ایران قتل شیعیان مصری را محکوم کرد

صالحی
توضیح تصویر،

صالحی هدف قاتلان چهار شیعه مصری را تضعیف و بی‌ثبات کردن مصر دانسته است

در حالیکه ایران قتل چهار شیعه مصری را محکوم کرده و یکی از مراجع تقلید شیعه در قم خواستار اقدام مقامات مذهبی مصر در این زمینه شده، دولت مصر از بازداشت هشت نفر در ارتباط با این قتل خبر داده است.

پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه ایران روز سه شنبه ۴ تیر (٢۵ ژوئن)، گزارش کرد که علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه، در مکالمه تلفنی با همتای مصری خود، قتل چهار تن از شیعیان مصری در روستایی نزدیک به قاهره، پایتخت، را محکوم کرده است.

بر اساس این گزارش، آقای صالحی گفته است که هدف "اقدامات گروهی تندرو در مصر و حمله به منزل شیح حسن شحاته، از علمای اسلام و تنی چند از مسلمانان این کشور که به طرز فجیعی شهید و زخمی شدند" ایجاد بی ثباتی در مصر بوده است.

وی افزوده است: "ما برای مصر جز خیر و ثبات نمی‌خواهیم، اما برخی طرف‌ها در این کشور، یک روز با ایجاد درگیری با جامعه مسیحیان و روز دیگر بین مسلمانان، در صدد تضعیف و بی‌ثبات کردن مصر هستند."

این گزارش می‌افزاید که وزیر خارجه مصر نیز با محکوم کردن قتل شیعیان مصری، اظهار داشت "به فتنه‌گران اجازه نخواهیم داد به درگیری‌های فرقه‌ای و مذهبی در این کشور دامن بزنند و با مسبین قویا برخورد می‌کنیم."

وزارت خارجه ایران هم با صدور بیانیه‌ای در مورد حمله به شیعیان مصری، گفته است که جمهوری اسلامی "هرگونه اقدام افراط‌گرایانه و خشونت‌طلبانه" را محکوم می‌کند و ابراز امیدوار کرده که "ملت فهیم و انقلابی مصر به مدد رهبران مدبر خویش با توطئه شوم تفرقه‌افکنانه میان فرق اسلامی نیز هوشیارانه برخورد خواهند کرد."

توضیح تصویر،

آیت‌الله صافی "علمای وهابی" را به تحریک اختلاف و درگیری فرقه‌ای بین مسلمانان متهم کرده است

همچنین، آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی، از مراجع تقلید در قم، در پیامی خطاب به "علمای دانشگاه الازهر" در مصر، گفته است که قاتلان شیخ محمد حسن شحاته، روحانی شیعه، به جسد او هم جسارت کردند و با این اقدام "چهره رحمتی دین حنیف را در دنیا به خشن‌ترین چهره - که خلاف شئونات انسانی و اسلامی بود - نشان دادند."

وی گفته است که عاملان این قتل "در سایر کشورهای اسلامی هم امنیت و آرامش را از مسلمانان گرفته و روزگار را بر آنها سیاه کرده اند" و خطاب به مقامات دانشگاه الازهر گفته است "آیا نمی‌بینید هر روز علمای وهابی چه فتاوای خلاف شرعی می‌دهند و مسلمانان را به ریختن خون مسلمانان تحریک می کنند؟"

پس از انتشار خبر کشته شدن شیعیان مصری در روز یکشنبه، دانشگاه الازهر با صدور اعلامیه ای، این حادثه را محکوم کرد.

بازداشت مسئولان قتل شیعیان

در همانحال، پلیس مصر اعلام کرده که هشت نفر را در ارتباط با قتل چهار شیعه مصری در روز یکشنبه بازداشت کرده است.

روز سه‌شنبه، خبرگزاری خاورمیانه به نقل از منابع پلیس مصر گزارش کرد که دیگر مظنونان قتل شیعیان مصری از خانه‌های خود گریخته‌اند، اما ماموران پلیس تلاش برای یافتن و بازداشت آنان را آغاز کرده اند.

توضیح تصویر،

مقامات مصری وعده داده اند عاملان قتل شیعیان را به شدت مجازات کنند

روز یکشنبه، جمعی از شیعیان مصری در خانه‌ای در روستای زاوبه ابومسلم، در نزدیک شهر ابوالنمرس در جنوب قاهره، هدف حمله قرار گرفتند که در جریان آن، چهار تن از آنان کشته و شماری زخمی شدند.

این افراد در زمان حمله برای برگزاری مراسمی به مناسبت نیمه شعبان، عید ولادت امام دوازدهم شیعیان، در این خانه گرد آمده بودند که افرادی این خانه را محاصره کردند و خواستار خروج آنان شدند.

مهاجمان سپس وارد خانه شدند و به ضرب و شتم شرکت کنندگان در این مراسم پرداختند و پس از کشتن چهار تن از آنان، اجسادشان را در خیابان‌های روستا روی زمین کشیدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مقتولان این واقعه قبلا سنی بودند، اما به تشیع گرویده بودند و ظاهرا به همین دلیل، هدف برخورد خشونت‌ آمیز مهاجمان قرار گرفتند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از انتشار خبر این واقعه، دفتر رئیس جمهوری مصر، با صدور بیانیه‌ای "حمله به شهروندان مصری" را محکوم کرد، اما در این بیانیه به مذهب مقتولان اشاره نشده است.

برخی سازمان‌های مدافع حقوق بشر در مصر، رئیس جمهوری این کشور را به جهتگیری دینی و دولت او را به کوتاهی در حمایت از حقوق اقلیت‌ها متهم کرده‌اند.

محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر، به گروه اخوان المسلمین، که یک گروه اسلامگرای سنی است وابسته است.

اکثر مردم مصر مسلمان سنی هستند و شیعیان اقلیت کوچکی را در این کشور تشکیل می‌دهند.

تحولات اخیر در سوریه و حمایت ایران از حکومت تحت تسلط علویان در آن کشور، ظاهرا باعث افزایش خشم تندروهای سنی نسبت به شیعیان شده است.