آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۲۶ روز تا انتخابات

به روز شده:  17:27 گرينويچ - 19 مه 2013 - 29 اردیبهشت 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. بیست و شش روز تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده وشورای نگهبان اعلام کرده است تا روز سه شنبه 31 اردیبهشت اسامی تائید نامزدهای تائید صلاحیت شده را اعلام خواهد کرد.

  مصطفی محمدنجار وزیر کشور گفته است که "شورای نگهبان با توجه به وظایف قانونی‌اش از مهلت پنج روزه باقی مانده برای بررسی صلاحیت‌ها مطابق قانون استفاده کرد و نامه‌ای هم برای ما فرستادند."

   بر اساس قانون، شورای نگهبان می تواند از یک دوره پنج روزه دیگر تا روز سه شنبه 31 اردیبهشت برای بررسی صلاحیت نامزدها استفاده کند.

  به گفته وزیر کشور، در انتخابات ریاست جمهوری ۶۶ هزار شعبه اخذ رای وجود دارد و بعد از آنکه شورای نگهبان نتایج تائید صلاحیت نامزدها را اعلام کرد، وزارت کشور طبق قانون 48 ساعت فرصت دارد تا اسامی نامزدهای "مورد تأیید را به اطلاع عموم و خود کاندیداها برساند."

  به گفته وزیر کشور قرار شده است که "در این 48 ساعت جلسه مشترکی با کاندیداهای تأیید صلاحیت شده برگزار شود و بایدها و نبایدها و نکاتی که برای برگزاری انتخاباتی باشکوه لازم است" به اطلاع کاندیداها رسانده شود.

 2. حسین ابراهیمی، عضو جامعه روحانیت مبارز، از تشکل‌های روحانیون محافظه‌کار، گفته است که رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی "به صلاح نیست" اما گفته با توجه به فضای سیاسی ایران با حضور او "قطعا سیاست دچار مشکلات زیادی می‌شود و باید در آن تامل کرد."

 3. روزنامه بهار "سقوط بازار بورس در چند روز گذشته را "سیاسی" توصیف کرده و نوشته که دولت بورس تهران با هدف تخریب یک چهره انتخاباتی "بیش از 3‌میلیارد دلار منفی کرد."

  به نوشته روزنامه بهار "بورس تهران که درست از ابتدای سال تا زمان اعلام نامزدی یک روحانی سرشناس، بیش از 7هزار واحد رشد کرده بود دو روز پس از اعلام نامزدی وی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، یکی از سنگین‌ترین سقوط‌ها را در تاریخ 46ساله خود تجربه کرد"

  روزنامه بهار چاپ تهران نوشته "باتوجه به آن‌که بازیگران اصلی بورس تهران سهامداران حقوقی هستند نزول قیمت‌ها بیشتر ناشی از عرضه سهام از سوی بعضی از این شرکت‌ها و انفعال بعضی بازیگران اصلی بازار منتسب به جریان انحرافی است که منجر به سقوط بی‌سابقه بورس تهران شده است"

  بنابر بر نوشته این روزنامه هدایت این بحران از داخل بورس است و "بعضی جریان‌های سیاسی برای تخریب توانایی اقتصادی این چهره سیاسی دست به دامان بازار‌های سرمایه‌گذاری شده‌اند و با ایجاد بحران در این بازارها این طور نمایش می‌دهند که در صورت پیروزی وی در انتخابات فضای اقتصادی کشور با بحران بیشتری مواجه می‌شود."

 4. خبرگزاری فارس با انتشار تصاویری از دکورهایی که تلویزیون دولتی ایران برای برنامه های انتخاباتی آماده کرده است، نوشته "تلویزیون برای انتخابات ریاست جمهوری و تبلیغات نامزدها، ۵ برنامه اصلی در نظر گرفته است."

  مناظره نامزدها در انتخابات سال 1388 به یکی از برنامه‌های پرمخاطب تلویزیون ایران تبدیل شد ولی "امسال هنوز برگزاری مناظره‌ها در هاله‌ای از ابهام است."

  به نوشته خبرگزاری فارس، تعداد کاندیداها و وجود برخی حاشیه‌ها در مناظره گذشته باعث شده "تا رسانه ملی در این مورد کمی دست‌به عصاتر حرکت کند."

 5. روزنامه کیهان در سرمقاله خود از شورای نگهبان خواسته که با بخش‌هایی از اصلاح‌طلبان و همچنین طرفداران محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی سختگیری کند.

  سرمقاله این روزنامه نزدیک به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، می‌گوید: "شورای محترم نگهبان مسئوليت دارد مُرّ قانون را درباره همه وابستگان به جريان فتنه و حلقه انحراف (بازوی مکمل و پارسنگ در خدمت فتنه‌گران) به اجرا بگذارند. معنای اين سخن آن است که شورای نگهبان حق ندارد سر اصول کلی انقلاب و منافع ملی کمترين تخفيفی بدهد."

