ایران 'ایمیل ملی' راه انداخت

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران سرویس "ایمیل ملی" راه انداخته است. این سرویس ایمیل تنها با ارائه کد پستی اشخاص، قابل ثبت و دسترسی است.

محمدحسن نامی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفته که "امنیت و حفظ اطلاعات" مهمترین دلیل راه‌اندازی این سرویس بوده و رابطه ایمیلی شهروندان ایرانی با دولت از طریق آن انجام خواهد شد.

آقای نامی گفته "هر ایرانی از مقطع تحصیلی ابتدایی" به بعد "باید" یک آدرس ایمیل در این سرویس داشته باشد.

مقام‌های ایرانی تلاش بسیاری برای راه‌اندازی سرویس‌های اینترنتی "ملی" کرده‌اند. مهمترین نمونه آن شبکه ملی اطلاعات است که به "اینترنت ملی" مشهور است.

وزیر ارتباطات ایران گفته که در این سرویس ایمیل "امنیت اطلاعات و حریم شخصی" تامین می‌شود.

زبان این سرویس ایمیل فارسی است اما قابلیت استفاده از انگلیسی، فرانسه و عربی نیز در آن وجود دارد.

هم اکنون ثبت نام برای استفاده از این سرویس "برای عموم آزاد نمی‌باشد" و کسانی که می‌خواهند از آن استفاده کنند باید پس از ثبت نام "برای احراز هویت" به دفتر پست بروند. اشتراک این سرویس ایمیل پولی است.

بسیاری از کاربران اینترنت در ایران نگرانند که دولت و نهادهای امنیتی با افزایش کنترل خود بر اینترنت به سانسور بیشتر صدای مخالفان بپرداند. آنان همچنین اختلالات ایجاد شده در اینترنت را به وقایع سیاسی ایران نسبت می‌‎دهند.

بهار پارسال وزارت ارتباطات ایران در نامه‌ای از بانک مرکزی خواست برای 'جلوگیری از خروج اطلاعات از کشور' بانک‌ها را موظف کند فقط آدرس‌های ای‌میل سرویس‌دهندگان داخلی را از مشتریانشان قبول کنند.

مهرماه همان سال هم جی‌میل، سرویس ای‌میل شرکت گوگل 'در پاسخ به پاسخ به انتشار ویدئویی اهانت‌آمیز به پیامبر اسلام روی سایت یوتیوب' چند روز در ایران فیلتر شده بود.

مطالب مرتبط