تنش‌ تازه میان قوه قضاییه و مجلس ایران با احمدی‌نژاد

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، می گوید این که دولت محمود احمدی‌نژاد لایحه‌های پیشنهادی قوه قضاییه را به مجلس نمی‌فرستد، "شبیه یک لجبازی کودکانه است."

آقای لاریجانی مخالفت دولت را با این که کانون وکلا زیرمجموعه قوه قضاییه شود رد کرده و گفته است: "در اکثر کشورهای دنیا سیستم قضایی پروانه وکلا را تایید می‌کند." او همچنین از لایحه افزایش اختیارات وزیر دادگستری انتقاد کرده است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، سه روز پیش دستور داد که "پیشنهاد ارائه شده توسط قوه قضائیه برای دخالت این قوه در امور وکالت و کانون وکلا" از لایحه پیشنهادی قوه قضاییه حذف شود. او این دستور را با ارجاع به سوگند خود بر "دفاع از حقوق مردم و حفاظت از قانون اساسی" صادر کرده بود.

صادق لاریجانی گفته است: "برای ما سوال ایجاد شده است که مگر در کشور چند مرجع تشخیص و تفسیر قانون اساسی وجود دارد و آیا ریاست جمهوری در مرجع تشخیص و تفسیر قانون اساسی است؟"

رئیس قوه قضاییه ایران همچنین گفته که رئیس‌جمهور حق دخل و تصرف در لوایح این قوه را ندارد و باید آنها را سریعا به مجلس ارائه کند.

در سال‌های اخیر تلاش قوه قضاییه ایران برای تسلط بیشتر بر کانون وکلای دادگستری انتقادهای زیادی را برانگیخته است.

از مصوبه‌های خلاف قانون تا 'توبه'

علی لاریجانی، رئیس مجلس هم امروز بعضی مصوبه‌های دولت را خلاف قانون دانسته است.

آقای لاریجانی در نامه‌هایی به آقای احمدی‌نژاد ده مصوبه دولت او را غیرقانونی اعلام کرده است. مصوبه اصلاح توزیع سهام، مصوبه دولت درباره عرضه زمین و مسکن و همچنین مصوبه دولت درباره توزیع زمین، از این جمله‌اند.

علاوه بر این چند نماینده مجلس از سخنان روز گذشته سخنگوی دولت درباره بازگشت آقای احمدی‌نژاد به همراه امام دوازدهم شیعیان انتقاد کرده‌اند.

غلامحسین الهام دیروز گفته بود: "احمدی‌نژاد در رجعتی دیگر همراه با امام عصر حکومت مطلوب را پیگیری خواهد کرد."

علاالدین بروجردی، نماینده مجلس، این سخنان را "وهن اعتقادات شیعه" خوانده است.

حسن سبحانی‌نیا نیز گفته که آقای احمدی‌نژاد گرفتار "افراد متملق و چاپلوس" شده است.

محمدتقی رهبر، نماینده دیگر مجلس هم گفته: "متاسفانه مردم کشور در چند ماه اخیر شاهد اظهارات شرم‌آور احمدی‌نژاد درباره رجعت دوستان و اطرافیانش هستند." آقای رهبر به آقای احمدی‌نژاد توصیه کرده: "برای طرح اظهارات خلاف دین، در درگاه خدا توبه کند."

کمال‌الدین پیرموذن هم گفته انتخابات ریاست‌جمهوری این دوره "نه بزرگ به خرافه‌گرایی‌های دولت احمدی‌نژاد بوده است."

تنش میان دولت با مجلس و قوه قضاییه در زمستان گذشته به اوج رسیده بود. پس از افشاگری محمود احمدی‌نژاد علیه برادران لاریجانی، رهبر ایران آن کار را "خلاف شرع، قانون و اخلاق" خواند.

مطالب مرتبط