آژانس انرژی اتمی منتظر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران است

Image caption علی اصغر سلطانیه (راست) نماینده ایران در آژانس و هرمن ناکرتس بازرس ارشد این سازمان در آخرین دور گفتگوها

انتظار می رود پرونده هسته ای ایران مهمترین موضوع نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی باشد که امروز آغاز می شود اما به نظر می رسد آژانس تا پایان انتخابات ریاست جمهوری ایران از صدور قطعنامه در محکومیت ایران خودداری کند.

آخرین گزارش فصلی سازمان انرژی اتمی درباره ایران که یازده روز پیش منتشر شد نشان می‌داد با وجود قطعنامه های شورای حکام آژانس انرژی اتمی و شورای امنیت -که از ایران می خواستند غنی سازی اورانیوم را متوقف کند- ایران برنامه هسته ای خود را توسعه هم داده است.

سازمان انرژی اتمی در جدیدترین گزارش خود گفت ایران در تاسیسات غنی سازی نطنز، ۷۰۰ سانتریفیوژ جدید از نوع "آی آر-۲ ام" نصب کرده است؛ در حالی است که در ماه فوریه، تعداد ۱۸۰ سانتریفیوژ در این تاسیسات وجود داشته است.

در این گزارش آژانس بار دیگر از "احتمال ابعاد نظامی" فعالیت‌های هسته ای ایران ابراز نگرانی کرد.

با وجود تحریمهای اعمال شده علیه ایران، این کشور ظرفیت غنی سازی خود را افزایش داده و می تواند اورانیوم با درجه خلوصی تولید کند که برای ساخت بمب هم مناسب باشد.

گزارش آژانس نشان می دهد ایران در حال تبدیل بخش بزرگی از اورانیوم با غلظت متوسط به سوخت راکتور است. برگرداندن این سوخت به حالت اول هرچند غیرممکن نیست اما کار دشواری است. با این حال به گفته کارشناسان سرعت این تیدیل بقدری کند است که مانع افزایش ذخیره اورانیوم ایران نمی شود.

علاوه بر این، آژانس نگران تحقیقات هسته ای ایران پیش از سال ۲۰۰۳ هم هست. این تحقیقات که در پارچین انجام می‌شود احتمالا هنوز هم ادامه دارد. آژانس احتمال می‌دهد هدف این تحقیقات، تولید سوخت کافی برای کلاهک هسته‌ای موشک باشد.

در گزارش آخر سازمان انرژی اتمی آمده که ایران در ماههای اخیر دست به ایجاد تغییراتی در پارچین زده است.

از جمله تغییرات به گفته آژانس، آسفالت‌کاری بخش‌های زیادی از آن است، که کار بازرسی دقیق را سخت‌تر می‌کند.

ایران تمامی این‌ها را تکذیب می‌کند و می‌گوید برنامه هسته‌ایش برای تولید انرژی و تولید ایزوتوپهایی است که کاربرد پزشکی دارند.

با اینکه از آخرین گزارش عمده آژانس درباره ایران حدود دو سال می گذرد و در این مدت ده ملاقات بین ایران و آژانس صورت گرفته -که آخرین آن بیست روز پیش بود- اما پیشرفتی در مذاکرات حاصل نشده و گزارشهای آژانس هم همچنان بیشتر بر پایه اطلاعات خارجی نوشته می‌شود.

وندی شرمن نماینده آمریکا در مذاکرات ۵+۱ -که تا انتخابات ریاست جمهوری ایران متوقف است- به کمیته روابط خارجی سنای این کشور گفته بالاخره "در یک زمانی" آژانس باید پرونده ایران را به شورای امنیت سازمان ملل بفرستد.

فعلا اما به نظر می رسد آژانس در این جلسه امروز تصمیمی نگیرد، یکی بعلت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران و دیگر اینکه ۵+۱ نمی خواهد دست خود را فعلا رو کند.

مارک هیبز تحلیلگر انستیتوی کارنگی برای صلح بین‌المللی به خبرگزاری فرانسه گفته "۵+۱ آماده است" تا چند ماه دیگر این روال را ادامه دهد.

مطالب مرتبط