسانی که هنگام اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری آیت الله خامنه ای را "تنها گذاشته اند" انتقاد کرده است.

وی همچنین گفته که وی و همفکرانش تصمیم گرفته اند نگذارند "آنهایی که با رهبری نظام زاویه دارند امور کشور را به دست بگیرند".