محمود احمدی نژاد به روسیه می‌رود

رسانه های ایران می گویند محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران روز دوشنبه دهم تیر عازم روسیه خواهد شد.

بر اساس گزارش دفتر اطلاع رسانی رئیس جمهور ایران، آقای احمدی نژاد برای شرکت در اجلاس کشورهای صادرکننده گاز به روسیه سفر خواهد کرد.

مجمع کشورهای صادرکننده گاز از روز دوشنبه به مدت دو روز در مسکو پایتخت روسیه برگزار خواهد شد. مقام های روسیه گفته اند که محور این نشست بر تضمین ثبات انرژی جهان متمرکز خواهد بود.

سفر به روسیه در آخرین روزهای ریاست جمهوری

این سفر در حدود یک ماه پیش از پایان دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد انجام می شود.

حسن روحانی رئیس جمهور جدید ایران روز دوازدهم مرداد دوره ریاست جمهوری خود را رسما آغاز خواهد کرد و به این ترتیب دوره هشت ساله ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد خاتمه می گیرد.

آقای احمدی نژاد در ٢٦ خرداد ٨٨ و در حالی که تنها چهار روز از اعلام نتایج انتخابات مناقشه‌برانگیز آن دوره می‌گذشت و اعتراضات جریان داشت، به روسیه سفر کرده بود.

ایران و روسیه دو کشور اصلی دارنده ذخایر گازی جهان هستند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در اوایل دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، (حدود ۸ سال پیش) خواستار تشکیل سازمانی متشکل از ایران و روسیه و سایر کشورهای عمده دارنده گاز، همانند اوپک (سازمان کشورهای صادر کننده نفت) شده بود.

در سال های اخیر مقام های ایران پس از این بارها پیشنهاد تشکیل "اوپک گازی" را مطرح کردند.

اصطلاح اوپک گازی را نخستین بار روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز طی گزارشی باب کرد که در آن از قول کارشناسان سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از احتمال تشکیل سازمانی یاد شده بود که کشورهای روسیه، ایران، لیبی، قطر، الجزایز و کشورهای آسیای میانه می توانند برای کنترل بهای گاز در جهان تشکیل دهند.

تشکیل چنین سازمانی همواره مورد نگرانی کشورهای غربی بوده اما روسیه و برخی دیگر صادرکنندگان گاز در جهان معمولاً خبرهای مربوط به تشکیل سازمانی همچون اوپک را در زمینه گاز تکذیب کرده است.

روسیه پیشتر استدلال می کرد با توجه به طولانی مدت بودن قراردادهایی که تاکنون برای فروش گاز به دیگر کشورها بسته اند امکان تشکیل سازمانی که تعیین نرخ گاز را تحت کنترل خود درآورد وجود ندارد.

مطالب مرتبط