حرف تازه: آیت الله خمینی، هاشمی رفسنجانی را هم مناسب رهبری می‌دانست

  • امید پارسانژاد
  • بی‌بی‌سی
توضیح تصویر،

اکبر هاشمی رفسنجانی نزدیک‌ترین مشاور آیت‌الله خمینی شناخته می‌شد و از طرف او به جانشینی فرماندهی کل قوا منصوب شده بود

زهرا مصطفوی، دختر آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در نامه‌ای به آیت الله علی خامنه‌ای برای نخستین بار رسما اعلام کرده است که پدرش علاوه بر آقای خامنه‌ای، اکبر هاشمی رفسنجانی را هم مناسب جانشینی خود می‌دانست.

خانم مصطفوی که خواستار دخالت آیت الله خامنه ای در موضوع رد صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی توسط شورای نگهبان است، در نامه سرگشاده خود به رهبر ایران نوشته است: "همان روزی که تأیید امام بر رهبری حضرتعالی را از زبان ایشان شنیدم و همواره آن نظریه را در مواقع لازم بیان کرده ام، تأیید صلاحیت برادر آقای هاشمی را هم شنیدم، زیرا امام بعد از نام جنابعالی نام ایشان را هم ذکر کردند."

دختر آیت الله خمینی نوشته است که چون مجلس خبرگان رهبری، آقای خامنه ای را به عنوان جانشین پدرش برگزید، تا کنون لازم ندیده بود که این موضوع را اعلام کند.

خانم مصطفوی از فاصله افتادن میان آقای هاشمی رفسنجانی و آیت الله خامنه ای اظهار نگرانی کرده و گفته است که پدرش عقیده داشت: "این دو وقتی با هم باشند خوبند."

تأیید آیت الله خمینی

این موضوع که بنیانگذار جمهوری اسلامی عقیده داشت که آقای خامنه ای، رئیس جمهور وقت، برای رهبری آینده کشور مناسب است را نخستین بار آقای هاشمی رفسنجانی پس از مرگ آیت الله خمینی و در جلسه مجلس خبرگان رهبری که برای تعیین جانشین او برگزار شده بود اعلام کرد.

قانون اساسی ایران در آن هنگام تصریح داشت که رهبر کشور می بایست از میان مراجع تقلید شیعه انتخاب شود.

در جلسه مجلس خبرگان پس از مرگ آیت الله خمینی، ابتدا نامه او به اعضای خبرگان قرائت شد که در آن آمده بود: "من از ابتدا اعتقاد داشتم که شرط مرجعیت (برای رهبری) لازم نیست و مجتهد عادل مورد تأیید خبرگان سراسر کشور کفایت می کند".

سپس در مورد تشکیل شورای رهبری رأی گیری شد که رأی نیاورد.

آنگاه آقای هاشمی رفسنجانی که ریاست جلسه را به عهده داشت، به ذکر خاطره ای مشغول شد: "ما یک جلسه با رؤسای قوا، نخست وزیر و احمد آقا (پسر آیت الله خمینی و رئیس دفتر او) خدمت امام بودیم. همان موقعی که مسئله آقای منتظری داغ شده بود. ما با امام مباحثه داشتیم. یکی از احتجاجات ما با امام این بود که اگر شما آقای منتظری را کنار بگذارید، ما در رهبری دچار مشکل می شویم. امام هم هیچوقت به [رهبری] شورایی خیلی تمایل نداشتند، فرد هم ما می گفتیم کسی را الآن نداریم که در جامعه مطرح کنیم، چون فرض ما بر مرجعیت بود. امام فرمودند چرا ندارید؟ آقای خامنه ای."

او دو خاطره دیگر هم در مورد تأیید آیت الله خمینی از آقای خامنه ای ذکر کرد و در نتیجه رئیس جمهور وقت، به رغم تأکید قانون اساسی بر لزوم مرجع بودن رهبری، موقتا به رهبری انتخاب شد.

قانون اساسی مدتی بعد تغییر کرد و مجلس خبرگان در جلسه ای دیگر بار دیگر به رهبری آیت الله خامنه ای رأی داد.

اشاره تازه دختر آیت الله خمینی ظاهرا به همان جلسه ای است که رؤسای قوا، نخست وزیر و احمد خمینی با رهبر وقت داشتند.

پیشتر هم به صورت غیر رسمی و در محافل سیاسی گفته می شد که در آن جلسه، آیت الله خمینی تنها به نام آقای خامنه ای اشاره نکرده بود، اما این نخستین بار است که این موضوع رسما منتشر می شود.