جان کری: شجاعت مردم ایران ستودنی است

هواداران حسن روحانی در خیابانهای ایران
Image caption بیانیه کاخ سفید در حالی منتشر می شود که فضای سیاسی و رسانه‌های آمریکا در ماههای گذشته پیش‌بینی از پیروزی نامزد میانه‌ها و اصلاح طلبان در ایران ارایه نکرده بودند

کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ به نتایج انتخابات ایران و پیروزی حسن روحانی واکنش نشان دادند. دولت آمریکا ضمن تبریک به مردم ایران به آنچه شجاعت و مشارکت سیاسی آنها خوانده شده ادای احترام کرده است.

در بیانیه کاخ سفید که روز شنبه (۱۵ ژوئن - ۲۴ خرداد) و ساعاتی پس از اعلام نتایج نهایی شمارش آرا در ایران منتشر شد، دولت آمریکا خطاب به ایرانیان آورده: "ما به رای مردم ایران احترام می گذاریم و به آنها برای حضور در این فرآیند سیاسی تبریک می گوییم، شجاعت آنها باعث شد تا صدایشان شنیده شود."

"انتخابات روز گذشته، اقدامی در برابر عدم شفافیت، سانسور رسانه‌ها، اینترنت و پیامک‌ها، و اعتراضی در برابر فضای ارعاب و امنیتی بود که آزادی بیان و حضور مردم را محدود کرده بود. با این وجود و به رغم موانع و محدودیت‌هایی که حکومت ایجاد کرده بود، مردم ایران مصمم شدند تا برای شکل بخشیدن به آینده خود وارد عمل شوند."

این اولین واکنش رسمی دولت آمریکا به پیروزی حسن روحانی، نامزد میانه رو در انتخابات روز جمعه (۲۴ خرداد - ۱۴ ژوئن) بود که با حمایت اصلاح‌طلبان توانست با کسب بیش از ۱۸ میلیون رای به عنوان رئیس جمهوری جدید ایران انتخاب شود.

در ادامه بیانیه کاخ سفید آمده است: "ما امیدواریم که حکومت ایران در جهت خواست مردم این کشور گام بردارد و با تصمیم‌های مسئولانه فردایی بهتر برای ایرانیان ترسیم کند. ایالات متحده آمریکا همچنان آماده است که با حکومت ایران در جهت دستیابی به راه حلی دیپلماتیک بر سر نگرانی‌های 'جامعه جهانی' درباره برنامه هسته‌ای این کشور به طور مستقیم مذاکره کند."

بیانیه کاخ سفید در حالی منتشر می شود که فضای سیاسی و رسانه‌های آمریکا در ماههای گذشته پیش‌بینی از پیروزی نامزد میانه‌روها و اصلاح طلبان در ایران ارایه نکرده بودند و اکنون از پیروزی آقای روحانی در مرحله اول انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری با "شگفتی" یاد می کنند.

جان کری: شجاعت مردم ایران ستودنی است

همزمان با انتشار بیانیه کاخ سفید، جان کری، وزیر خارجه آمریکا هم در بیانیه‌ای جداگانه به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران واکنش نشان داد.

آقای کری در این بیانیه گفته است: "ما اعلام نتایج انتخابات توسط وزارت کشور ایران و برنده شدن حسن روحانی در انتخابات یازدهم را پیگیری می کردیم. شجاعت مردم ایران برای بیرون آمدن و رای دادن در شرایطی که بسیار تحت کنترل حکومت بود و اجازه آزادی بیان و تجمع بسیار محدود شده بود، از نظر ما ستودنی است."

"ما همچنان درباره نبود شفافیت در چگونگی برگزاری انتخابات، سانسور و ایجاد محدودیت برای اصحاب رسانه، محدودیت‌های اینترنتی و پیام کوتاه نگرانیم و با وجود همه این چالش‌ها، مردم ایران به طور رسا اعلام کردند که خواهان فرادیی نو و بهتر هستند."

در ادامه این بیانیه آقای کری خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری جدید ایران آورده: "آقای روحانی، رئیس جمهور منتخب، به دفعات در کارزارهای انتخاباتی خود از بسط آزادی برای همه ایرانیان سخن گفت. در ماههای آینده، او این فرصت را خواهد داشت که به عهد خود نسبت به مردم ایران وفا کند."

وزیر خارجه آمریکا هم همچون کاخ سفید در پایان بیانیه خود ابراز امیدواری کرده که ایران با محترم شمردن تعهدات بین المللی‌اش به رفع "نگرانی های جامعه جهانی" از برنامه هسته‌ای این کشور کمک کند.

مطالب مرتبط