 6. عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، گفته است که اخبار و شایعات منتشرشده درباره تصمیم این شورا نسبت به صلاحیت نامزدهای انتخابات مورد تایید شورای نگهبان نیست.

  آقای کدخدایی همچنین گفته که از بین کسانی که برای نامزدی ثبت نام کرده‌‌اند حدود 40 نفر از چهره‌های شاخص سیاسی بوده‌اند.

 7. علیرضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفته که "عناصر دوران سازندگی همراه با عناصر دوران اصلاحات و افراد حاکم فعلی در کشور به دنبال ایجاد تلاطم در آینده کشور هستند."

  به گفته این نماینده مجلس، "در حال حاضر در کشور نیاز به آرامش برای رفع مشکلات موجود دارد اما عده ای به دنبال دعوت به بی ثباتی و تنش های گذشته هستند."

  آقای زاکانی گفته که اگر "دعوتی برای بازگشت به 20 سال گذشته صورت می گیرد به منظور به قهقرا بردن مسیر انقلاب اسلامی است. در  حال حاضر کسانی در عرصه رقابت هستند که توصیه به حرکت قهقرایی و دعوت به 20 سال گذشته می کنند که این موضوع یک فاصله 200-300 ساله را برای کشور به وجود می آورد که امکان جبران آن نیست."

 8. سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در جمع حامیانش گفته که "خدایا تو شاهدی که این رقابت برای کسب قدرت و تلاش برای فزون کردن مال و ثروت نیست، بلکه می‌خواهیم نشانه‌های دین تو را برگردانیم و اصلاح را در سرزمین‌های تو ظاهر سازیم، تا بندگان مظلوم تو امنیت پیدا کنند و خطوط معطل مانده تو برپا شود."

  به گزارش خبرگزاری فارس، آقای جلیلی بر نحوه تبلیغات انتخاباتی گفته "بنده به همه شما که با نگاه تکلیف مدارانه وارد عرصه شده‌اید، می‌گویم مبادا در مسیری گام بردارید که آخرت خود را به دنیای دیگران بفروشید."

 9. خبرگزاری ایلنا در گزارشی که از صنعت چاپ و نشر ایران تهیه کرده، می‌گوید مشکلات این صنعت به قدری زیاد است که بعید است تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست‌جمهوری بتواند صنعت چاپ ایران را نجات دهد.

 10. پرویز داودی معاون اول سابق محمود احمدی نژاد که اکنون از حامیان جبهه پایداری و مسئول برنامه این گروه است در باره طرح تفکیک جنسیتی و گشت ارشاد گفته "بحث های فرهنگی اولویت برنامه‌های ما است؛ مسائل فرهنگی و سیاست های فرهنگی باید از متن آیات و روایات استخراج شود، در اجرای سیاست های فرهنگی معیارها و ضوابطی که در اسلام در نظر گرفته شده را مورد توجه قرار می دهیم."

  به گفته آقای داودی، "در اجرای سیاست ها در زمان ها و موقعیت های مختلف باید این را مدنظر داشته باشیم که با انسان ها مواجه هستیم و نه با اجسام فیزیکی بنابراین باید بسیار ظریف و هنرمندانه عمل کنیم."

  جبهه پایداری گروهی است متشکل از رانده شدگان دولت آقای احمدی نژاد و طرفداران محمدتقی مصباح یزدی که از نامزدی کامران باقری لنکرانی حمایت می کنند.

 11. روح الله حسینیان عضو جبهه پایداری ضمن اطمینان از تایید صلاحیت کامران باقری لنکرانی از نامه تعدادی از وزرای سابق دولت احمدی‌نژاد به شورای نگهبان خبر داده است و گفته که "این افراد با لنکرانی کار کرده بودند بنابراین در نامه‌ای به شورای نگهبان، شهادت مدیر و مدبر بودن او دادند."

  به گفته آقای حسینیان، شهادت دادن اشکال قانونی و شرعی ندارد و "اگر مساله‌ای شرعی به ذهن فردی رسیده و به عنوان مدرکی به شورای نگهبان یادآوری کند هیچ اشکال شرعی و قانونی متوجه وی نمی شود."

  آقای حسینیان درباره انتشار خبری مبنی بر نامه آیت الله مصباح به علما در حمایت از لنکرانی گفته "در جریان جزئیات این نامه نیستم اما با توجه به آشنایی که نسبت به اخلاق آیت الله مصباح دارم، نوشتن چنین نامه ای را بعید می دانم."

