شورای نگهبان، صحت انتخابات ریاست جمهوری را تائید کرد

نتیجه نهایی انتخابات
توضیح تصویر،

نتیجه نهایی انتخابات

ستاد انتخابات کشور در ایران گفته است که شورای نگهبان صحت یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی حسن روحانی را با کسب اکثریت مطلق آرا تائید کرده است.

در اطلاعیه ای که این ستاد منتشر کرده است آمده: "در اجرای ماده (۷۹) قانون انتخابات ریاست جمهوری به اطلاع مردم شریف ایران اسلامی می رساند، شورای محترم نگهبان صحت برگزاری انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری را تائید نمود."

در ادامه این اطلاعیه آمده است: "بدین ترتیب حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور منتخب دوره یازدهم ریاست جمهوری برگزیده شدند."

وزارت کشور روز شنبه، ۲۵ خرداد پس از شمارش آرا اعلام کرد که حسن روحانی با به دست آوردن ۵۰.۷ درصد از کل آرا در انتخابات پیروز شد.

دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در ۱۲ مرداد پایان می یابد و حسن روحانی پس از مراسم تنفیذ و تحلیف رسما کار خود را به عنوان هفتمین رئیس جمهور ایران آغاز می کند.

هنوز تاریخ دقیق مراسم تنفیذ و تحلیف آقای روحانی قطعی نشده است، اما به گفته محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس، مراسم تحلیف احتمالا در روز ۱۳ یا ۱۴ مردادماه برگزار می شود.

آقای روحانی دو هفته پس از برگزاری مراسم تحلیف، فرصت دارد تا کابینه‌اش را به مجلس معرفی کند و مجلس هم ۱۰ روز فرصت دارد که صلاحیت و برنامه‌های وزیران پیشنهادی را بررسی کند.