ایران از پیگیری اخراج ایرانیان از امارات و برقراری ویزای سفر به گرجستان خبر داد

عراقچی
Image caption عباس عراقچی در مورد اخراج ایرانیان از امارات، نامگذاری لیگ فوتبال آن کشور و سفر ایرانیان به گرجستان توضیح داده است

وزارت خارجه ایران به خبر اخراج ایرانیان از امارات متحده عربی، برقراری مجدد روادید برای ورود ایرانیان به گرجستان و نامگذاری لیگ فوتبال امارات واکنش نشان داده است.

روز سه شنبه، ۱۸ تیر (۹ ژوئیه)، عباس عراقچی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، در مورد اخبار مربوط به اخراج جمعی از اتباع ایرانی از امارات متحده عربی، گفت که بررسی این موضوع در دستور کار مذاکرات ایران و امارات قرار دارد.

آقای عراقچی افزود که دولت امارات اعلام کرده است که اخراج این گروه از اتباع ایرانی در چارچوب تنظیم نسبت جمعیتی آن کشور انجام شده و بخشی از تغییراتی است که درباره اقامت اتباع خارجی انجام می‌گیرد. بخش قابل توجهی از جمعیت امارات را خارجیانی تشکیل می‌دهند که بسیاری از آنان برای کار به آن کشور رفته‌اند.

به گفته عباس عراقچی، برخی از ایرانیان مقیم امارات چند ده سال است که در آن کشور اقامت دارند و از موقعیت‌های ممتاز اقتصادی و اجتماعی برخوردارند.

سخنگوی وزارت خارجه افزوده است که قبل از رسانه‌ای شدن موضوع اخراج ایرانیان از امارات، بین دو کشور مشورت‌هایی صورت گرفته بود و این موضوع در سفر اخیر وزیر کشور ایران به امارات "به طور جدی بحث شد و دولت امارات قبول کرد که در قوانین مربوطه، نسبت به ایران بازنگری کند."

آقای عراقچی گفته است که در سفر اخیر امیر عبداللهیان، معاون وزارت خارجه ایران به امارات نیز این موضوع پیگیری شد و قرار است در دستور کار کمیته مشترک کنسولی هم قرار گیرد. این کمیته پس از ماه رمضان جلسه خواهد داشت.

روز یکشنبه این هفته، خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - گزارش کرد که وزارت امنیت امارات طی ماه‌های اخیر، پانصد ایرانی را "بدون ذکر هیچ دلیلی" از آن کشور اخراج کرده است. ایسنا این اقدام را "بخشی از پروژه اخراج شیعیان" از امارات توصیف کرد و گفت که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران قصد دارد برای بررسی موضوع جلسه‌ای تشکیل دهد.

Image caption شهروندان و موسسات تجاری و مالی ایران حضور وسیعی در امارات داشته‌اند

روز سه‌شنبه، علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در مورد اخراج ایرانیان از امارات گفت که این افراد از دهها سال پیش، نقش مهمی در سازندگی امارات ایفا کرده‌اند و برخی از آنان، سرمایه‌گذاری‌هایی در امارات داشته‌اند.

به گزارش خانه ملت، سایت خبررسانی مجلس، آقای بروجردی افزوده که امارات "تحت فشار سایر قدرت‌ها و کشورها، اقدام به اخراج ایرانیان کرد" اما مشخص نیست منظور او کدام کشورها بوده است. این نماینده مجلس از وزارت خارجه ایران خواسته است تا "از حق و منافع ایرانیان در خارج از کشور دفاع کند و از کنار این موضوع به سادگی نگذرد."

لیگ فوتبال امارات و برقراری روادید توسط گرجستان

سخنگوی وزارت خارجه ایران در بخش دیگری از نشست خبری خود در روز سه شنبه، نسبت به گزارش‌های مربوط به استفاده از "نام جعلی" به جای خلیج فارس توسط لیگ فوتبال امارات متحده عربی هم واکنش نشان داد.

وی گفت که طبق اساسنامه و منشور فدراسیون بین‌المللی فوتبال، نمی‌توان از ورزش فوتبال بهره‌برداری سیاسی کرد و افزود که از فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی خواسته شده است تا اقدامات حقوقی را "در صورت صحت این خبر" به جریان اندازد.

Image caption مقامات اماراتی اخراج ایرانیان را در قالب برنامه تنظیم ترکیب جمعیتی توصیف کرده‌اند

در این نشست خبری، تصمیم اخیر دولت گرجستان برای وضع مجدد روادید برای اتباع ایرانی نیز مطرح شد.

در سال ۲۰۱۱ میلادی، دولت‌های ایران و گرجستان موافقنامه لغو روادید سفر اتباع دو کشور را امضا کردند اما هفته گذشته، گزارش شد که گرجستان به طور یکجانبه این توافقنامه را ملغی کرده است و از اول ماه ژوئیه، شهروندان ایرانی برای ورود به آن کشور ملزم به اخذ ویزا هستند.

ظاهرا این اقدام باعث سرگردانی شماری از مسافران ایرانی در مرز گرجستان نیز شد.

گفته شده است که دولت گرجستان نگران آن بوده که افراد وابسته به دولت جمهوری اسلامی از امتیاز لغو روادید با گرجستان برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران بهره‌برداری کنند.

عباس عراقچی ضمن ابراز تاسف از این اقدام دولت گرجستان، گفته است که مقامات آن کشور اعلام کرده‌اند که "این اقدام در چارچوب مقررات و توافقات جدید در رابطه با روادید کل گرجستان است و اختصاص به ایران ندارد."

وی به نقل از وزیر خارجه گرجستان گفت که "این ترتیبات موقتی است و تصمیمات قطعی‌تر در آینده اتخاذ می‌شود."

آقای عراقچی افزوده است: "آنچه فعلا برای ما خوشایند است اینکه هموطنان ما برای ورود به گرجستان با مشکل مواجه نیستند و روادید در فرودگاه صادر می‌شود و این روند به سرعت و سهولت انجام می گیرد."

مطالب مرتبط