 12. تعدادی از نماینده‌های مجلس ایران در نامه‌ای به حسن ابوترابی‌فرد، نائب رئیس مجلس و نامزد انتخابات، از او خواسته‌اند که از نامزدی انصراف بدهد.

  آقای ابوترابی‌فرد نامزد ائتلاف پنج‌نفره محافظه‌کاران بود. البته علاوه بر او منوچهر متکی نیز از همین ائتلاف نامزد انتخابات شد.

 13. غلامعلی حداد عادل، نماینده مجلس و نامزد انتخابات، گفته است که هنوز برای نامزدی ریاست مجلس تصمیم نگرفته است.

  انتخاب هیئت رئیسه مجلس باید در ماه خرداد انجام شود و آقای حداد عادل گفته احتمالا این انتخاب به تعویق خواهد افتاد.

 14. پنجاه نماینده مجلس با امضای نامه‌ای از سخنان احمد جنتی در نکوهش "اشرافی‌گری" حمایت کرده‌اند.

 15. مرکز پژوهشهای مجلس ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری گزارش مفصلی در باره " راهکارهای تقویت احزاب سازمان یافته در کشور" منتشر کرده و در آن ضمن بررسی اهمیت احزاب در جوامع "مدرن و پیشرفته" تاکید کرده است که احزاب تنها نهادهایی هستند که خارج از ساختار حکومتی کار سیاسی انجام می دهند.

  کارشناسان مرکز وابسته به مجلس ایران در این گزارش تاکید کرده اند که "احزاب از کانال و مکانیسم انتخابات به دنبال دستیابی به قدرت هستند ولی گروههای دیگر چنین مشخصه ای ندارند. احزاب برای دستیابی به قدرت تلاش می کنند ولی گروههای فشار در پی تاثیر گذاری بر روند جریان امور اداره جامعه فعالیت می کنند."

 16. غلامعلی حداد عادل امروز در پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه امیرکبیر گفت آقای قالیباف درباره حوادث کوی دانشگاه "خوب عمل کرد".

  او حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی را "حداقل مجازاتی دانست که می‌توانست برای آنها در نظر گرفته شود."

  او توضیح داد که شاید "خودشان هم اینطور راحت‌تر باشند" که برایشان دادگاهی برگزار نشود.

  آقای حداد عادل همچنین گفت "احمدی‌نژاد 84 با احمدی‌نژاد 88 و احمدی‌نژاد فعلی متفاوت بود."

  او گفت حمایتش از محمود احمدی‌نژاد در آن زمان ناشی کم‌بصیرتی نبوده "فقط شرایط عوض شده است."

 17. وبسایت الف در گزارشی به بررسی وضعیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پرداخته و در آن وضعیت دو نامزد ریاست جمهوری یعنی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و محمدباقر قالیباف شهردار تهران را بررسی کرده است.


  در این گزارش با اشاره به این که شورای نگهبان اکنون سرگرم بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات است، نوشته این شورا "از یک طرف مجبور است بسیاری از کاندیداهای باسابقه انقلابی که از حیث رجل سیاسی شایستگی نامزدی را ندارند ردصلاحیت کند و از سوئی دیگر با مطالبه بی امان بخشی از بدنه جامعه مواجه است که معتقدند فردی مثل هاشمی باید ردصلاحیت شود."

 18. سعید جلیلی به یورونیوز گفته که هر کسی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران پیروز شود غنی‌سازی اورانیوم ادامه خواهد یافت.

  سعید جلیلی، از نامزدهای انتخابات، دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره‌کننده ارشد ایران در بحران هسته‌ای است.

 19. مهدی دواتگری، نماینده مجلس، گفته است اگر محمود احمدی‌نژاد از رد صلاحیت احتمالی اسفندیار رحیم مشایی تمکین نکند، ممکن است عدم کفایت سیاسی او در مجلس طرح بشود.

تقویم انتخابات ریاست جمهوری ایران

به روز شده: 18 مه 2013
 • ۳۱ اردیبهشت: پایان بررسی صلاحیت نامزدها توسط شورای نگهبان و اعلام نتیجه به وزارت کشور
 • اوایل خرداد: وزارت کشور حداکثر ظرف دو روز پس از دریافت نظر شورای نگهبان باید فهرست نامزدها را اعلام کند. تبلیغات رسمی بلافاصله آغاز می‌شود
 • ۲۳ خرداد: پایان مهلت تبلیغات انتخاباتی
 • ۲۴ خرداد: برگزاری انتخابات
 • ۳۱ خرداد: در صورتی که هیچ یک از نامزدها موفق به کسب بیش از نیمی از آرای شرکت کنندگان در انتخابات نشوند، دو نفری که بیشترین رأی را دارند در مرحله دوم رقابت می‌کنند

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.