دادگاهی در آمریکا یک زوج ایرانی را در نقض تحریم‌های ایران مجرم شناخت

دادگاهی در ایالت اورگون آمریکا یک زوج ایرانی‌تبار ساکن تگزاس را در چند فقره اتهام از جمله تخلف‌های مالیاتی و نقض تحریم‌های تجاری ایرانی مجرم شناخت.

حسین لاهیجی، ۵۰ ساله و متخصص بیماری‌های کلیوی و همسرش، نجمه وحید دستجردی، وکیل ۳۳ ساله، در ایالت تگزاس هم به کلاهبرداریِ بیش از یک و نیم میلیون دلاری از موسسات درمانی خصوصی متهم شده‌اند.

دفتر دادستانی آمریکا در ایالت اورگون اعلام کرد که این دو نفر به جرم کلاهبرداری از دولت فدرال ممکن است تا حداکثر پنج سال زندان و ۲۵۰ هزار دلار جریمه شوند.

مشارکت در پولشویی هم اتهام دیگری بود که این زوج در آن مجرم شناخته شدند و به گفته دادستانی، این جرم هم می‌تواند حداکثر تا ۲۰ سال زندان و ۵۰۰ هزار دلار جریمه داشته باشد.

در کیفرخواست دادستانی، این دو نفر به ایجاد مانع در کار اداره مالیات فدرال از طریق تخلف های مالیاتی و همچنین اداره کنترل بر دارایی‌های خارجی وزارت دارایی آمریکا با نقض تحریم‌های تجاری ایران شده‌اند.

دادگاه همچنین حسین لاهیجی و نجمه وحید دستجردی را در اتهام پولشویی که 'ضرری معادل ۶۰۰ هزار دلار برای دولت آمریکا به بار آورده' مجرم شناخته است.

بنا بر اعلام دفتر دادستانی اورگون، شواهد دادرسی نشان می‌دهد که دو متهم بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۶ میلادی مبالغی را در اختیار "بنیاد کودک"، موسسه خیریه ای در شهر پورتلند قرار داده‌اند.

'کمک مالی معاف از مالیات'

دادستانی اورگون ادعا کرده که موسسه خیریه بنیاد کودک برای این کمک‌های معاف از مالیات به متهمان رسید داده و بعد این پول‌ها را به ایران منتقل کرده است.

به گفته دادستانی اورگون، بخشی از پول‌های ارسالی به بانکی در ایران سپرده شده و بخشی هم در ساختمان‌سازی به کار رفته است.

ادعانامه دادستان هیچ اتهامی را متوجه بنیاد کودک یا مسئولان آن نکرده است.

بنیاد کودک که در سال ۱۹۹۴ تاسیس شده، برای کودکان نیازمند در ایران پول جمع‌آوری می کند.

این موسسه حدود یک سال پیش به اتهام نقض تحریم‌های تجاری آمریکا علیه ایران به پرداخت جریمه نقدی محکوم شد.

این در حالی است که دادستان اتهام های سنگینی را متوجه بنیاد کودک کرده بود که قاضی با رد بخشی از آن، این موسسه را تنها به پرداخت ۵۰ هزار دلار جریمه محکوم کرد.

بنیاد کودک همچنین از ادامه فعالیت های خیریه خود منع نشده است.

قرار است حکم دکتر حسین لاهیجی و نجمه وحید دستجردی در تاریخ ۱۹ نوامبر ۲۰۱۳ (۲۸ آبان ۱۳۹۲) اعلام شود.